E-wallet – co to takiego? Kiedy warto się zdecydować na korzystanie z elektronicznego portfela?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● E-wallet

Coraz więcej codziennych spraw załatwiamy w sieci. W Internecie robimy zakupy, płacimy za różnego rodzaju usługi, a nawet załatwiamy sprawy urzędowe. Dlatego też pojawiają się usługi będące alternatywą dla tradycyjnych płatności stacjonarnych i internetowych. Jedną z nich jest e-wallet.

Tego rodzaju usługę oferuje coraz więcej podmiotów – zarówno wydawcy kart kredytowych, firmy finansowe, jak i liderzy na rynku nowoczesnych rozwiązań internetowych o szerokim spektrum działania, związanym nie tylko z płatnościami internetowymi. Co to dokładnie jest e-wallet? Kiedy warto z niego korzystać i czy to bezpieczne dla przeciętnego użytkownika Internetu?

E-wallet – co to jest?

Wiele osób zastanawia się, czym w ogóle jest e-wallet. To jedna z usług finansowych oferowanych przez niezależnych od banków operatorów płatności. Ze względu na sposób działania niektórzy porównują to rozwiązanie do kart prepaid. Aby stać się posiadaczem takiego elektronicznego portfela, trzeba najpierw wybrać operatora i założyć konto poprzez jego stronę internetową. W czasie rejestracji konta e-wallet należy podać wymagane dane, a następnie powiązać je z rachunkiem bankowym lub przypisaną do niego kartą debetową bądź kredytową. Pieniądze do elektronicznego portfela przekazuje się poprzez doładowania o określonej kwocie. Umieszczone w nim pieniądze pozostają do dowolnej dyspozycji użytkownika.


Może cię zainteresować: Przyszłość płatności – Selfie Pay w USA. Jak działa?

Dlaczego warto korzystać z e-portfela?

Korzystanie z e-portfela jest proste i wygodne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Do zalet tej usługi zalicza się przede wszystkim fakt, że w sklepach internetowych przy finalizowaniu transakcji nie musisz podawać wrażliwych danych, takich jak np. numer karty kredytowej. Jak się okazuje, właśnie przechwycenia tych informacji wiele osób obawia się w czasie dokonywania płatności internetowych. Korzystając z e-wallet, nie trzeba logować się do systemu bankowości elektronicznej, co zmniejsza ryzyko tego, że dane użytkownika zdobędą oszuści. Warto podkreślić, że elektroniczne portfele przyjmują różnorodne waluty, dlatego chętnie używają ich osoby, które często robią zakupy nie tylko w krajowych, ale i zagranicznych sklepach.

Co ciekawe, na rynku pojawiają się też oferty związane z wirtualnymi walutami, czyli kryptowalutami. E-wallet do kryptowalut powinien być wybrany indywidualnie i dopasowany do potrzeb danego użytkownika. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bitcoinem, powstają specjalne wyszukiwarki pozwalające na znalezienie opcji pasującej do ich wiedzy i umiejętności.

Oprócz dokonywania płatności w sklepach internetowych przy pomocy e-portfela można także przesyłać pieniądze między użytkownikami tej samej platformy, zazwyczaj za darmo. Ciekawą opcją jest też możliwość utworzenia zbiórki wśród użytkowników tego samego systemu, na wybrany przez siebie cel.


Zobacz też: Płacenie zegarkiem - wszystko co musisz wiedzieć

oferta sklepów online w kategorii finanse

Czy korzystanie z e-portmonetki jest bezpieczne?

Wiele osób rozważających założenie konta w serwisie udostępniającym e-portfel zastanawia się, czy korzystanie z niego jest w pełni bezpieczne. Płacąc w ten sposób w sklepach internetowych, nie podajesz żadnych danych osobowych, tylko adres e-mail. Istnieje zatem minimalne ryzyko, że wrażliwe dane osobowe, takie jak loginy do konta czy hasła do bankowości elektronicznej, zostaną przechwycone. Wybierając operatora takich operacji finansowych, najlepiej postawić na firmy z długoletnią tradycją oraz dobrymi opiniami użytkowników. Warto wcześniej sprawdzić, w jaki sposób dana firma zabezpiecza się przed działaniami oszustów. Dla własnego bezpieczeństwa zawsze też miej zainstalowany dobry program antywirusowy na komputerze i urządzeniu mobilnym. Tego rodzaju oprogramowanie znajdziesz u naszych partnerów, np. w Media Markt, RTV Euro AGD, Media Expert lub na serwisie Allegro. Każda transakcja dokonana w sklepach partnerskich może przybliżyć cię do otrzymania nagród Programu Bonusowego PAYBACK. Pamiętaj jednak, aby logować się na stronę partnerską, wchodząc przez nasz serwis. Sprawdzaj też aktualne kupony. Aktywując je, oprócz podstawowych punktów otrzymasz dodatkowe środki.

W jaki sposób można płacić za zakupy przy pomocy funkcji e-wallet?

Coraz więcej sklepów internetowych oferuje swoim klientom możliwość płacenia przy pomocy elektronicznego portfela. Również u części naszych partnerów taki rodzaj płatności jest dostępny. W jaki sposób płacić przy pomocy e-portfela? To bardzo proste. Jeżeli masz środki na swoim koncie, w sklepie spośród metod płatności wybierasz swojego operatora e-wallet. Następnie system przekierowuje cię do ekranu logowania, gdzie podajesz adres e-mail wykorzystany podczas rejestracji i wpisujesz hasło. Po zalogowaniu wyświetlą się dane transakcji. Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy ją zaakceptować.


Dowiedz się: Co to jest chargeback i jak działa?

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!