Jaka karma dla kota jest najlepsza? Kocie karmy – suche i mokre

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Karma dla kota

Dieta kota powinna opierać się głównie na mięsie i białku zwierzęcym, jednak nawet w dobrej jakości karmach dla kotów nie brakuje dodatków takich jak zboża, warzywa, witaminy i minerały. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w składzie produktów i którą karmę podać pupilowi.

Karma dla kota powinna być nie tylko zbilansowana pod względem potrzebnych zwierzęciu składników odżywczych, ale również uwzględniać indywidualne czynniki, takie jak jego wiek czy stan zdrowia. Nic więc dziwnego, że czasem wybór odpowiednich produktów, które mają stanowić podstawę pożywienia pupila jest dla ciebie problematyczny. Wśród wielu produktów dostępnych na rynku trudno znaleźć te właściwe. Powinieneś jednak kupować wysokiej jakości jedzenie dla kota, którego podstawą jest mięso i białko pochodzenia zwierzęcego. Takie karmy znajdziesz u partnera Maxi Zoo. Co więcej, jeśli wyrobisz w sobie nawyk czytania składu przed zakupem karmy, zawsze będziesz wybierać tylko te produkty, które spełnią wymagania żywieniowe kotów-mięsożerców. Czym więc powinny wyróżniać się dobre karmy dla kota i w jakiej formie najlepiej je podawać – w formie saszetek i puszek czy raczej suchego pokarmu a może w wariancie łączonym?

Najlepsza karma dla kota – co powinna mieć w składzie?

Koty to zwierzęta bezwzględnie mięsożerne, nie oznacza to jednak, że w produktach dla nich przeznaczonych nie mogą znaleźć się składniki pochodzenia roślinnego – ważne tylko, aby nie było ich zbyt dużo. Zboża nie stanowią bowiem istotnej wartości odżywczej dla kota. Coraz więcej właścicieli decyduje się na karmy bezzbożowe, zawierające w swoim składzie jedynie białko zwierzęce. Na pierwszym miejscu w składzie kociej karmy powinno znaleźć się mięso (wybieraj karmy, w których producent dokładnie opisuje, jakiego rodzaju i pochodzenia jest zawarte w nich mięso). W dobrej jakości karmach stanowi ono co najmniej 50% całego składu.

Zarówno w suchej, jak i mokrej karmie nie powinno zabraknąć surowego tłuszczu, tauryny (minimum 300–500 mg/kg) oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 służących m.in. jako budulec dla komórek kociego organizmu. Dieta kota powinna być bogata w witaminy, minerały i makroelementy, a także wapń, fosfor, magnez, żelazo, potas i miedź. Zaleca się, aby węglowodany stanowiły w kociej karmie mniej niż 10–15% całego składu.

Sucha czy mokra karma dla kota – jaką wybrać?

Konsystencja karmy nie ma tak dużego znaczenia, jak sam jej skład. Niezależnie od tego, czy podstawą diety twojego pupila są saszetki i puszki czy suchy pokarm, musisz zadbać o to, aby zwierzak zawsze miał dostęp do świeżej wody. Koty z natury piją dość mało, a wodę pobierają głównie z pożywienia, dlatego decydując się na karmienie kota wyłącznie suchą karmą, zadbaj o odpowiednie nawodnienie jego organizmu, regularnie wymieniając mu wodę w miseczce. Większość właścicieli stosuje żywienie mieszane, co oznacza, że podaje kotu zarówno karmę suchą, jak i mokrą.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Kuweta dla kota - samoczyszcząca, zamykana, duża.

Specjalistyczne karmy dla kota – kiedy warto je kupować?

Zarówno sucha, jak i mokra karma dla kota powinny być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Dlatego oprócz ogólnych zaleceń dotyczących wyboru pokarmu, powinieneś uwzględnić czynniki takie jak wiek zwierzęcia, choroby czy alergie. W sklepie dla zwierząt partnera PAYBACK – Maxi Zoo możesz znaleźć wysokiej jakości produkty przeznaczone zarówno dla zdrowych i młodych kotów, jak i dla pupili zmagających się z problemami zdrowotnymi lub po zabiegach weterynaryjnych. Za zakup dowolnego pokarmu, przysmaku czy nawet zabawek dla pupila otrzymasz punkty PAYBACK – po uzbieraniu określonej puli możesz wymienić je na vouchery i atrakcyjne nagrody dla siebie, swoich bliskich czy czworonoga.

Karma a grupy wiekowe

Pamiętaj o tym, że karma dla kociąt powinna różnić się od tej dla seniorów, dlatego kupuj produkty przeznaczone wyłącznie dla tej grupy wiekowej, do której należy twój pupil. Ciężarne kotki lub kotki karmiące również mają inne zapotrzebowanie na energię, a dobrej jakości karma będzie w stanie zapewnić im niezbędne składniki odżywcze. Po zabiegu sterylizacji lub kastracji koty szybciej przybierają na wadze, w związku z czym ich karma powinna być niskokaloryczna. Z kolei w przypadku zwierząt borykających się z alergiami najlepiej sprawdzą się karmy hipoalergiczne pozbawione alergenów, a jednocześnie pozwalające zachować zdrową i zbilansowaną dietę.

W razie wątpliwości dotyczących wyboru karmy specjalistycznej, skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże dobrać najlepsze produkty przeznaczone do wieku, stanu zdrowia i rasy twojego pupila.

Ten artykuł może być pomocny: Przegląd transporterów dla kota. Który wybrać?

Zarejestruj swoją kartę i zacznij oszczędzać na zakupach w Maxi Zoo!