Jak wybrać skórzany portfel? Wygląd i potrzeby

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Wybieramy skórzany portfel

Portfel skórzany to element galanterii, który często służy nam przez lata – oczywiście jeśli jest dobrze dobrany, a to wcale nie jest prostym zadaniem. Trzeba zdecydować się na rodzaj zapięcia, układ, grubość, kolor. Dodatkowo należy umieć rozpoznać, czy portfel wykonany jest z prawdziwej skóry.

Wybór portfeli oferowanych przez tych znanych i mniej znanych producentów jest ogromny. Dostępne są damskie i męskie portfele skórzane, portfele uniwersalne oraz portmonetki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Określenie potrzeb

Przed zakupem portfela należy określić indywidualne potrzeby. Mężczyźni mogą wybierać spośród większych i mniejszych portfeli oraz modeli męskich i uniwersalnych. Kobiety natomiast mogą zdecydować się na portfele damskie, uniwersalne albo portmonetki o różnych kształtach i wymiarach. Aby idealnie dopasować portfel do potrzeb, należy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Gdzie zazwyczaj noszę portfel (torebka, torba na laptop, kieszeń)?
  • Jak dużo kart posiadam (kredytowych, płatniczych, lojalnościowych, dokumentów itp.)?
  • Czy noszę bilon w portfelu?

Czy to na pewno skóra?

Skóra jest materiałem bardzo trwałym. Portfel ze skóry doskonale się prezentuje i jest niezwykle odporny na uszkodzenia, dzięki czemu można cieszyć się nim nawet przez wiele lat. Jak jednak rozpoznać, czy portfel na pewno wykonany jest z prawdziwej skóry, a nie ze skóry ekologicznej, materiałów syntetycznych lub innych tworzyw, które tylko skórę przypominają? Przede wszystkim należy czytać napisy na metkach. Producenci, którzy oferują produkty ze skóry naturalnej, często zamieszczają na metce opis: „100% leather”. Kolejnym sposobem na sprawdzenie prawdziwości skóry, jest powąchanie portfela. Skóra naturalna ma bardzo specyficzny zapach. Sztuczna skóra może pachnieć gumą lub lakierem. Innym, bardzo prostym sposobem na sprawdzenie oryginalności skóry jest test kropli wody. W naturalną skórę woda natychmiast się wchłonie i po chwili nie pozostanie po niej żaden ślad. Po syntetycznej skórze woda będzie spływać.


Sprawdź: Spodnie mom jeans – jak i z czym nosić, dla kogo?

Portfel skórzany – wygląd i budowa

Zarówno skórzane portfele męskie, jak i damskie mogą mieć różnorodną budowę i wygląd. Warto zastanowić się, jakie zapięcie będzie dla nas najlepsze. A może optymalnym rozwiązaniem będzie jego brak? Portfel skórzany może być pionowy lub poziomy, mieć różną liczbę przegródek oraz różne grubości.

  • Zapięcie portfela - na wygląd portfela w dużym stopniu wpływa rodzaj zapięcia. Do wyboru mamy zapięcia na patkę lub na zamek. Niektóre portfele w ogóle nie mają zamknięcia, dzięki czemu dostęp do ich zawartości jest wygodniejszy i szybszy. Do portfela bez zapięcia nie należy jednak wkładać zbyt wielu rzeczy, bo nie będzie się dobrze prezentował. Jeżeli nosimy w portfelu wiele kart, monet lub lubimy mieć sporo gotówki, lepszym rozwiązaniem będzie portfel ze skóry zapinany. Damskie portfele skórzane bardzo często zamykane są na elegancki bigiel.
  • Układ portfela- podczas wyboru skórzanego portfela męskiego warto zwrócić uwagę na to, czy jest to portfel pionowy, czy poziomy. Aby dobrać najlepszy dla siebie, należy zastanowić się, gdzie nosimy portfel i czy w konkretnym układzie zmieści się do każdej kieszeni. Skórzane portfele damskie najczęściej są nieco szersze od swoich męskich odpowiedników. Spowodowane jest to tym, że panie noszą najczęściej portfele w torebkach.
  • Wnętrze portfela - wnętrze portfela może być albo bardzo proste: kieszeń na banknoty i mniejsza na monety oraz kilka przegródek na karty, albo bardziej rozbudowane: z wieloma przegrodami i okienkami, w których można umieścić np. zdjęcia. To, jakie wnętrze wybierzemy, to po pierwsze kwestia gustu, a po drugie – przyzwyczajenia. Wnętrze portfela należy dopasować do ilości przetrzymywanych w nim rzeczy.

Zapięcie, układ, jak i wnętrze portfela składają się na jego grubość. W przypadku męskich skórzanych portfeli im jest on cieńszy, tym lepiej, bo nie wypycha kieszeni spodni lub marynarki. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie dwóch portfeli skórzanych: grubszego do codziennego użytku i cieńszego do eleganckiej garderoby.

Czy wiesz jak działa E-wallet? Czyli elektroniczny portfel? - przeczytaj

Skórzany portfel na prezent

Skórzany portfel to także bardzo elegancki prezent. Aby jednak obdarowany mógł z niego swobodnie korzystać, należy poznać jego upodobania i preferencje. Żeby idealnie dobrać skórzany portfel męski, należy sprawdzić, jakiego portfela obecnie używa osoba, której chcemy go podarować i co w nim nosi. Jeżeli chodzi o prezent dla kobiety, to sprawa nieco się komplikuje. Trzeba wziąć pod uwagę bowiem nie tylko wielkość portfela, lecz także jego kolor i wzór. Portfel skórzany damski to prezent ryzykowny, chyba że preferencje i upodobania obdarowywanej kobiety są nam dobrze znane. Najbezpieczniej jest kupić bon prezentowy do eleganckiego sklepu z galanterią.

Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych