Jak płacić kartą przez internet? Zasady bezpiecznej płatności

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Płatności kartą przez Internet

Zakupy w sieci zyskują coraz większą popularność, a wraz z nimi płatności kartą przez internet. To bardzo prosty i szybki sposób na płatność online. Aby mieć pewność, że twoje dane nie trafią w niepowołane ręce, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak płacić kartą w ulubionych sklepach i na co zwracać uwagę.

Dane zgromadzone przez Narodowy Bank Polski wskazują, że w drugim półroczu 2022 roku Polacy mieli w portfelach prawie 44 mln kart płatniczych. Największą popularnością cieszą się karty debetowe, które stanowią ponad 80% wszystkich egzemplarzy. Na dalszych miejscach uplasowały się karty kredytowe i prepaid. Te środki płatnicze służą przede wszystkim do płatności online. Wystarczy spojrzeć na inne statystyki NBP – w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2022 roku w Polsce zrealizowano prawie 50 mln transakcji online na łączną kwotę 7,1 mld zł. W portfelu, obok kart płatniczych, warto mieć też kartę PAYBACK. Zebrane na niej środki możesz przeznaczyć na tańsze tankowanie paliwa, zniżkę na zakupy u partnerów Programu lub atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Jaką kartą można płacić przez internet? Karta kredytowa, debetowa, Visa, Mastercard

Jeszcze kilka lat temu zakupy w sieci mogli robić tylko posiadacze kart kredytowych. Dziś w większości sklepów internetowych nie ma już takiego ograniczenia – transakcję możesz zrealizować również kartą debetową, jeśli tylko ustawiony na niej limit pozwoli ci na dokonanie wybranej transakcji. Honorowane są zarówno karty Visa, jak i Mastercard. Oprócz tego masz jeszcze do wyboru inne opcje – podanie 6-cyfrowego kodu BLIK lub szybkie przelewy online, które wymagają zarejestrowania się na stronie banku i potwierdzenia operacji w aplikacji mobilnej. Z takiego rozwiązania może skorzystać niemal każdy.

Zalety płatności kartą przez Internet

Płatność kartą przez internet to przede wszystkim ogromna wygoda – aby zrobić zakupy, nie musisz już stać w kolejkach, ani nawet logować się na stronę banku. Po wpisaniu niezbędnych danych karty i twojej autoryzacji płatność dokonywana jest automatycznie. To uniwersalne rozwiązanie pozwoli nie tylko zrobić zakupy w ulubionym sklepie, lecz także zarezerwować hotel, kupić bilet lotniczy lub zarezerwować samochód. Co więcej, płatność kartą online jest bardzo prosta – wymaga dosłownie paru kliknięć i wpisania kilku informacji w podane pola. Za ogromną zaletę można uznać także możliwość zintegrowania danych kart z różnymi systemami zewnętrznymi, takimi jak Google Pay czy Apple Pay. W praktyce oznacza to, że twoje zakupy przebiegną jeszcze szybciej, bo nie będą wymagały każdorazowego podawania tych samych danych.

oferta sklepów online w kategorii finanse

Jak płacić kartą przez internet krok po kroku?

Płacenie kartą przez internet wymaga kilku bardzo prostych czynności. Załóżmy, że wybrałeś już bilet lotniczy na stronie LOT. Gdy przejdziesz do płatności, wybierz opcję „Płatność kartą”. Zostaniesz poproszony o:

 • Wprowadzenie danych karty. W formularzu musi znaleźć się numer karty, imię i nazwisko posiadacza, data ważności oraz kod CVV2, który znajduje się na rewersie.
 • Zatwierdzenie transakcji np. w aplikacji mobilnej twojego banku.
 • Podanie kodu 3D Secure, jeśli korzystasz z takiej formy zabezpieczenia.

Po spełnieniu tych trzech warunków otrzymasz potwierdzenie zakupu karty pokładowej i będziesz mógł zacząć przygotowywać się do podróży. Pamiętaj, że LOT jest jednym z partnerów PAYBACK i każda transakcja da ci punkty, które będziesz mógł wymienić np. na tańsze tankowanie paliwa na stacjach bp Polska lub praktyczne nagrody rzeczowe, które pomogą ci przygotować się do podróży.

Płatność kartą może odbywać się w opisany powyżej tradycyjny sposób lub za pomocą e-portfela. Ta usługa umożliwia korzystanie z kilku kart jednocześnie (kredytowych, debetowych, wirtualnych i prepaid), bez konieczności każdorazowego podawania tych samych danych. Elektroniczne portfele pozwolą Ci jeszcze lepiej zarządzać płatnościami przez internet. Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należą: Google Pay, Apple Pay oraz Masterpass i Visa Checkout.

Sprawdź jak działają płatności mobilne >>>

Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności kartą?

Płatność kartą przez internet jest bezpieczna, jeśli przestrzegasz kilku ważnych zasad. Gdy dokonujesz transakcji online:

 • nie rób tego w miejscu publicznym, aby nikt nie mógł podejrzeć twoich danych i haseł, przeczytaj czym jest skimming;
 • nie dokonuj płatności na urządzeniach innych osób lub ogólnodostępnych komputerach;
 • podawaj swoje dane i płać tylko wiarygodnym firmom. Sprawdź, czy strona, z której korzystasz, ma certyfikat SSL (symbol kłódki przy adresie witryny);
 • używaj dodatkowych zabezpieczeń, takich jak 3D secure, nawet jeśli płatność miałaby potrwać z tego powodu chwilę dłużej.

Wypracowanie takich nawyków pozwoli ci uniknąć ataków ze strony cyberprzestępców.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakich kart najchętniej używają Polacy oraz jakimi kartami można płacić przez internet.
 • Dlaczego warto płacić kartą za zakupy – na pierwszy plan wysuwa się wygoda i szybkość dokonywanych transakcji.
 • Jak zapłacić kartą przez internet i jakie dane podać. Niektóre transakcje przyniosą ci dodatkowe korzyści w postaci punktów PAYBACK.
 • Czym jest e-portfel i dlaczego stanowi tak wygodne rozwiązanie.
 • Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!