Cashback – co to za usługa i jak z niej korzystać?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Cashback

Potrzebujesz wypłacić gotówkę, ale w pobliżu nie ma bankomatu? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi usługa cashback, którą oferuje większość polskich banków. Dzięki niej wypłacisz pieniądze w sklepie spożywczym, kiosku, drogerii, a nawet marketach z elektroniką. Wystarczy, że masz kartę i zrobisz zakupy za minimum 1 grosz.

Usługa cashback jest dostępna w Polsce od 2006 roku. Początkowo mogli z niej korzystać klienci kilku banków, którzy używali kart płatniczych Visa, a placówki handlowe rzadko oferowały taką możliwość. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła – popularność usługi rośnie z roku na rok, a sklepów, w których wypłacisz gotówkę, jest ponad 10 razy więcej niż bankomatów. Szacuje się, że pod koniec 2021 roku w Polsce można było dokonać tego rodzaju transakcji w ponad 260 tys. punktach.

Cashback – co to takiego i kto może z tego korzystać?

Cashback to usługa bankowa, która umożliwia wypłatę gotówki w wielu placówkach handlowo-usługowych bez zbędnych formalności. Wystarczy, że masz przy sobie tradycyjną kartę płatniczą MasterCard, Maestro lub Visa, bądź jej odpowiednik w postaci naklejki zbliżeniowej. Taką możliwość oferuje zdecydowana większość polskich banków. Obecnie tylko kilka instytucji finansowych nie udostępnia usługi cashback. Dodatkową gotówkę w sklepie spożywczym lub w kiosku może wypłacić każdy, kto ma ważną kartę płatniczą i zrobi zakupy za minimum 1 grosz.

Zobacz również: Jak działa technologia płatności mobilnych HCE

Zbieraj i wymieniaj °punkty PAYBACK w Carrefour

Kliknij w baner, aktywuj kupon i ruszaj na zakupy ⤵️

Jak skorzystać z usługi cashback?

Korzystanie z usługi cashback jest bardzo proste. Jeśli chcesz wypłacić gotówkę, a w pobliżu nie ma bankomatu:

 • Znajdź odpowiednio oznaczony punkt handlowo-usługowy. Nie będzie to trudne, ponieważ transakcji można dokonać w popularnych sklepach spożywczych i kioskach. Są one oznakowane odpowiednią naklejką, którą zobaczysz na drzwiach wejściowych lub przy kasie. W razie wątpliwości zapytaj obsługę sklepu.
 • Zrób zakupy za dowolną kwotę;
 • Poinformuj sprzedawcę, że chcesz skorzystać z usługi cashback i podaj kwotę, którą chcesz pobrać.
 • Wpisz kwotę do terminala płatniczego.
 • Potwierdź transakcję numerem PIN.
 • Odbierz gotówkę oraz wydruk z terminala płatniczego.

Sprzedawca może odmówić ci wypłaty gotówki tylko wtedy, gdy nie ma w kasie wystarczającej ilości pieniędzy.

Gdzie dostępna jest usługa cashback?

Z usługi cashback skorzystasz w ponad 250 tys. punktach usługowych na terenie całej Polski. Wśród nich są popularne sklepy spożywcze, drogerie, stacje benzynowe, kioski, a nawet markety z asortymentem elektronicznym. W praktyce oznacza to, że możesz wypłacić pieniądze ze swojego konta podczas codziennych zakupów spożywczych lub tankowania paliwa.

 • Czy usługa cashback jest bezpłatna?
  Sklepy nie pobierają prowizji za usługę cashback. Mogą jednak zrobić to banki – zazwyczaj jest to kwota w wysokości 1–2 zł. Wiele instytucji finansowych nie wymaga z tego tytułu żadnych opłat. Informację tę sprawdzisz na stronie swojego banku lub w aplikacji mobilnej.
 • Czy usługa cashback jest bezpieczna?
  Możesz mieć pewność, że wypłata gotówki w formie cashback jest tak bezpieczna jak tradycyjna usługa w bankomacie. Gdy wypłacasz pieniądze w sklepie, otrzymujesz potwierdzenie z terminala płatniczego, które stanowi podstawę do ewentualnej reklamacji.
Przeczytaj: Jak działa technologia NFC >>

oferta sklepów online w kategorii finanse

Cashback i moneyback – czy to to samo?

Wiele osób myli usługę cashback z moneyback. Tymczasem to są dwie zupełnie różne rzeczy. Moneyback to promocja bankowa, dzięki której możesz otrzymać zwrot pieniędzy za płatność kartą w wybranych sklepach stacjonarnych lub internetowych. W regulaminach promocyjnych dokładnie określono, w jakiej wysokości i za jakie zakupy otrzymasz zwrot. Zazwyczaj to od 1 do 5% wartości danych zakupów. Zwróć uwagę, że niektóre oferty dotyczą wszystkich produktów, a inne np. tylko spożywczych. Promocja moneyback może być również ograniczona czasowo i kwotowo. Przykładowo, w ciągu roku nie możesz uzyskać więcej niż 600 zł z tego tytułu. W ten sposób zaoszczędzisz sporą kwotę, nie zmieniając przy tym swoich nawyków zakupowych. Pamiętaj, że cashback także daje okazję do oszczędzania – dzięki niej nie płacisz prowizji, jaką często pobierają bankomaty.

Usługi zarówno cashback, jak i moneyback w swojej ofercie mają partnerskie banki Programu PAYBACK. Korzystając z ich produktów objętych kuponami, oprócz bonusów związanych z wymienionymi usługami zbierasz także punkty promocyjne, które pozwolą ci odebrać wybrane nagrody rzeczowe lub vouchery do sklepów partnerskich. Szczegóły promocji zawsze znajdziesz w opisie danego kuponu. Pamiętaj, aby dokładnie się z nimi zapoznać.

Dowiedz się dlaczego aplikacje finansowe stają się coraz popularniejsze >>

Dlaczego warto korzystać z usługi cashback? - najważniejsze informacje

Usługa cashback ma wiele zalet. Oto najważniejsze powody, dla których warto z niej korzystać:

 • wygoda – wypłatę gotówki możesz zrealizować przy okazji wykonywania rutynowych czynności, takich jak zakupy spożywcze lub tankowanie paliwa;
 • oszczędność czasu – nie tracisz czasu na szukanie bankomatu i stanie w kolejce do niego;
 • oszczędność pieniędzy – opłata za cashback jest mniejsza niż prowizja, jaką pobierają bankomaty, a niektóre banki oferują tę usługę całkowicie bezpłatnie.

Usługa cashback to świetna alternatywa dla bankomatów. Skorzystaj z tej opcji i przekonaj się o jej zaletach.

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!