Portfel damski – jaki wybrać? Jakie są rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Portfel damski - jaki wybrać?

Często lubimy otaczać się przedmiotami praktycznymi i zarazem stylowymi, które podkreślają nasz charakter i styl. Przykładem może portfel damski. Jego podstawową funkcją jest przechowywanie pieniędzy, jednak często jest to również stylowy dodatek do torebki.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientek, projektanci i producenci proponują różnorodne portfele damskie – wykonane z różnych materiałów, dostępne w wielu kolorach i krojach. Na co zatem się zdecydować? Czy lepszy będzie klasyczny portfel damski skórzany, czy portmonetka? A może zdecydować się na prostą saszetkę wykonaną z materiału wodoodpornego?

Jakie są rodzaje portfeli damskich?

Wśród damskich portfeli wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje:

  • klasyczne – zazwyczaj portfele damskie skórzane. Mają prosty, najczęściej prostokątny kształt. Damskie portfele tego typu zapinane są na zamek. Mogą być też zapięcia na napę lub magnez. Większe modele są podzielone na części posiadające osobne zapięcia. W środku znajdują się przegródki na banknoty i karty, a także osobna kieszonka na monety;
  • sportowe/młodzieżowe – damskie portfele w formie składanego na dwie lub trzy części prostokąta. Najczęściej wykonane są z materiałów wodoodpornych i mają żywe kolory. W wewnętrznej stronie portfela znajdują się przegródki na banknoty i dokumenty oraz niewielka kieszonka na monety. Często zapinane są na rzep. Występują także modele z zapięciem na magnes lub napę, a także bez zapięcia;
  • portmonetki – nazywane są również bilonówkami. Jest to mały portfel damski, który, jak wskazuje nazwa, służy do przechowywania monet. W klasycznej wersji portmonetka damska zapinana jest na bigiel. Może mieć formę niewielkiej saszetki lub kuferka.

Rodzaje damskich bransoletek - poznaj je.

Wybór portfela – na co trzeba zwrócić uwagę?

Przy wyborze portfela dużą rolę odgrywają preferencje. Dla jednej kobiety ideałem będzie wyłącznie damski czerwony portfel skórzany, dla innej ten wykonany z materiału wodoodpornego, który został stworzony z myślą o męskiej części klienteli. Jednak wybierając portfel, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą znacznie ułatwić wybór tego najlepszego. Na co zatem powinno się zwrócić uwagę?

Jedną z kluczowych kwestii jest materiał, z jakiego został wykonany produkt. Od wielu lat na rynku królują portfele skórzane damskie w klasycznych kolorach. Są one zazwyczaj droższe od tych wykonanych z innych materiałów. Jednak skórzany portfel damski jest wytrzymały i jednocześnie elegancki, a także ponadczasowy (jeżeli zdecydujemy się na jeden z podstawowych kolorów i prosty krój). Decydując się na portfel wykonany ze skóry, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Bardzo ważne jest to, żeby portfel wykonany ze skór zwierząt chronionych (gatunki zagrożone wyginięciem), był wykonany zgodnie z założeniami konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Trzeba też pamiętać, że skóra skórze nierówna i np. skóra lakierowana jest mniej odporna na załamania czy zarysowania niż inne rodzaje tego materiału.

Wykonanie portfela i jego jakość

Kolejną kwestią jest jakość wykonania portfela. Chodzi głównie o szwy i spasowanie elementów. Szwy w portfelu muszą być mocne, najlepiej wykonane przy użyciu specjalnych, wytrzymałych nici. Warto też zwrócić uwagę na to, czy są one równe, gdyż wpływa to znacząco na estetykę całego produktu, szczególnie gdy szwy są wykonywane ręcznie lub kontrastową nicią i mają stanowić ozdobny detal portfela czy portmonetki.

Ważne są też funkcjonalność i rozmiar. Przed wyborem portfela warto zastanowić się, co będziemy w nim trzymać i jak często z niego korzystać, a także czy będzie to portfel codzienny, czy tylko do okazjonalnego użytkowania. Dobrze jest też sprawdzić wymiary torebki, w jakiej będzie noszony portfel. Damski mały portfel czy portmonetka bez przegródek to dobre rozwiązanie do niewielkich torebek. Najczęściej wybierane są one na spacery czy wakacyjne wyjazdy. Portmonetki damskie o niewielkich wymiarach są również często wybierane do kopertówek czy listonoszek.

Z kolei duży portfel damski to doskonałe rozwiązanie na co dzień. Taki portfel powinien posiadać wygodne zapięcie, np. na napę czy magnez, bądź wytrzymały suwak. W środku powinny znajdować się osobne przegródki na dokumenty, banknoty oraz karty płatnicze. Na monety powinna być wydzielona osobna spora zapinana kieszonka. Jej zamknięcie powinno być na tyle mocne, by nie otwierało się samoistnie.

Większe portfele mają również specjalne przegródki na zdjęcia lub wmontowane w klapkę lusterko, co również ma znaczenie dla kobiet, które szukają praktycznych rozwiązań ułatwiających im codzienne funkcjonowanie.


Dowiedz się jak dobrać plecak na laptopa.

Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych