Jak bezpiecznie kupować w internecie?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Bezpieczne zakupy w internecie

Zakupy w sieci to wygodne i szybkie rozwiązanie, po które sięga coraz więcej Polaków. Największą zaletą sklepów online jest ich dostępność przez 24 h, bogaty wybór produktów i natychmiastowe księgowanie zapłaty. Czy jednak płatność kartą w internecie jest bezpieczna? Jak bezpiecznie kupować w sieci?

Zakupy w sieci z każdym rokiem przyciągają i przekonują coraz większą grupę internautów. Ich przewagą nad tradycyjnym kupowaniem jest bardzo szeroki wybór produktów, które nie zawsze są dostępne w sklepach stacjonarnych, a także możliwość robienia zakupów przez całą dobę. Kto kupuje w sieci? Wśród klientów są osoby mieszkające w całym kraju, zarówno młode, jak i starsze. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą platformy skupiające w jednym miejscu wiele marek. Przykładem jest Program PAYBACK, który umożliwia zbieranie punktów w slepach online, a następnie wymianę ich na atrakcyjne nagrody.

Zasady bezpiecznych zakupów w internecie

Pomimo iż zakupy przez internet cieszą się coraz większym zaufaniem, szybko rozwijająca się branża e-commerce przyciąga również nieuczciwych sprzedawców. Jak nie dać się oszukać i bezpiecznie robić zakupy w sieci? Przede wszystkim nigdy nie trać czujności i stosuj się do kilku zasad.

1. Sprawdź wiarygodność sklepu internetowego – przed dokonaniem zamówienia w sklepie, którego nie znasz, zweryfikuj jego autentyczność. Poszukaj opinii w sieci. Twoją czujność powinno wzbudzić istnienie tylko pozytywnych opinii na temat sklepu lub brak komentarzy. Sprawdź, czy na stronie sklepu jest podany NIP, REGON, VAT lub KRS. Jeśli tak, dane te zweryfikuj w krajowym rejestrze. Sprzedawca lub sklep, który nie podaje tych informacji, wzbudza podejrzenia.

2. Zawsze czytaj regulamin sklepu – zasady zakupu, zwrotu produktów lub ewentualnych reklamacji są bardzo istotne. Regulamin sklepu to najważniejsze informacje, w których sprzedawca zawarł twoje prawa, dlatego zapoznaj się z nimi, aby uniknąć nieporozumień. Zwróć uwagę, czy firma stosuje zasadę drobnego druczku, który jest niemożliwy do odczytania nawet po powiększeniu.

3. Zwróć uwagę na certyfikaty – odznaczenia, jakimi szczyci się dany sklep lub sprzedawca nie tylko wzbudzają zaufanie klientów, lecz także są potwierdzeniem wysokiego standardu usług. Gdzie ich szukać? Najczęściej znajdują się na dole strony. Upewnij się, czy certyfikaty są podlinkowane. Niestety nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują je do podniesienia wiarygodności swoich usług, wklejając odznaczenia na swoje strony. W przypadku nieuczciwych ofert certyfikat nie będzie przekierowywał do strony z oficjalnym dokumentem. Do najpopularniejszych odznaczeń należą: Dobra Marka, certyfikat serwisu money.pl, Trusted Shops, Euro Label, Rzetelna Firma, Słucham Swoich Klientów, Laur Konsumenta. Przykłady certyfikatów i tego, jak powinny wyglądać na rzetelnej stronie, znajdziesz u partnerów Programu PAYBACK takich jak m.in. denley.pl, endo.pl oraz eobuwie.pl.

4. Dokładnie przyjrzyj się jakości opisów produktów – szczególnie dotyczy to wszelkich aukcji, gdzie wśród ofert mogą znaleźć się opisy z błędami lub niezawierające wszystkich istotnych informacji (np. rozmiary, rodzaj materiału). Unikaj sprzedawców, którzy posługują się bardzo niskiej jakości zdjęciami. Podejrzenie powinny zwrócić również oferty, w których słabej jakości opis jest nieadekwatny do wyjątkowo bardzo dobrego (często nienaturalnego) zdjęcia. Jeśli chcesz dokonać zakupu u osoby prywatnej, wybierz sprawdzony portal aukcyjny, który bierze odpowiedzialność za osoby prowadzące na nim sprzedaż, np. serwis Allegro będący jednocześnie partnerem Programu PAYBACK. W przypadku np. niezgodności oferty z rzeczywistym towarem portal pomoże rozwiązać wszelkie trudności. Dodatkowo wiarygodność sprzedawców potwierdzają liczne komentarze klientów i odznaczenia, jakie przyznaje Allegro.

5. Dbaj o swoje dane osobowe – czytając regulamin lub wszelkie dodatkowe dokumenty (zgody marketingowe), zwróć uwagę, kto jest administratorem twoich danych i w jaki sposób będą one przechowywane. Nie musisz wyrażać zgody na subskrypcję newslettera. Pamiętaj też, że zgodnie z RODO każdemu przysługuje pełne prawo do żądania usunięcia danych osobowych z bazy klientów danego sklepu. Posiadając konto logowania w danym sklepie, powinieneś mieć dostęp do historii swoich zakupów. Przykładem dobrej organizacji konta użytkownika są m.in. sklepy z elektroniką, takie jak RTV Euro AGD i Media Expert, będące partnerami Programu.


Przeczytaj również: Afterpay - nowoczesne metody płatności

Bezpieczne zakupy a szyfrowanie strony WWW

Certyfikat szyfrowania strony SSL to jedna z najważniejszych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli zamierzasz po raz pierwszy dokonać zakupów w wybranym sklepie. Sklep internetowy powinien zagwarantować swoim klientom maksymalną ochronę danych osobowych, zwłaszcza danych karty płatniczej. Certyfikat SSL stanowi potwierdzenie, że nawet sama wizyta na stronie WWW danego sklepu jest bezpieczna, a transmisja danych całkowicie poufna. Jak sprawdzić, czy sklep ma szyfrowanie SSL? Adres witryny powinien zaczynać się od https, a nie http. Zwróć uwagę na adres witryny PAYBACK oraz adres naszego sklepu z nagrodami, zauważysz że przed adresem WWW pojawił się symbol zablokowanej kłódki – to potwierdzenie bezpiecznego połączenia, które zapewnia nasza strona oraz sklep.


Zainteresuje Cię: HCE - jak działają te płatności?

Bezpieczne płatności w internecie

Zakupy online oferują wiele metod płatności, które różnią się od siebie czasem księgowania przelewu i danymi, które musisz podać w celu dokonania transakcji.

  • Szybkie przelewy typu pay-by-link:To jedna z popularniejszych i bezpieczniejszych metod płatności. Wybierając opcję szybkiego przelewu, zostaniesz przekierowany na stronę operatora transakcji. Po wybraniu ikony swojego banku i zalogowaniu się na konto zostaniesz przekierowany do zakładki z wypełnionym już przelewem. Po zatwierdzeniu płatności sprzedawca w ciągu maksymalnie 5 minut dostanie informację o dokonanej transakcji.
  • Płatność kartą płatniczą:Metoda ta ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, gdyż wymaga wprowadzenia do okna płatności swoich danych osobowych oraz numeru karty wraz z jej trzycyfrowym kodem. Decydując się na tego typu płatność, upewnij się, że operator wprowadza dodatkowe zabezpieczenia przez np. potwierdzenie płatności SMS-em.
  • Tradycyjny przelew bankowy:To najstarsza metoda płatności online, która wciąż cieszy się bardzo dużym zaufaniem wśród użytkowników. Proces księgowania przelewu zazwyczaj trwa do 24 h.
  • Nowoczesne metody płatności:Od pewnego czasu możliwości płacenia za zakupy online zwiększają się. Powstaje coraz więcej ciekawych rozwiązań, takich jak: Selfie Pay, czy elektroniczny portfel, zwany e-walletem.

Czy płatności kartą w internecie są bezpieczne?

Tak, gdyż według prawnych regulacji krajowych i międzynarodowych systemy bankowe zobowiązane są do szyfrowania transakcji protokołem SSL. Dodatkowe wymagania zabezpieczające na karty Visa i Mastercard nakłada system certyfikacji PCD DSS. Ponadto, według unijnej dyrektywy PSD2 z dnia 14 września 2019 roku, zwiększającej bezpieczeństwo płatności online, banki muszą stosować dodatkowe kroki autoryzacji (przez SMS, potwierdzenie w aplikacji podanym hasłem). Przed finalizacją zakupów sprawdź, jakie rodzaje płatności i zabezpieczenia oferuje dany sklep. Informacje te znajdziesz na dole strony.

Co zrobić, jeśli zostaniesz oszukany?

Jeśli padłeś ofiarą oszusta, np. otrzymałeś pustą paczkę lub w ogóle do ciebie nie dotarła, skontaktuj się ze sklepem, najlepiej pisząc e-mail (w celu potwierdzenia dowodu). Jeśli mimo podjętej próby kontaktu nie otrzymałeś odpowiedzi, zgłoś sprawę organom ścigania (policji lub prokuraturze). Sprawami nieuczciwych sprzedawców w sieci zajmują się również: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Europejskie Centrum Konsumenckie.

Zacznij oszczędzać dzięki zebranym °punktom PAYBACK