Smart wallet – jak działa inteligentny portfel?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOdzież, obuwie i dodatki ● Smart wallet

Smart wallet, czyli inteligentny portfel, to gadżet zaprojektowany z myślą o bardzo wymagających użytkownikach. Jego najważniejszą funkcją jest ochrona RFID, która zapobiega kradzieży pieniędzy z kont bankowych i uniemożliwia przechwytywanie poufnych danych. Sprawdź, co jeszcze ma do zaoferowania technologia smart wallet.

Inteligentne urządzenia codziennego użytku zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Lodówki, piekarniki, baterie kuchenne, zegarki, opaski, systemy ogrzewania – to wszystko dostępne jest dzisiaj w wersji smart. Nic więc dziwnego, że powstał również inteligentny portfel – technologia rodem z filmów science fiction stała się rzeczywistością i jest powszechnie dostępna, choć najczęściej korzystają z niej ludzie biznesu i posiadacze kilku kart kredytowych. Wybierają oni innowacyjne modele, które łączą w sobie elegancki design z ciekawymi dodatkami, takimi jak np. lokalizator GPS, planer oraz możliwość połączenia ze smartfonem.

Inteligentny portfel – co to takiego?

Smart wallet to technologia, która na zawsze zmieniła postrzeganie portfela. Nie jest to już portmonetka, która – choć może była atrakcyjna wizualnie – nie mieściła wszystkich kart kredytowych ani nie pozwalała utrzymać porządku, a w przypadku kradzieży przeważnie znikała bez śladu. Stworzenie inteligentnego portfela to prawdziwa rewolucja w podejściu do przechowywania poufnych danych i pieniędzy.

Kiedy powstały pierwsze inteligentne portfele?

Technologia smart wallet narodziła się stosunkowo niedawno i została rozpowszechniona dzięki platformie Kickstarter. To anglojęzyczna strona internetowa, za pośrednictwem której zbierane są fundusze na realizację różnych nowatorskich projektów, niemogących liczyć na wystarczające dofinansowanie ze środków publicznych. Pomysł pojawił się przed rokiem 2015 i dzięki kampaniom crowdfundingowym wkrótce ruszyła ich produkcja. Społeczne zainteresowanie tematem oraz zapotrzebowanie na tego typu gadżet widać chociażby na przykładzie marki Ekster, która zebrała 350000 dolarów w ciągu pierwszych 40 dni. W jej ślady poszli inni producenci, tacy jak np. Woolet czy Volterman. Bardzo szybko na rynku zaczęły pojawiać się kolejne generacje inteligentnych portfeli wyposażonych w nowe funkcje i atrakcyjne dodatki.

Zobacz czym jest oura ring, czyli smartpierścień.

Jak wygląda smart wallet?

Na pierwszy rzut oka smart wallet niczym nie różni się od tradycyjnego, skórzanego portfela. Pierwsze modele przypominały nieco urządzenia elektroniczne, jednak dziś producenci kładą duży nacisk na to, by gadżet nie stracił klasycznego, eleganckiego wyglądu. Czasami inteligentny portfel można rozpoznać dopiero wtedy, gdy jego właściciel wyciągnie ładowarkę i podłączy go do prądu. Smart wallet jest najczęściej wykonany ze skóry, tworzywa sztucznego lub… z materiałów recyklingowych. Przykładem może być wspomniana marka Ekster, która produkuje portfele zgodnie z wegańskim światopoglądem – nie akceptuje skóry zwierzęcej i zastępuje ją skórą wytwarzaną z biooleju pozyskiwanego z uprawy zbóż.

Co więcej, inteligentny portfel wyróżnia się smukłą budową (nie jest przeznaczony do noszenia dużej ilości monet) i ergonomicznym kształtem, dzięki czemu jest bardzo poręczny i wszędzie się zmieści.


Jakie są najważniejsze funkcje inteligentnego portfela?

Smart wallet zawdzięcza swoją nazwę funkcjom, które odróżniają go od jego tradycyjnego odpowiednika. Ten innowacyjny gadżet:

  • bez problemu mieści kilkanaście kart kredytowych, które możesz szybko i łatwo wyjąć;
  • ma blokadę RFID, czyli chroni przed kradzieżą poufnych danych i pieniędzy z kont bankowych;
  • ma lokalizator GPS, dzięki któremu łatwo znajdziesz go w torbie;
  • jest wyposażony w alarm, który pomoże ci go szybko zlokalizować.

Dla kogo jest ten gadżet?

Nie ma wątpliwości, że inteligentny portfel to gadżet uwielbiany przez ludzi biznesu, którzy mają dużą liczbę kart kredytowych i chcą czuć się bezpieczni. To także produkt dla osoby ceniącej wygodę i lubiącej nowinki technologiczne. Smart wallet nie jest przeznaczony wyłącznie dla elit – to rozwiązanie staje się coraz bardziej powszechne. Niektóre modele możesz kupić w przystępnej cenie na Allegro, platformie sprzedażowej, która jest jednym z partnerów Programu. Warto pamiętać, że kupując w sklepach partnerskich, zbierasz punkty PAYBACK, które można później m.in. wymienić na atrakcyjne nagrody rzeczowe lub vouchery. Możesz nimi też obniżać wysokośc rachunków za zakupy u wybranych partnerów stacjonarnych.

Smart wallet – jak działa?

Jeśli chcesz stać się właścicielem inteligentnego portfela, musisz mieć również smartfona. Oba przedmioty – jak przystało na urządzenia w technologii smart – łączą się ze sobą poprzez sieć bezprzewodową i stworzoną w tym celu aplikację.

Ochrona RFID

RFID (ang. Radio-Frequency Identification) to coraz powszechniej stosowana technologia odczytu lub zapisu danych za pomocą fal radiowych. W praktyce oznacza to, że karty bankomatowe i kredytowe, karty dostępu oraz legitymacje studenckie mają wbudowany chip zawierający poufne dane. Zdarza się, że złodzieje przechwytują te informacje za pomocą specjalnych czytników i pobierają pieniądze z konta lub kradną tożsamość w innym celu.

Technologia smart wallet wyposażona jest w blokadę RFID – przegródki na dokumenty i karty pokryte są aluminiową siatką lub specjalną folią, która uniemożliwia złodziejom odczytanie informacji zakodowanych w chipie.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Blokada RFID chroni przed utratą poufnych danych. To nie jest jedyny sposób, w jaki można zabezpieczyć swoje finanse i dokumenty przechowywane w portfelu. Jeśli twój inteligentny portfel zostanie skradziony, możesz szybko zlokalizować go dzięki lokalizatorowi GPS. Ułatwia to pracę policji, która szybciej odzyskuje skradzione mienie i ujmuje sprawcę. Co więcej, informacja o zgubieniu portfela pojawia się w aplikacji i dociera do społeczności zgromadzonej wokół technologii smart wallet, która może pomóc w kryzysowej sytuacji.

Przeczytaj czym jest geolokalizacja.

Zabezpieczenie przed zgubieniem

Innowacyjne rozwiązania nie uchronią portfela przed zgubieniem, jednak pomogą w jego odnalezieniu. Technologia GPS pozwala szybko namierzyć portfel w przestrzeni domowej, w torbie lub w plecaku. W praktyce wygląda to tak, że smartfon wysyła informację do inteligentnego portfela, w którym natychmiast uruchamia się alarm.

Inne dodatki

Smart wallet to gadżet, który cały czas jest udoskonalany. Każda kolejna wersja inteligentnego portfela ma nowe funkcje. Do najciekawszych dodatków należą:

  • funkcja powerbank – jeśli rozładował ci się telefon i akurat nie masz przy sobie ładowarki, inteligentny portfel zastąpi powerbank. Dzięki bezprzewodowej sieci bez problemu naładujesz telefon;
  • zestaw dla podróżników – smart wallet może być przydatnym gadżetem dla osób, które ciągle są w trasie. Niektóre modele mają przegródki na większe banknoty, znajdzie się w nich też miejsce na paszport. Ciekawy dodatek stanowi podręczny mini długopis;
  • kamera – nowoczesny portfel nie tylko ma własny system alarmowy, lecz także jest wyposażony w kamerę. To właśnie ona zrobi zdjęcie złodziejowi i pozwoli z łatwością ustalić jego tożsamość.

Załóż konto i zbieraj punkty kupując online w ulubionych sklepach odzieżowych