Rodzaje bransoletek

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Bransoletki - jakie są rodzaje?

Bransoletki były noszone już w starożytności. W wielu kulturach, w zależności od tego, z czego były zrobione i jakie symbole je zdobiły, przypisywano im magiczne właściwości. Mogły one odgrywać też rolę amuletów. Dzisiaj bransoletki są głównie pięknymi ozdobami i uzupełnieniem stylizacji.

Przyjmuje się, że bransoletki to głównie ozdoby dla kobiet. Jednak coraz częściej producenci biżuterii decydują się wypuszczać na rynek również kolekcje męskie. Modele dla panów są masywniejsze od kobiecych i często wykonywane są ze skóry z dodatkiem metalu. Duży wybór tego rodzaju ozdób pozwala na znalezienie idealnych egzemplarzy, które nie tylko podkreślą daną stylizację, ale także charakter osoby, która będzie je nosić.

Bransoletki dawniej i dziś

Bransoletki dawniej miały duże znaczenie dla wielu kultur. Przykładowo Indianie andyjscy uważali, że mogły one chronić ich przed tzw. złym okiem. Natomiast w Indiach stanowiły one o statusie kobiety (mężatki w niektórych regionach tego kraju dalej noszą bransoletki kangan). Ciekawą tradycją związaną z wręczaniem sobie własnoręcznie wykonanych opasek na rękę jest z kolei bułgarska martenica. W czasie tego święta wiosny ludzie obdarowują się plecionkami mocowanymi do rękawów ubrania. Dzisiaj bransoletkom nie przypisuje się magicznych właściwości, ale często są one prezentem, mającym na celu upamiętnienie ważnego wydarzenia (np. bransoletka z grawerem). Wyroby biżuteryjne tego typu są najczęściej traktowane jako piękne ozdoby uzupełniające strój.

Warto wspomnieć też o bransoletkach przyjaźni, które często wykonuje się samodzielnie ze sznurków czy muliny. Taką opaskę należy nosić aż do momentu, gdy sama spadnie.

Przeczytaj też: Portfel damski – jaki wybrać? Jakie są rodzaje?

Z czego robi się bransoletki?

Bransoletki produkowane są z najróżniejszych materiałów. Dużą popularnością, z uwagi na estetyczny wygląd oraz stosunkowo przystępną cenę, cieszą się modele srebrne. Mogą one być zdobione kamieniami szlachetnymi lub ich imitacjami. Ciekawe prezentują się także bransoletki z metali szlachetnych (oprócz srebra również ze złota i platyny) w formie cienkich sznureczków, które wpisują się w założenia królującego od kilku sezonów trendu na minimalizm.

Z uwagi na niezwykle również modny styl boho popularnością cieszą się bransoletki na sznurku, na którym umieszczone są subtelne zawieszki, a także różnego rodzaju plecionki ze skórzanych rzemyków. Masywniejsze ozdoby damskie tworzone są również z plastiku, drewna, a nawet szkła.

Męskie bransoletki mogą być wykonane z metali, są one jednak szersze. Oczka łańcuszka są grubsze. Wśród panów popularne są także ozdoby wykonywane ze skóry łączonej z metalowymi elementami.

Jakie są rodzaje bransoletek?

Kupując bransoletki na prezent, warto postawić na sprawdzone modele, które z pewnością szybko nie wyjdą z mody. Nie należy kierować się chwilowymi trendami, ale wybierać ponadczasowe wzory. Zawsze bezpiecznymi pomysłami będą:

  • Bransoletki łańcuszki – wykonane ze srebra lub złota. Można je nosić samodzielnie lub dokupić do nich dodatkowe zawieszki (charmsy) i to właśnie je dopasować do zmieniających się trendów modowych. Srebrna bransoletka łańcuszkowa będzie też dobrze prezentować się na kostce. Powinna mieć mocne zapięcie, żeby przypadkiem się nie zerwała.
  • Bransoletki z koralików – są to ozdoby składające się z rzemienia, metalowego łańcuszka lub gumki, na które nanizane są koraliki. W zależności od tego, na czym są mocowane, takie bransoletki mogą mieć różne zapięcia. Ich kolor można dobrać do własnych preferencji.
  • Bransoletki modułowe – są podobne do koralikowych, z tym że zamiast perełek wykorzystuje się w nich różne moduły. Dzięki temu każdy może stworzyć unikatową ozdobę. Moduły mogą być jednolite, ze zdobieniami z metali lub kamieni, a także mieć namalowane różnorodne wzory, np. kwiatowe. Mogą też zawierać litery. Przy ich wykorzystaniu może powstać bransoletka z imieniem bliskiej osoby.
  • Bransoletki na sznurku/rzemyku z zawieszką – takie ozdoby składają się z jednego lub kilku rzemyków (sznurków), do których przymocowane są zawieszki. Mogą to być charmsy. Inne rodzaje dodatków mocowane są do końców sznurka (przykładem może być np. dekoracja w postaci symbolu nieskończoności).

Czym kierować się przy wyborze bransoletki?

Dla wielu osób głównym wyznacznikiem przy wyborze bransoletki będzie jej wygląd. Kolejnym czynnikiem jest materiał, chodzi tutaj nie tylko o estetykę wyrobu, ale także o to, że może on uczulać. Dlatego, jeżeli bransoletka ma być prezentem, zawsze warto zapytać, czy dana osoba będzie mogła bezpiecznie ją nosić. Dobrze też jest zwrócić uwagę, w jaki sposób bransoletka zakładana jest na rękę (osoba ją nosząca powinna sama sobie z tym poradzić). Istotny jest też rodzaj zapięcia. Musi być ono solidne oraz dobrze połączone z pozostałymi elementami ozdoby.

Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych