Jak działa smartwatch i czym się kierować podczas wyboru urządzenia?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Jak działa smartwatch i czym się kierować podczas wyboru urządzenia?

Popularność smartwatchy stale rośnie zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Urządzenia te są doceniane przede wszystkim przez osoby uprawiające sport. Sprawdź, w jaki sposób działają i na jakie ich funkcje warto zwrócić uwagę.

W dobie nowoczesnych technologii ciężko wyobrazić sobie codzienność bez urządzeń mobilnych. Zapewniają one nie tylko rozrywkę, ale również rozwijają i ułatwiają życie. Jednym z ciekawszych gadżetów są smartwatche. Przekonaj się, jak działają.

Czym jest i jak działa smartwatch?

Smartwatch to nowoczesny, inteligentny zegarek, który podobnie jak jego klasyczna odmiana, noszony jest na nadgarstku. Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz, który spełnia funkcję tarczy, ale służy nie tylko do wskazywania aktualnej godziny. Zawiera również wiele innych informacji. Po połączeniu ze smartfonem może odbierać przychodzące powiadomienia (np. wiadomości tekstowe, komunikaty o dokonanych połączeniach, maile), służyć do kontrolowania odtwarzacza muzycznego i aparatu. W przypadku smartwatchy sportowych lub fitnessowych można za ich pomocą także monitorować swoją aktywność fizyczną. Dodatkowym atutem urządzenia jest możliwość zmiany jego designu. Użytkownik może sam wybrać wygląd tarczy, dzięki czemu smartwatch ze zwykłego gadżetu może się zmienić w elegancki zegarek. Aby w pełni korzystać z dostępnych funkcjonalności, należy go połączyć ze smartfonem za pomocą bluetootha.


Ciekawy artykuł: Jak wybrać smartband?

Najpopularniejsze funkcje smartwatchy

Smartwatche wyposażone są w wiele funkcji, które użytkownik może dostosować do swoich potrzeb i oczekiwań. Najbardziej doceniane są modele, które mają wbudowaną własną kartę SIM, dzięki czemu urządzenie jest samowystarczalne. To oznacza, że posiada swój numer, co umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń bez konieczności używania smartfona. Istnieje również możliwość wyposażenia gadżetu w mikrofon i głośnik, co będzie spełniało funkcję zestawu głośnomówiącego. Smartwatche z internetem mają zainstalowaną przeglądarkę www, natomiast zegarki z GPS umożliwiają korzystanie z nawigacji. Ta funkcja jest przydatna nie tylko podczas prowadzenia samochodu, ale świetnie się sprawdza również w śledzeniu lokalizacji dziecka.

Rzadziej spotykanym, ale bardzo funkcjonalnym modelem, jest smartwatch z aparatem, który zapewnia możliwość robienia zdjęć z pozycji nadgarstka. To rozwiązanie jest przydatne szczególnie podczas uprawiania sportu. Niestety jego wadą jest niska rozdzielczość, przez co jakość robionych zdjęć może być mało satysfakcjonująca. Smartwatche coraz częściej wykorzystywane są także do wykonywania płatności zbliżeniowych. Za taką funkcję odpowiada moduł NFC, który może być zastosowany również do szybkiego parowania kilku urządzeń oraz do bezprzewodowego transferu plików.

Użytkownicy chętnie korzystają także ze smartwatchy jako odtwarzaczy muzyki. Bardzo ważna jest tutaj wbudowana pamięć wewnętrzna – najlepiej, aby wynosiła co najmniej 4 GB. Muzykę można zapisać w kilku formatach, np. MP3, OGG, WMA, AAC lub M4A. Puszczanie utworów odbywa się za pomocą technologii bluetooth na bezprzewodowych słuchawkach. W niektórych modelach istnieje również możliwość słuchania muzyki w trybie offline, dzięki udogodnieniom, jakie oferują serwisy takie jak Spotify. To idealne rozwiązanie dla osób, które lubią trenować przy ulubionej playliście.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze smartwatcha?

Przymierzając się do zakupu smartwatcha, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Jednym z najważniejszych jest rodzaj wyświetlacza, który jest istotny nie tylko ze względów estetycznych. Wpływa on również na komfort użytkowania oraz czas pracy, jaki gadżet może osiągnąć na jednym ładowaniu. Inteligentne zegarki najczęściej wyposażone są w ekran dotykowy LCD, OLED i AMOLED. Posiadają wielokolorowe wyświetlacze, zapewniające doskonałą jakość barw, szczegółowość informacji i obrazów oraz głęboki kontrast. Użytkownicy mają do wyboru okrągłą lub prostokątną tarczę o różnych rozmiarach. Tutaj decyzja zależy od indywidualnych preferencji oraz wielkości nadgarstka.

Kolejną ważną kwestią, którą należy się kierować przy wyborze smartwatcha, jest czas pracy baterii. Ma to decydujący wpływ na wygodę korzystania z urządzenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na pojemność, która zależy między innymi od liczby funkcji w gadżecie, modułów łączności oraz rozdzielczości ekranu. Optymalne będą akumulatory o pojemności minimum 200 mAh. Ważna jest również częstotliwość ładowania. Niestety pod tym względem smartwatche są wymagające, dlatego należy je zasilać codziennie lub co drugi dzień. Jednakże, jeśli użytkownik nie korzysta z pełnej funkcjonalności urządzenia, częstotliwość ładowania wydłuża się nawet do 4 dni.


Przydatny artykuł: Jak wybrać powerbank?

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.