Opaska smartband – w jaki sposób działa i jakie są jej rodzaje?

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Opaska smartband - jak działa?

Nowoczesne technologie wykorzystywane są nie tylko w celach rozrywkowych, ale również sportowych. Pozwalają na to różnego rodzaju smartbandy: do biegania, pływania oraz fitnessu. Dlatego warto się dowiedzieć, w jaki sposób działają te gadżety.

Sport to nie tylko przyjemność, ale również zdrowie. Warto więc monitorować osiągane efekty, aby w przyszłości je udoskonalić. Można tego dokonać za pomocą smartbandów. Poznaj zalety tego urządzenia.

Czym jest i do czego służy smartband?

Każdy miłośnik sportu i aktywnego wypoczynku dobrze wie, jak ważny jest trening i kontrolowanie jego wyników. Dzięki nowoczesnym udogodnieniom technologicznym można to monitorować, korzystając z inteligentnych opasek sportowych, jakimi są smartbandy. Urządzenie pozwala na śledzenie postępów, co motywuje użytkownika do włożenia większego wysiłku w wykonywaną pracę. Dzięki tym pomiarom możliwe jest ułożenie indywidualnego planu treningowego, dostosowanego do własnych potrzeb. To z pewnością wpłynie na zwiększenie efektywności ćwiczeń, a tym samym na lepsze wyniki. Smartbandy męskie, damskie i dla dzieci to urządzenia w postaci opasek noszonych na nadgarstku. Niektóre modele są eleganckie i wyglądem przypominają zegarki albo smartwatche. Gadżet, dzięki wbudowanym modułom i czujnikom nie tylko mierzy aktywność fizyczną, ale przesyła również pomiary do smartfona. Posiada wiele innych funkcji, takich jak:

  • mierzenie czasu aktywności,

  • mierzenie tętna (smartband z pulsometrem),

  • liczenie spalonych kalorii,

  • liczenie przemierzonych kroków,

  • kontrolowanie tempa,

  • monitorowanie przebytej trasy (smartband z GPS),

  • mierzenie ciśnienia (smartband z ciśnieniomierz).

Jakie są rodzaje smartbandów?

Główny podział dotyczy ich przeznaczenia. Najpopularniejsze są smartbandy do biegania. Taki gadżet nie musi być wyposażony w dużą ilość dodatkowych funkcji. Najważniejsza jest możliwość precyzyjnego mierzenia kroków oraz przebytego dystansu. Przyda się również opcja do liczenia spalonych kalorii oraz wbudowany pulsometr. Uznaniem cieszą się także smartbandy na basen, które powinny się wyróżniać przede wszystkim wodoszczelnością. Równie istotna w ich przypadku jest możliwość poprawnej pracy pod wodą oraz funkcje dodatkowe, takie jak monitorowanie efektywności i parametrów treningu.

Miłośnicy sportów siłowych oraz panie z pewnością chętnie skorzystają ze smartbandów na siłownię i fitness. Co prawda, w tych przypadkach ciężko coś wymierzyć, ale inteligentne opaski również mogą się przydać podczas treningu. Można je wykorzystać do odmierzenia czasu wykonywanych ćwiczeń i odpoczynku, kontrolować ilość spalonych kalorii oraz zmierzyć puls i ciśnienie. Gadżet świetnie się sprawdzi również u cyklistów. Smartband dla rowerzysty powinien się charakteryzować wysokiej jakości wyświetlaczem, co pozwoli na kontrolowanie parametrów, cały czas będąc w ruchu. Dzięki temu użytkownik będzie mógł bez problemu monitorować rytm jazdy, mierzyć długość i czas przebytej trasy oraz liczyć wykonane okrążenia.


Może cię zainteresować: Oura ring - czyli smartpierścień, jak działa urządzenie?

Jak wybrać najlepszy model smartbanda?

Każdy, kto się zastanawia, jaki smartband kupić, szczególną uwagę powinien zwrócić na to, z jakich materiałów został on wykonany. Jak na porządną opaskę przystało, dobrze by było, gdyby był zrobiony z wysokiej jakości elastycznej gumy, która będzie przyjemna dla skóry (nie będzie powodowała podrażnień ani uczuleń) oraz będzie wytrzymała i odporna na uszkodzenia lub zachlapania. To się wiąże z kolejną właściwością, jaką jest wodoodporność. Dotyczy to nie tylko smartbandów do pływania, ale również tych używanych na świeżym powietrzu, gdyż nawet drobne krople deszczu nie mogą zakłócić działania urządzenia.

Najlepsze modele będą wyposażone w wiele różnorodnych funkcji, które nie ograniczają się jedynie do mierzenia kroków i pulsu. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość monitorowania jakości i czasu snu, dzięki czemu smartband będzie czuwał nad zdrowiem użytkownika zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie bez znaczenia jest także system operacyjny wbudowany w urządzenie. Najczęściej jest to Windows, iOS lub Android. Ważny, żeby był on kompatybilny z systemem w smartfonie, z którym ma być połączony gadżet.

Jeśli chodzi o pozostałe parametry, na które warto zwrócić uwagę, to ważny jest rozmiar wyświetlacza. Tutaj wiele zależy od potrzeb i preferencji, ponieważ większy model będzie pokazywał dużą liczbę informacji, a mniejszy będzie wygodniejszy w noszeniu. Istotne jest również, aby ekran był czytelny w słońcu i pod wodą, choć istnieją także smartbandy bez wyświetlacza. Dobry model powinien być także lekki – waga nie powinna przekraczać 50 g. Duże znaczenie ma czas pracy urządzenia. Dobrze, jeśli jest w stanie pracować od 5 do 7 dni na jednym ładowaniu. Najlepsze opaski będą wyposażone w dodatkowe funkcje sportowe (np. kompas, stoper, minutnik) oraz telefoniczne (np. odbieranie powiadomień ze smartfona). Warto także kupić smartband z bluetoothem, co zapewni najlepszą łączność z innymi urządzeniami.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.