Selfie Pay i inne zabezpieczenia płatności internetowych – co warto wiedzieć na ten temat?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Selfie Pay

Technologia niemal każdego dnia jest udoskonalana. Oznacza to większe możliwości rozwoju i więcej ułatwień, ale jednocześnie daje też więcej opcji oszustom czyhającym np. na nieostrożnych posiadaczy kont bankowych. Dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć. Czy Selfie Pay to dobre rozwiązanie?

Obecnie stosowane zabezpieczenia biometryczne, czyli związane z indywidualnymi cechami danego człowieka, są uważane za jedne z najpewniejszych. Dlatego też stają się coraz powszechniejszymi rozwiązaniami wykorzystywanymi przez producentów telefonów komórkowych, dostawców kart płatniczych oraz banki oferujące bankowość internetową i mobilną. W połączeniu z tradycyjnymi zabezpieczeniami płatności online mogą stanowić doskonałą zaporę przed różnego rodzaju oszustwami związanymi z wyłudzaniem danych osobowych i kradzieżą tożsamości. Czym jest Selfie Pay i na czym polegają zabezpieczenia biometryczne? Co jeszcze warto wiedzieć o bezpieczeństwie transakcji internetowych?

Czym są zabezpieczenia biometryczne?

Zabezpieczenia biometryczne bazują na danych osobowych dotyczących cech fizycznych i fizjologii człowieka. W tym celu wykorzystuje się te cechy, które są niepowtarzalne dla każdej osoby. Najczęściej dane biometryczne kojarzą się z liniami papilarnymi. I faktycznie, korzysta się z nich w różnego rodzaju zabezpieczeniach, np. w czytnikach przy drzwiach wejściowych lub blokadach telefonów komórkowych. W niektórych przypadkach można już w ten sposób autoryzować różne aktywności wykonywane na smartfonie. Obok linii papilarnych przy tworzeniu zabezpieczeń wykorzystuje się także takie dane biometryczne jak: geometria dłoni, brzmienie głosu, obraz tęczówki oka, układ naczyń krwionośny dłoni lub geometria twarzy. To właśnie ostatni z parametrów w ostatnich latach budzi coraz większe zainteresowanie, z uwagi na to, że stopniowo wprowadzane są rozwiązania pozwalające na użycie popularnego selfie do autoryzacji transakcji internetowych lub zdalnie wydawanych dyspozycji w banku.


Może cię zainteresować: Czym jest E-wallet? Jak działa i jak z niego korzystać?

Zabezpieczenia biometryczne – dlaczego warto je stosować?

Zabezpieczenia bazujące na biometryce cały czas są rozwijane. Zarówno eksperci, jak i zwykli użytkownicy uważają, że to jedne z najlepszych metod ochrony ważnych dokumentów lub transakcji bankowych. Dzieje się tak, ponieważ dane, które wykorzystuje się do tworzenia zabezpieczeń tego typu, są niepowtarzalne. Dzięki temu ryzyko, że oszust podszyje się pod daną osobę, jest bliskie zeru. Jeżeli chodzi o bankowość elektroniczną, dużym zainteresowaniem cieszą się systemy, które wykorzystują geometrię twarzy. W Stanach Zjednoczonych jedną z dostępnych opcji jest autoryzacja transakcji za pomocą skanu twarzy. W Europie banki też powoli zaczynają stosować popularne selfie w różnego rodzaju autoryzacjach.

oferta sklepów online w kategorii finanse

Selfie Pay – czym jest płatność „na selfie”?

Selfie Pay to rozwiązanie, które zostało opracowane na potrzeby MasterCard. Stworzono je, by łatwo można było potwierdzić tożsamość osoby wydającej dyspozycję dla banku. W celu dokonania autoryzacji transakcji wykonywanej w sieci należy zrobić sobie zdjęcie, tzw. selfie. Wcześniej jednak w parametrach karty powinno się ustawić taki sposób autoryzacji i wgrać swoje zdjęcie wykonane zgodnie z wytycznymi. W Polsce ta opcja jeszcze nie jest dostępna, jednak część banków powoli zaczyna wykorzystywać technologie biometryczne do różnych celów. Stało się to dobrym rozwiązaniem szczególnie w czasie pandemii. Obecnie w niektórych bankach w naszym kraju można m.in. założyć konto „na selfie”.


Przeczytaj: Płacenie zegarkiem – co warto wiedzieć na ten temat?

Jak jeszcze można chronić się przed oszustwami finansowymi w sieci?

Biometria w bankowości elektronicznej w Polsce dopiero zaczyna być stosowana. Dlatego warto wiedzieć, jak w inny sposób się chronić przed nieautoryzowanym dostępem do konta. Należy przede wszystkim ustawić kod PIN nie tylko dla karty, lecz także aplikacji mobilnej. Dobrym rozwiązaniem jest autoryzacja transakcji wykonywanych przez Internet przy pomocy kodów przesyłanych w wiadomościach SMS. Tego typu autoryzacja jest możliwa zarówno dla transakcji dokonywanych kartą debetową, jak i kredytową. Dodatkowo na urządzeniach, na których korzysta się z bankowości, warto mieć zainstalowany dobry program antywirusowy. Powinien on chronić m.in. przed spamem, złośliwym oprogramowaniem, a także niebezpiecznymi działaniami w sieci, np. otwieraniem podejrzanych stron internetowych. Tego rodzaju programy możesz znaleźć u naszych partnerów, np. w serwisie Allegro lub w RTV Euro AGD. Pamiętaj, że robiąc zakupy w sklepach partnerskich lub kupując na platformie finansowej PAYBACK zbierasz punkty, które możesz wymieniać na atrakcyjne nagrody rzeczowe, vouchery lub obniżać nimi wysokość rachunków za zakupy u naszych partnerów. A jeśli aktywujesz dostępne na naszej stronie kupony, zyskasz jeszcze więcej punktów i tym samym będziesz mógł jeszcze więcej zaoszczędzić.


Przeczytaj więcej w artykule o bezpiecznych płatnościach w internecie.

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!