Zabawki dla dziewczynek – jakie są najciekawsze?

Strona głównaPAYBACK EkstraGry i zabawki ● Zabawki dla dziewczynek

Zabawki dla dziewczynki powinny być dopasowane przede wszystkim do wieku i zainteresowań dziecka. Nie zawsze muszą to być lalki czy plastikowe kuchenki. Jeżeli np. czteroletnia dziewczynka woli bawić się samochodzikami, powinno się jej na to pozwolić.

Niektóre zabawki już z założenia są odpowiednie zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. To m.in. klocki, książeczki oraz inne zabawki edukacyjne. Jakie zabawki dla dziewczynek w różnym wieku warto wziąć pod uwagę?

Zabawki dla dziewczynek rocznych i w wieku 2–3 lat

Zabawki dla rocznych dziewczynek powinny rozwijać koordynację ruchową. Dobrym wyborem będą również te uczące logicznego myślenia. Maluchom prawdopodobnie przypadną do gustu m.in. duże, kolorowe klocki. Warto też pokazać dziecku książeczki, które zapoznają je z otaczającym światem, np. z kształtami, kolorami, a nawet dźwiękami. Szczególnie lubiane przez roczne dziewczynki są książeczki ze zwierzętami. Dziecku powinna też spodobać się interaktywna zabawka, np. śpiewający pluszak.

Dziewczynki w wieku 2 lat coraz chętniej sięgają po przytulanki, np. misie czy lalki. Pluszaki pomagają w rozwoju empatii, warto więc podarować je swojemu dziecku. Dziewczynki chętnie bawią się dużymi puzzlami z wesołym motywem, a także książeczkami uczącymi np. rozpoznawania cyferek.

Dziewczynka w wieku 3 lat powinna już poradzić sobie z opieką nad interaktywną lalką. Dziecku można też podarować proste zabawki konstrukcyjne, domki dla lalek albo zestawy pomagające poznawać reakcje przyczynowo-skutkowe. Trzylatki chętnie bawią się również ciastoliną lub innymi masami plastycznymi, a także większymi, ruchomymi przedmiotami, np. samochodami czy wozami strażackimi.

Zabawki dla dziewczynek w wieku przedszkolnym – co kupić 4-, a co 6-latce?

Dziewczynka w wieku 4 lat może już bawić się mniejszymi przedmiotami. Mogą to być figurki z ulubionej bajki albo przedstawiające zwierzęta lub niewielkie lalki, a także samochodziki na torze wyścigowym. Można też podarować dziecku nieco bardziej złożone zabawki konstrukcyjne, np. proste puzzle 3D. Dobrym wyborem będą zabawki zachęcające do ruchu, takie jak piłka do gry lub do skakania. Należy przy tym pamiętać, że dziewczynki w tym wieku zazwyczaj chodzą już do przedszkola i nawiązują pierwsze przyjaźnie, dlatego warto kupić im coś, czym będą mogły bawić się z nowymi koleżankami.

Dziewczynki w wieku 5 lat powinny polubić prostsze gry planszowe. Pięciolatkę warto zachęcać do zabaw plastycznych, które rozwijają motorykę dziecka. Dobrym pomysłem będą również mniejsze klocki. Dzieci w tym wieku zazwyczaj potrafią już pisać pierwsze literki, np. swoje imię. Bardzo przydatną zabawką bywa więc tablica. Jej używanie może również kojarzyć się ze szkołą, co wzbudzi ciekawość przedszkolaka. Dziewczynki w wieku 6 lat są zwykle bardzo ciekawe świata, a przy tym niezwykle kreatywne. Dlatego dobrym pomysłem na zabawkę dla nich będą zestawy do prostych, domowych eksperymentów. Ciekawe mogą być również zabawki do wyszywania, dodatkowo pomagające wypracować precyzyjne ruchy dłoni. Dobrym pomysłem są też gry typu memory.

Zabawki dla młodej uczennicy – co dla 7-, a co dla 10- latki?

Zabawki dla dziewczynek w wieku 7 lat mogą być bardziej wymagające niż te dla przedszkolaka. Siedmiolatki zaczynają bowiem poważniejszą edukację, zwykle są w stanie skupić się dłużej, a przy tym mają już całkiem dobrze rozwiniętą koordynację ruchową. Dobrym pomysłem są m.in. gry planszowe, w które dziewczynka będzie mogła grać zarówno z rodziną, jak i z przyjaciółkami. Odpowiedni wybór stanowią także zabawki zachęcające do ruchu, np. skakanka.

Zabawki dla dziewczynki w wieku 8 lat to m.in. gry logiczne, łamigłówki czy układanki. Innym, ciekawym wyborem będą zabawki rozwijające zdolności plastyczne oraz te poszerzające wiedzę o otaczającym świecie. Wszelkie eksperymenty, np. domowe wulkany czy klasyczne sadzenie fasoli w pojemniku o nietypowym kształcie, hodowla kryształów czy gra odkrywająca podstawy ludzkiej anatomii będą strzałem w dziesiątkę. Dziewczynki w wieku 9 lat chętnie bawią się zestawami do eksperymentów, a także wszelkimi grami logicznymi. Wiele z nich ucieszy się również z przedmiotów związanych z pielęgnacją urody. W tym wieku dzieci zwykle mają już na tyle sprecyzowany gust czy zainteresowania, że najlepiej tym się kierować przy wyborze zabawek. Zabawki dla dziewczynek w wieku 10 lat również powinny być podyktowane przede wszystkim zainteresowaniami dziecka. Warto przy tym pamiętać, że dziewczynki w tym wieku mają już całkiem dobrze rozwinięte abstrakcyjne myślenie. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze np. odpowiedniej gry. Odpowiedni wybór zabawki dla dziewczynki da dziecku dużo radości. Pamiętając o jego wieku i upodobaniach z pewnością uda się znaleźć tę idealną.


Przeczytaj również: Zabawy dla dzieci w domu – w co się bawić z dziećmi w różnym wieku?

Kupujesz zabawki, akcesoria, lub ubrania dla swojej pociechy? Dołącz do PAYBACK i zyskuj podczas zakupów w sklepach online!