Smartfon – jaki jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę? | PAYBACK Ekstra

Strona GłównaPAYBACK EkstraElektronika ● Smartfon

Jeśli chcesz dzwonić, SMS-ować, surfować po Internecie, słuchać muzyki, robić zdjęcia, mieć pod ręką kalendarz z funkcją przypominania, kalkulator i wiele innych funkcji w jednym małym urządzeniu, kup smartfona. Sprawdź, co wziąć pod uwagę, żeby wybrać model najlepszy dla siebie.

Dzięki smartfonowi możesz odwiedzać strony internetowe, używać komunikatora, a nawet pracować. Wybór tych urządzeń jest bardzo duży, a nowe modele pojawiają się niemal codziennie. Możesz kupić smartfona już za 300–400 zł albo wybrać telefon w cenie 1500 zł (lub droższy). Na co więc powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na zakup smartfona?

System operacyjny i bateria – podstawowe kryteria wyboru smartfona

Podstawowym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest system operacyjny smartfona. W Polsce dwa najpopularniejsze systemy to Android (z którego korzysta nieco więcej użytkowników) oraz iOS. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, możesz korzystać z niemal nieograniczonej liczby aplikacji. Oba systemy są na równie wysokim poziomie i używając ich na co dzień, trudno dostrzec znaczące różnice między nimi. Wybór systemu operacyjnego smartfona zależy więc od twoich preferencji i dotychczasowych doświadczeń z danym oprogramowaniem.

Bardzo ważną sprawą przy wyborze telefonu jest bateria, zwłaszcza jeśli zamierzasz bardzo intensywnie korzystać z urządzenia, np. oglądać filmy lub grać w różne gry. W takim przypadku słabszy sprzęt będzie się rozładowywać bardzo szybko. Jaki więc będzie smartfon z dobrą baterią? Standardowa pojemność baterii to 3000 mAh, aby jednak móc swobodnie korzystać z urządzenia przez dwa dni bez konieczności ładowania, warto zaopatrzyć się w smartfona z baterią o pojemności 4000 mAh lub większej.

Inne ważne elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze smartfona

Pamięć RAM, czyli możliwości operacyjne smartfona, to kolejny niezwykle istotny element przy wyborze konkretnego modelu. To właśnie pamięć operacyjna decyduje o płynności pracy urządzenia. Starsze modele mają 1 GB RAM, ale żeby aplikacje działały sprawnie, powinieneś kupić smartfona z co najmniej 2 GB RAM. Jednak bardzo szybko działać będą dopiero egzemplarze z 3 GB RAM.

Drugi rodzaj pamięci, czyli pamięć wewnętrzna, decyduje o tym, jak dużą ilość danych możesz przechowywać na smartfonie. Oczywiście zawsze można dokupić dodatkową kartę pamięci, ale warto od razu zaopatrzyć się w telefon, który pomieści dużo danych. Standardowa pamięć smartfonów to 8 lub 16 GB. Jeśli jednak jesteś fanem gier lub robienia zdjęć o wysokiej jakości, wtedy lepiej poszukać urządzenia o pamięci wynoszącej co najmniej 32 GB lub nawet 64 GB.

Smartfony zazwyczaj mają też bardzo dobre aparaty fotograficzne o dwóch obiektywach – po jednym z przodu i z tyłu urządzenia. Przedni aparat, służący do robienia selfie, powinien mieć rozdzielczość przynajmniej na poziomie 8 megapikseli. Drugi z kolei, który służy także do fotografowania krajobrazów, musi charakteryzować się dużo wyższą rozdzielczością, przekraczająca 20 megapikseli.

Decydując się na zakup smartfona, warto zajrzeć do sklepu jednego z partnerów Programu, np. Electro.pl. Za każde wydane w nim 3 zł otrzymasz 1 punkt PAYBACK.

Tanie smartfony – czy warto się na nie decydować?

W związku z tym, że liczba dostępnych modeli telefonów wzrasta, ich ceny spadają. Już teraz możesz zaopatrzyć się w niedrogie urządzenie. W takiej kategorii na pewno mieszczą się smartfony do 300 zł. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że będzie to sprzęt starszej generacji albo nowe modele, których jakość wykonania jest niższa. Taki telefon najczęściej ma dwurdzeniowy procesor i do 2 GB pamięci RAM. Sama jakość pracy może jednak być zbliżona do droższych egzemplarzy, dlatego to idealny smartfon dla dziecka. Podobne parametry mają smartfony w cenie do 400–500 zł, ale w tym przypadku możesz liczyć na 4-rdzeniowy procesor i do 3 GB pamięci RAM.

Modele w cenie do 1000 zł to już znacząca różnica w jakości pracy. W takim smartfonie wydajność jest na bardzo wysokim poziomie, a pamięć telefonu (sięgająca 128 GB) pozwala na zapisywanie wielu danych, takich jak zdjęcia czy filmy, a także instalowanie licznych aplikacji. Warto też zwrócić uwagę, że to smartfon z dobrym aparatem – ma on wbudowane dwa obiektywy umożliwiające robienie zdjęć o dużym poziomie dynamizmu. Rozdzielczość ekranu jest dobra (720p), a sam wygląd telefonu bardzo atrakcyjny.

W związku z tym pojawia się pytanie: czy warto kupić smartfon do 1500 zł? Na pewno takie urządzenie będzie działało jeszcze lepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o robienie zdjęć. W telefonach za taką cenę znajdują się matryce wykorzystujące technikę pixel binning (technikę łączenia pikseli). Zapewnia to niezwykłą jakość wykonywanych fotografii.

Elektronikę i gadżety kupuj z PAYBACK. Kupuj wygodnie w apce lub przez portal i zbieraj punkty na nagrody lub kolejne zakupy.