Jakie zabawy dla dzieci są najciekawsze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraGry i zabawki● Zabawy dla dzieci

Zabawy dla dzieci wspólnie z rodzicem bądź rówieśnikami są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju malca. Bardzo istotne jest, aby zabawy z dzieckiem dopasować do jego wieku. Zupełnie inaczej wyglądają zabawy z dwulatkiem, a inaczej z przedszkolakiem.

Zabawy ruchowe dla dzieci to doskonały sposób na budowanie u nich zdrowych nawyków, a także rozładowanie rozpierającej dziecko energii. Z kolei zabawy integracyjne dla dzieci pozwalają im na budowanie więzi w grupie i odnalezienie się wśród rówieśników. Jakie są najciekawsze zabawy dla dzieci?

Zabawy dla dzieci w domu

Zabawy dla dzieci w domu powinny z jednej strony bawić malca, a z drugiej wspomagać rozwój jego motoryki czy pomagać mu poznawać świat. Zabawy dla dwulatka muszą być proste, np. polegające na rozróżnianiu poszczególnych kolorów czy słów. Dobrym pomysłem jest np. popularna gra w „ciepło-zimno”. Inna zabawa dla malucha to gra w „Szymon mówi”, w której dziecko ma wykonać określoną czynność jedynie po usłyszeniu jej nazwy. Dobrym pomysłem dla dwulatka jest też zabawa w malowanie palcami.

Rysowanie i kolorowanie to także doskonały pomysł na zabawę dla trzylatka. Można też utrudnić je, wyznaczając określony temat. Dzisiaj rysujemy zwierzęta, jutro rośliny, innym razem budynki czy samochody. W ten sposób można pracować zarówno nad koordynacją oka z ręką, jak i rozwijać wyobraźnię malca. Dobrym pomysłem na zabawy z dziećmi w tym wieku są także proste gry planszowe. Trzyletnie dziecko powinno także poradzić sobie z lepieniem prostych kształtów z masy plastycznej. Można kupić tę gotową bądź przygotować ją samemu. Masę solną można stworzyć ze szklanki mąki, szklanki soli oraz pół szklanki wody. Nieco delikatniejszą masę uzyskuje się z połączenia szklanki mąki i pół szklanki soli oraz łyżki oleju i proszku do pieczenia i dodatkowo ok. 100 ml wrzątku. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić maluchowi zabawę, do masy można dodać wybrane barwniki spożywcze. Takie kreatywne zabawy dla dzieci sprawiają im dużą frajdę.

Zabawy dla cztero- i pięciolatka mogą być już odrobinę bardziej skomplikowane. Maluchy w tym wieku mogą doskonale odnajdywać się w zabawie w teatr, np. za pomocą kukiełek. Dobrym pomysłem jest też wspólne układanie puzzli. Dzieci w tym wieku bardzo lubią też naśladować dorosłych, dlatego ciekawa może się dla nich okazać zabawa w dom i odgrywanie niektórych scenek z codziennego życia.

Zabawy dla dzieci w wieku sześciu lat mogą być już nieco bardziej skomplikowane. Sześciolatki często uwielbiają prostsze rebusy, dlatego warto je do nich zachęcać. Bardzo podobają im się również gry zręcznościowe oraz nieco trudniejsze planszowe.

Zabawy dla dzieci na dworze

Jedną z najprostszych, a przy tym uwielbianych przez maluchy zabaw dla dzieci jest ta z użyciem balonów. Można zarówno nadmuchać je w tradycyjny sposób, jak i napełnić wodą czy wypełnić np. kamyczkami, w ten sposób urozmaicając znaną już dziecku grę. Ciekawym pomysłem, szczególnie podczas rodzinnego pikniku, jest także zabawa w zgadywanie nazw przysmaków. Maluch musi wtedy z zamkniętymi oczami zjeść podany mu smakołyk, np. owoc, i zgadnąć, co właśnie zjadł. Wiele dzieci uwielbia także zabawę w ciuciubabkę. Dla nieco starszych maluchów doskonałym pomysłem na zabawę na dworze jest także aktywność sportowa. Może to być zarówno badminton,jak i jazda na rowerze czy na rolkach. Najlepiej, aby brał w tym udział także rodzic. Przed taką zabawą należy wyposażyć dziecko w kask i odpowiednie ochraniacze.

Dzieciom może spodobać się także zabawa w chodzenie na szczudłach. Choć niewielu rodziców ma do dyspozycji te prawdziwe, można stworzyć ich namiastkę z kubełków przytrzymywanych za pomocą sznurków. Dla malucha to świetna zabawa.

Zabawy integracyjne dla dzieci – pomysły na urodziny

Choć zabawy z dwu- i trzylatkiem zazwyczaj prowadzone są w pojedynkę, nieco starsze maluchy najczęściej wolą bawić się z rówieśnikami. Zabawy dla cztero- czy pięciolatka na urodziny w grupie przyjaciół to np.:

  • kalambury – hasła muszą być oczywiście dopasowane do wieku uczestników imprezy. Mogą to być postacie z bajek czy np. tytuły filmów dla dzieci,
  • rysowanie pociągu – solenizant rysuje lokomotywę, a reszta maluchów wagony. Na koniec wszystkie obrazki składane są we wspólną całość,
  • zabawa w karmienie – dzieci dobierają się w pary, każde z nich musi mieć zasłonięte oczy. Maluchy karmią się nawzajem urodzinowymi smakołykami.

Ciekawym pomysłem na imprezę urodzinową mogą być też gry i zabawy ruchowe, np. wyścigi. Można je także urozmaicić, urządzając np. wyścigi z jajkiem na łyżce trzymanej w buzi. Taka zabawa wymaga jednak urządzenia tej części przyjęcia na dworze, a więc również ładnej pogody.

Kreatywne czy śmieszne zabawy dla dzieci, te ruchowe, na świeżym powietrzu lub w domu, dla dzieci w grupie – wszystkie mogą dostarczyć malcom świetnej zabawy oraz wspomóc ich rozwój. Te najlepiej dobrane zapewnią mnóstwo radości wszystkim uczestnikom.


Przeczytaj również: Jakie akcesoria i zabawki dla dzieci wybrać? Inspiracje i wskazówki

Kupujesz zabawki, akcesoria, lub ubrania dla swojej pociechy? Dołącz do PAYBACK i zyskuj podczas zakupów w sklepach online!