Skimming – jak uchronić się przed utratą pieniędzy?

Strona GłównaPAYBACK EkstraFinanse ● Skimming

Skimming to przestępstwo, które polega na nielegalnym kopiowaniu danych z paska magnetycznego karty bankomatowej. Na tej podstawie złodziej tworzy fałszywą kartę płatniczą i wypłaca wszystkie pieniądze z konta. Do kradzieży może dojść w sklepie, restauracji lub przy bankomacie. Podpowiadamy, jak uchronić się przed skimmingiem.

Z danych raportu NBP wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku dokonano ponad 10 tys. transakcji za pomocą sfałszowanych kart płatniczych. Poszkodowani stracili łącznie ponad 6 mln zł. Ta niebanalna kwota wskazuje na to, że skimming stanowi realne zagrożenie. Aby nie stracić uczciwie zarobionych pieniędzy, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa: nigdy nie pozwalaj nikomu oddalać się ze swoją kartą płatniczą i najlepiej noś ją w specjalnym etui ochronnym, które uniemożliwia skopiowanie danych z karty. Jeśli zbierasz punkty PAYBACK możesz je wymienić na ten gadżet – wystarczy 2750 punktów, aby otrzymać voucher do wykorzystania na Allegro.

Skimming – co to takiego?

Jeśli do tej pory nie spotkałeś się z określeniem „skimming”, znajdujesz się w większości. Ponad 75% Polaków nie potrafi zdefiniować tego zjawiska, jednak każdy z nas – bez względu na poziom wiedzy o przestępstwach w sieci – może paść ofiarą kradzieży danych z karty magnetycznej. Najprościej mówiąc, skimming to przestępstwo, które polega na kopiowaniu danych z paska karty magnetycznej za pomocą skimmera, czyli specjalnego, wtopionego w otoczenie czytnika. Na podstawie skradzionych informacji złodziej może utworzyć duplikat twojej karty i posługiwać się nią. Konsekwencje tej praktyki są bardzo przykre – zazwyczaj z konta znikają wszystkie dostępne środki.

Co to jest skimming zwykły?

Skimming zwykły to kopiowanie danych w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy w sklepie lub jedzenie obiadu w restauracji. Nieuczciwy sprzedawca zazwyczaj ukrywa skimmer w terminalu płatniczym. Wystarczy, że przyłoży twoją kartę do urządzenia i uzyska dostęp do informacji, które umożliwią mu stworzenie nielegalnego duplikatu.

Czym jest skimming bankomatowy?

Bardzo popularną formą tego zjawiska jest skimming bankomatowy. Dochodzi do niego podczas wypłaty gotówki w bankomacie. Zdarza się, że złodzieje montują fałszywą klawiaturę – zapisuje ona kod PIN, który wprowadzasz, aby otrzymać gotówkę. Niekiedy przy bankomacie ukryta jest kamera rejestrująca moment dokonywania całej transakcji. Urządzenie, w którym znajdują się wymienione sprzęty, nie wygląda podejrzanie i w niczym nie różni się od innych bankomatów. Osoby oszukane orientują się o zaistniałym przestępstwie dopiero wtedy, gdy z ich konta bankowego znikają pieniądze.

Sprawdź także czym jest phishing >>

W jakich sytuacjach grozi ci kradzież danych z karty? Przykłady

Skimming to bardzo podstępna metoda kradzieży. Może do niej dojść w miejscach publicznych takich jak restauracje, bary, sklepy spożywcze, kioski czy stacje benzynowe. Twoją czujność powinna wzbudzić sytuacja, gdy kelner lub sprzedawca – pod pretekstem awarii terminala – oddala się z twoją kartą płatniczą w inne miejsce. Uważaj także na sytuacje, w których od sprzedawcy oddziela cię bardzo wysoka lada, np. w niektórych recepcjach hotelowych. Do kradzieży danych może dojść wtedy, gdy recepcjonista poprosi cię o kartę w celu weryfikacji danych i wartościowy plastik przez chwilę znajdzie się poza zasięgiem twojego wzroku. Wystarczy chwila, by przenośny skimmer skopiował dane.

Zobacz jak bezpiecznie kupować w internecie >>

oferta sklepów online w kategorii finanse

Jak uchronić się przed skimmingiem?

Aby uniknąć przykrych konsekwencji skimmingu, przestrzegaj kilku ważnych zasad bezpieczeństwa:

  • Nigdy nie dawaj nikomu swojej karty magnetycznej.
  • Podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu zachowaj bezpieczną odległość i zwróć uwagę, czy nie obserwuje cię podejrzany człowiek.
  • Bądź ostrożny przy wpisywaniu danych z karty. Nie rób tego w miejscu publicznym, gdzie ktoś może cię obserwować.
  • Unikaj podejrzanych bankomatów w nietypowych lokalizacjach.
  • Zasłaniaj klawiaturę PIN podczas wpisywania kodu.
  • Ustaw limity na karcie. Jeśli dojdzie do kradzieży, przestępca nie wyczyści twojego konta od razu, a ty zyskasz więcej czasu na działanie.
  • Kup specjalną nakładkę na kartę. Takie etui uniemożliwi przestępcy kopiowanie danych z paska magnetycznego. Możesz otrzymać ten gadżet w zamian za punkty PAYBACK – wystarczy, że wymienisz je na voucher na Allegro, gdzie bez problemu kupisz tego rodzaju akcesoria. Taka nakładka ochroni też twoje karty przed złodziejami, którzy przykładają skimmery do plecaków i portfeli.

Padłeś ofiarą skimmingu? Sprawdź, co zrobić

Jeśli padłeś ofiarą skimmingu, przede wszystkim najpierw powiadom swój bank o zaistniałej sytuacji. Jeżeli z twojego konta zniknęły już pieniądze, zgłoś to w ramach tzw. reklamacji chargeback – dotyczy ona transakcji, których nie dokonałeś. Nawet jeśli udało ci się odzyskać pieniądze, koniecznie zawiadom policję, ponieważ twoje zgłoszenie może udaremnić kolejne przestępstwa i uchronić wiele osób przed utratą środków do życia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest skimming i jakie są jego rodzaje.
  • W jakich sytuacjach jesteś najbardziej narażony na skimming – do kradzieży dochodzi często w miejscach publicznych, takich jak sklepy, bary czy restauracje.
  • Jak chronić się przed skimmingiem i jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać.
  • Co powinna zrobić ofiara skimmingu i jakie możliwości daje bank, aby odzyskać skradzione pieniądze.

Rozpocznij oszczędzanie z PAYBACK: zbieraj °punkty, wymieniaj na zakupy i nagrody!