Aplikacja NFC co to jest i do czego służy?

Strona GłównaPAYBACK EkstraAplikacja mobilna ● NFC

Nowoczesne technologie pozwalają na szybsze i bezpieczniejsze płatności bezprzewodowe. Narzędzi do płatności wirtualnych i mobilnych jest coraz więcej, a jedno z nich to technologia NFC dostępna w telefonach komórkowych. Początkowo służyła do przesyłania plików między urządzeniami i miała być alternatywą dla Bluetooth.

Dzisiaj technologia ta jest najbardziej kojarzona z płatnościami dokonywanymi za pomocą telefonu w sklepach i punktach usługowych. To rozwiązanie wygodne, szczególnie dla osób, które nie noszą portfela, ale zawsze mają przy sobie smartfon. Czym dokładnie jest NFC w telefonie? Co warto wiedzieć na temat tej technologii płatniczej?

Co to jest NFC?

To technologia komunikacji, która została stworzona na początku XXI wieku. Skrót NFC pochodzi od angielskich słów Near Field Communication (pol. komunikacja bliskiego zasięgu). Powstała jako alternatywa dla technologii Bluetooth, która pozwalała na przesyłanie danych na niewielkie odległości. Bazująca na falach radiowych technologia NFC przesyła informacje cyfrowe. Jej zasięg to około 20 cm. Zazwyczaj jest dostępna w najnowszych telefonach komórkowych. Początkowo występowała w tzw. flagowcach, jednak pojawia się także w niższych modelach projektowanych i wypuszczanych na rynek w ostatnim czasie.

Jak działają płatności NFC w telefonie?

Technologia NFC daje użytkownikowi o wiele więcej możliwości niż popularny Bluetooth. Opiera się ona nie tylko na falach radiowych, lecz także na indukcji magnetycznej. To pozwala na szybkie parowanie urządzeń. W ten sposób przesyła się różnorodne treści między sprzętami – m.in. pliki wideo, zdjęcia oraz muzykę. Co ciekawe, komunikacja może odbywać się nie tylko pomiędzy dwoma telefonami, lecz także urządzeniami innego typu. Z tego powodu bardzo szybko stworzony został system pozwalający na dokonywanie płatności przy pomocy technologii NFC. Warto tutaj podkreślić, że jedno z urządzeń, pomiędzy którymi zachodzi proces komunikacji, może być nieaktywne.

Jeżeli chcesz płacić w ten sposób telefonem, upewnij się, że ma on opcję NFC. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy twój bank daje taką możliwość. Pamiętaj, że współpracujące z Programem banki oferują swoim klientom tego typu opcje. Zakładając u nich konto za pośrednictwem PAYBACK, możesz zyskać kolejne punkty.

Jeżeli załatwiłeś już wszystkie formalności i masz w telefonie zainstalowaną aplikację banku, włącz w niej opcję płacenia metodą NFC. Następnie przed dokonaniem płatności włącz tę funkcję w swoim telefonie w rozwijanym pasku lub w ustawieniach. Pamiętaj też, że smartfon musi być podłączony do Internetu i mieć aktywny, odblokowany ekran. To wszystko, co musisz zrobić, aby zapłacić telefonem przy pomocy NFC.


Przeczytaj również: Przyszłość płatności – Selfie Pay w USA. Jak działa?

Czy są inne metody na płacenie za zakupy telefonem?

Możliwości płacenia za pośrednictwem telefonu za zakupy lub usługi jest o wiele więcej. Przykładem może być inna technologia stosowana w telefonach komórkowych – HCE. Działa ona w oparciu na wirtualnej chmurze i nie wymaga żadnych dodatkowych elementów, takich jak czipy czy specjalne karty.

Jeżeli masz w telefonie wgraną aplikację płatniczą swojego banku, możesz korzystać także ze specjalnych kodów płatniczych, które generuje proponowany przez niego program. Uzyskany w ten sposób kod wystarczy wpisać w terminalu płatniczym. Pamiętaj jednak, że sklep musi oferować taką metodę płatności.

Coraz więcej sklepów daje także możliwość płacenia za zakupy za pośrednictwem tworzonych dla klientów aplikacji. Wirtualnie zbiera się też punkty. Opcję wymiany punktów na zakupy masz również w Programie PAYBACK, dzięki aplikacji.

O czym warto pamiętać, by płacenie przy pomocy telefonu było bezpieczne i sprawne?

Jeżeli chcesz, aby twoje płatności wykonywane za pośrednictwem telefonu komórkowego przebiegały sprawnie i bezpiecznie, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim sprawdź, czy posiadany model pozwala na korzystanie z wybranej przez ciebie technologii. Znaczenie ma również oferta banku, z którego usług korzystasz.

Najważniejsze jest jednak twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, aby chronić telefon przy pomocy odpowiedniego programu antywirusowego. Wszystkie aplikacje, jakie wgrywasz na swoje urządzenie, ściągaj ze sprawdzonych źródeł. Nigdy też nikomu nie udostępniaj haseł lub kodów do pobierania środków z konta. W ten sposób można łatwo stracić pieniądze trzymane w banku. Warto ustawić sobie blokadę ekranu w telefonie, a także limity płatności, których możesz dziennie i jednorazowo dokonywać smartfonem. To zmniejszy ryzyko utraty dużej ilości pieniędzy w sytuacji, gdy urządzenie zostanie skradzione lub je zgubisz.


Przeczytaj także: Bezpieczne zakupy w internecie – ważne zasady

Pobierz aplikację PAYBACK i wejdź na wyższy poziom zbierania punktów. Wszystkie sklepy i kupony masz pod ręką.