Płacenie zegarkiem – co warto wiedzieć na ten temat?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Płacenie zegarkiem

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto pomyślałby, że płacenie zbliżeniowo, np. telefonem, będzie możliwe. Dzisiaj płatności zbliżeniowe dają o wiele więcej możliwości, a liczba wykorzystywanych do tego urządzeń mobilnych i gadżetów stale rośnie. Jedną z ciekawszych opcji jest płatność zegarkiem.

Jak się okazuje, opcja płacenia zegarkiem budzi coraz większe zainteresowanie wśród użytkowników tego typu urządzeń. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwala płacić za zakupy w szybki sposób, nawet gdy ma się obie ręce zajęte i trudno sięgnąć po portfel lub telefon. Czy jednak każdy nowoczesny zegarek ma taką opcję? Aby móc płacić swoim smartwatchem, trzeba spełnić określone warunki. Co jeszcze warto wiedzieć na temat płatności zbliżeniowych zegarkiem?

Płatność zbliżeniowa zegarkiem – w jakich modelach jest dostępna?

Płacenie zegarkiem w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularnym rozwiązaniem. Budzi jednak coraz większe zainteresowanie wśród posiadaczy kont bankowych. Szczególną uwagę na tę opcję zwracają ludzie młodzi i aktywni, np. amatorzy codziennych biegów czy jazdy na rowerze. Tego rodzaju płatności pozwalają im zachować pełną swobodę. Nie muszą bowiem zabierać ze sobą dodatkowych, niepotrzebnych im w czasie treningu przedmiotów, które trzeba nosić w saszetce lub plecaku.

Nowoczesne zegarki, zwane też smartwatchami, oferują użytkownikom wiele ciekawych opcji. Można za ich pomocą m.in. odbierać powiadomienia z telefonu, mierzyć puls, a nawet robić zdjęcia. Część z tych urządzeń ma także wbudowany moduł NFC, który pozwala na wykonywanie płatności zbliżeniowych. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie modele smartwatchy umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych. Zazwyczaj są to pojedyncze modele wiodących na rynku marek, np. zegarków dla biegaczy, oraz firm, które w swojej ofercie mają również telefony komórkowe. Wówczas takie urządzenie o wiele łatwiej skonfigurować.

Trzeba wziąć też pod uwagę to, że płatność zegarkiem w Polsce jest uzależniona od tego, czy dany bank oferuje taką możliwość. Na szczęście coraz więcej instytucji finansowych w swojej ofercie ma właśnie tego typu rozwiązania. Wydawcy kart płatniczych i kredytowych tworzą specjalne systemy pozwalające na wdrożenie płatności mobilnych zegarkiem w bankowości internetowej.

Może Cię zainteresować: Na czym polega cashback? >>

W jaki sposób można płacić zbliżeniowo zegarkiem? Co trzeba zrobić?

Jeżeli chcesz płacić zbliżeniowo zegarkiem, musisz mieć również telefon komórkowy i wgraną odpowiednią aplikację systemu płatniczego. Zazwyczaj jest to tzw. elektroniczny portfel lub aplikacja opracowana specjalnie dla banku albo operatora twojej karty płatniczej. Jeżeli masz urządzenie z systemem Android, możesz skorzystać m.in. z aplikacji Google Pay, która jest dostępna nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych krajach, np. w Australii, USA, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Aplikacja musi być zainstalowana zarówno na telefonie, jak i w smartwatchu. Zanim zaczniesz płacić zbliżeniowo, musisz do niej dodać swoją kartę płatniczą, która będzie obciążana wykonywanymi przez ciebie transakcjami. Pamiętaj, że podobnie jak przy płatnościach zbliżeniowych kartą, tak i przy płaceniu zegarkiem istnieją pewne ograniczenia. Płatności do 50 zł są autoryzowane automatycznie. Jeżeli jednak zrobisz większe zakupy, zostaniesz poproszony o kod PIN. Użytkownicy urządzeń z systemem iOS mogą skorzystać z aplikacji Apple Pay w zegarkach Apple Watch. W Polsce są już także dostępne płatności smartwatchami marki Garmin oraz Samsung.

Zobacz także, jakie inne funkcje posiadają smartwache.

oferta sklepów online w kategorii finanse

Czy płacenie zegarkiem jest bezpieczne?

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju płatności, zarówno tych zbliżeniowych, jak i tradycyjnych, przy korzystaniu z tej opcji należy zachować zdrowy rozsądek. Warto też zabezpieczyć swoje urządzenia przed nieautoryzowanym użyciem. W przypadku urządzeń mobilnych powinieneś wgrać program antywirusowy. Coraz częściej kupując tego rodzaju program komputerowy, w pakiecie dostajesz dostęp również do wersji na smartfony. To znacznie zmniejszy ryzyko, że wrażliwe dane zostaną przejęte przez oszustów. Jeżeli potrzebujesz takiego programu, sprawdź ofertę partnerów PAYBACK, np. serwisu Allegro. Pamiętaj, że każda transakcja w sklepie partnerskim to punkty, które przybliżają cię do odbioru nagród w Programie.

Może cię zainteresować: Przyszłość płatności – Selfie Pay w USA. Jak działa?

Gdzie można kupić zegarki z opcją płatności zbliżeniowej?

Zegarki z opcją płatności zbliżeniowych są coraz powszechniej dostępne w Polsce – możesz je nabyć m.in. u naszych partnerów, w sklepach takich jak np. Media Markt, Media Expert czy Euro RTV AGD. Przed zakupem pamiętaj jednak o odwiedzeniu serwisu PAYBACK. Sprawdź dostępne kupony, a także aktualne promocje, takie jak Happy Monday czy Sklep Miesiąca. Może okazać się, że dzięki aktywacji kuponu oprócz punktów podstawowych na twoje konto wpłynął dodatkowe środki, które pozwolą ci na szybszy odbiór wymarzonej nagrody.

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!