Galanteria – co to jest

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Galanteria

Galanteria to przedmioty będące dodatkami do stylizacji. Można je podzielić na galanterię męską i damską, na wykonaną ze skóry oraz taką, która została zrobiona z innych materiałów. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu jej używa.

Terminem galanterii określa się różnorodne wyroby, których zadaniem jest dopełnienie stroju. Najczęściej zaliczamy do niej torebki, plecaki, teczki lub aktówki, a także portfele oraz etui na klucze. Ekskluzywna galeria skórzana dobrze się prezentuje, jest trwała i sprawia, że cała stylizacja nabiera klasy.

Co to jest galanteria?

Galanterią nazywamy różnego rodzaju dodatki, zarówno stanowiące uzupełnienie stroju, jak i pełniące funkcję użytkową. Najczęściej wyróżnia się galanterię męską oraz damską, rzadziej wspomina się o galanterii dziecięcej. Do tego typu wyrobów zalicza się torebki i torby, aktówki, etui na telefony, dokumenty lub drobniaki, laptopy, pióra, a także paski, rękawiczki czy portfele. Zarówno męskie, jak i damskie dodatki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej jednak mówi się o galanterii skórzanej. Skóra jest bardzo wytrzymała, z wykonanych z niej produktów można korzystać przez wiele lat. Często wybiera się ją również z innego powodu: wygląda elegancko i jest gustownym dopełnieniem każdej stylizacji.

  • Galanteria skórzana damska - wśród damskiej galanterii skórzanej królują oczywiście torebki – zarówno duże, które mogą pomieścić dokumenty o wymiarach A4, jak i te mniejsze, listonoszki oraz eleganckie kopertówki do kreacji koktajlowych i wieczorowych. Popularne są także plecaki, portfele oraz paski.

Galanterię skórzaną, zarówno damską, jak i męską, można zakupić w różnych kolorach. W końcu torebka czy portfel nie muszą być wykonane z czarnej skóry! Do wyboru są produkty w odcieniach brązu, czerwieni, szarości, beżu, kremu, a nawet w kolorze niebieskim czy fioletowym. Galanteria dobrej jakości, wykonana z prawdziwej skóry, charakteryzuje się także wysoką ceną. Warto jednak dużo zapłacić ze względu na jakość produktu.


Przeczytaj również: Jak wybrać plecak na laptopa? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Skóra na galanterię

Najczęściej mówi się o galanterii skórzanej, jednak pasek lub torebka mogą być wykonane z różnych materiałów. Warto więc wiedzieć, jak odróżnić poszczególne rodzaje skór. Skóry wykorzystywane do tworzenia tego typu produktów mogą mieć różne pochodzenie lub sposób wykończenia, np. skóra bydlęca, wykończona na gładko, anilinowa lub semianilowa. Rzadko zdarza się, aby ktoś, kto nie zajmuje się kaletnictwem na co dzień, znał wszystkie rodzaje skór. Warto jednak umieć odróżnić najbardziej powszechne rodzaje skór – naturalną od sztucznej oraz zamsz od nubuku.

  • Skóra naturalna a skóra sztuczna - jeżeli chcemy, aby galanteria i inne dodatki były naprawdę trwałe, warto poszukać takich, które zostały wykonane z prawdziwej skóry. Jak nie paść ofiarą oszusta, płacąc zbyt wiele za produkt wykonany ze sztucznej skóry? Rozpoznanie skóry naturalnej nie jest trudne, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze, zapach – skóra naturalna zawsze specyficznie pachnie (zapach określa się jako „skórzany”, na pewno nie czuć sztucznej chemii, farby czy kleju), podczas gdy skóra sztuczna jest bezwonna. Po drugie, produkty ze skóry sztucznej często są dodatkowo podklejane innym materiałem. Produkty wykonane z naturalnej są tak trwałe, że nie ma konieczności dokładania warstwy innego materiału. Jeżeli po sprawdzeniu obu tych rzeczy nadal nie ma pewności, czy skóra jest prawdziwa, pozostaje nam jeszcze wykorzystać zmysł dotyku. Naturalny materiał jest przyjemny w dotyku i zazwyczaj cieńszy niż jego sztuczny odpowiednik.

  • Zamsz a nubuk - zarówno zamsz, jak i nubuk to skóry, w dodatku bardzo do siebie podobne. Po co więc umiejętność rozróżniania ich? Nubuk służy do wyrobu najbardziej ekskluzywnej galanterii skórzanej. To skóra, która podlega specjalnej obróbce, charakteryzuje się też dużą trwałością. Jak zatem odróżnić nubuk od równie pięknego, jednak tańszego zamszu? Najprostszą metodą odróżnienia od siebie tych dwóch rodzajów skór jest porównanie włosia, a dokładniej meszku. Nubuk posiada meszek niezwykle krótki i bardzo aksamitny, podczas gdy zamsz ma zdecydowanie dłuższe włókna.

Czy warto mieć galanterię skórzaną?

Galanteria skórzana powinna znaleźć się w szafie każdej osoby, która chce wyglądać stylowo. Dodatki wykonane ze skóry są ponadczasowe, zawsze modne i bardzo eleganckie. Zarówno galanteria damska, jak i męska to doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych