HCE co to jest, jaka jest różnica pomiędzy NFC?

Strona GłównaPAYBACK EkstraAplikacja mobilna ● Płatności HCE

Telefony komórkowe dość szybko przestały służyć wyłącznie do dzwonienia. Niemal w każdej kolejnej serii tych urządzeń pojawiają się nowe przydatne funkcje. Jednym z momentów przełomowych było umożliwienie użytkownikom płacenia za pomocą telefonu. Pozwoliła na to m.in. technologia HCE.

Płatności HCE udostępnia coraz więcej banków działających w Polsce. To ogromna wygoda dla klientów, którzy uwielbiają nowinki technologiczne i jednocześnie chcą w wygodny sposób płacić za swoje zakupy w sklepach oraz punktach usługowych działających stacjonarnie. Czym dokładnie jest technologia HCE? Jak za jej pomocą można płacić i czy ma jakiś związek z płatnościami NFC?

Czym jest technologia HCE?

Warto wyjaśnić, co to właściwie jest HCE. Jak się okazuje, to technologia, która na rynku pojawiła się w 2011 roku. Została opracowana w Stanach Zjednoczonych, w Teksasie. Za jej stworzenie odpowiada tamtejszy start-up. Skrót HCE pochodzi od pełnej angielskiej nazwy Host Card Emulation. Jej działanie oparte jest na wirtualnej chmurze, a nie, jak to było do tej pory, na elementach znajdujących się w telefonie. Technologia HCE nie wymaga dodatkowej karty ani chipa umożliwiającego przeprowadzenie transakcji płatniczej. W chmurze jest zapisana wirtualna karta niezależna od operatora sieci komórkowej, co pozwala użytkownikowi na większą swobodę.

W jaki sposób dokonuje się płatności w tej technologii? Jakie są wymagania wobec telefonu?

Dzięki technologii HCE telefon niejako zmienia się w kartę zbliżeniową. Można bowiem płacić nim tak samo, jak kartą wydawaną przez bank. Wystarczy zbliżyć smartfona do terminala i gotowe. Warto przy tym pamiętać, że przy płatnościach zbliżeniowych HCE również obowiązują limity. Zależy to od automatycznych ustawień banku lub tych, które samodzielnie wybierzesz. Zazwyczaj bez podawania PIN-u można wykonać zakupy o wartości do 50 zł. Większe transakcje muszą być autoryzowane przy pomocy tego kodu. Aby płatności zbliżeniowe HCE mogły zostać zrealizowane, konieczny jest stały dostęp do Internetu. Bez dostępu do sieci płatności nie będą mogły być dokonywane w ten sposób.

Zanim jednak zdecydujesz się na płacenie telefonem, pamiętaj o tym, żeby wcześniej zainstalować aplikację swojego banku. Będzie to możliwe, jeżeli oferuje on płatność HCE. Wirtualna karta HCE zostanie wówczas podpięta pod wskazane przez ciebie konto. Zwróć uwagę na to, że zazwyczaj pod HCE można podpiąć kartę debetową. Ostatnim krokiem, który dzieli użytkownika od korzystania z płatności HCE jest nadanie kodu PIN dla tego rodzaju transakcji. Możesz to zrobić z poziomu aplikacji lub poprzez stronę internetową banku.

Technologia HCE a NFC – na czym polega różnica?

Przed pojawieniem się HCE istniała już możliwość płacenia telefonem dzięki technologii NFC. Wiele osób zastanawia się, w czym tkwi różnica pomiędzy nimi. W przypadku HCE użytkownik do dyspozycji ma wirtualną kartę zapisaną w chmurze. Jest ona niezależna od operatora sieci komórkowej, w której działa telefon. Do dokonywania płatności nie potrzeba specjalnej karty SIM ani chipa.

Technologia NFC z kolei wymaga specjalnej karty lub chipa do przesyłania danych. Do dostarczania usług niezbędne jest pośrednictwo operatora sieci komórkowej. Za pomocą NFC można przesyłać cyfrowe informacje na odległość do 20 cm. Dzięki temu nie tylko zapłacisz za zakupy, lecz także prześlesz dane pomiędzy dwoma telefonami wyposażonymi w tę technologię.

Jakie banki oferują możliwość płacenia w technologii HCE?

Technologia HCE jest dostępna w Polsce już od jakiegoś czasu. Dokonywanie w ten sposób płatności telefonem jest możliwe dzięki bankom w Programie PAYBACK. Chodzi tu m.in. o takie banki jak Millennium Bank, Santander Consumer Bank czy mBank. Decydując się na usługi tych instytucji, możesz też szybciej zbliżyć się do otrzymania nagród w naszym Programie. Wystarczy, że aktywujesz dostępne w serwisie kupony i spełnisz wszystkie opisane w nich warunki. Pamiętaj również o tym, aby wcześniej odpowiednio zabezpieczyć swój telefon przed atakami hakerów i zwiększyć bezpieczeństwo podczas dokonywania transakcji zbliżeniowych. W jaki sposób to zrobić? Wybierając odpowiedni program antywirusowy, który znajdziesz w ofercie naszych partnerów, m.in. w sklepie Media Markt lub RTV Euro AGD. Zanim jednak dokonasz transakcji, zaloguj się na swoje konto w serwisie PAYBACK i sprawdź dostępne kupony. Jeśli je aktywujesz, oprócz podstawowych środków otrzymasz dodatkowe punkty. Dzięki temu szybciej odbierzesz wcześniej upatrzoną nagrodę.


Dowiedz się więcej o platformie PAYBACK Finanse.

Pobierz aplikację PAYBACK i wejdź na wyższy poziom zbierania punktów. Wszystkie sklepy i kupony masz pod ręką.