Niezbędne akcesoria do akwarium i gadżety – o czym pamiętać i co warto mieć?

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Akcesoria do akwarium

Akcesoria do akwarium dla rybek zmieniają wygląd zbiornika i poprawiają jakość życia jego mieszkańców. Obowiązkowe wyposażenie, takie jak filtr, grzałka i oświetlenie, stwarza warunki zbliżone do naturalnych, a ozdobne rośliny i kamienie służą za kryjówki oraz miejsca do rozmnażania.

Akcesoria do akwarium nie tylko zwiększają walory estetyczne zbiornika, lecz także zapewniają mieszkającym w nim stworzeniom schronienie oraz przestrzeń do składania ikry. Przedmioty te powinny być odpowiednio dopasowane do żyjących w zbiorniku gatunków. Dzięki dużej różnorodności elementów dekoracyjnych dostępnych w sklepach zoologicznych dostępnych na PAYBACK z łatwością znajdziesz coś, co będzie odpowiadało twojemu gustowi i możliwościom finansowym. Najpopularniejsze gadżety do akwarium to wszelkiego rodzaju rośliny.
Prawdziwe kamienie i korzenie (lub ich imitacje), sztuczne skały, muszelki oraz tła strukturalne.

Akcesoria do akwarium: tła strukturalne

Tła strukturalne cieszą się rosnącą popularnością. Dzięki dużej różnorodności struktur, form i kolorów dopasujesz je do każdego zbiornika. Mogą imitować naturalne skały, korzenie, a nawet rośliny. Umieszcza się je na tylnej ścianie akwarium, rzadziej na ścianach bocznych. Tła strukturalne są łatwe w montażu i ładnie się prezentują, dodając zbiornikowi głębi.

Naturalne akcesoria do akwarium dla rybek

Naturalne gadżety do akwarium, na które warto zwrócić uwagę, to m.in. korzenie, kamienie i skały. Występują one w różnych kształtach i rozmiarach. Korzenie świetnie sprawdzają się w zbiornikach z rybami oraz żółwiami – służą wtedy za kryjówki lub miejsca na odpoczynek. Pozyskując korzenie ze środowiska naturalnego, przed zamontowaniem ich w akwarium pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu i wyparzeniu. Naturalne skały oraz kamienie odwzorowują naturalne warunki panujące w jeziorach czy rzekach i pełnią takie same funkcje jak wysypany na dno żwir lub piasek.

W ostatnich latach akwaryści chętnie kupują również gadżety akwariowe z naturalnych materiałów, takich jak bambus czy glina. Mogą to być zarówno akcesoria o charakterze dekoracyjnym, jak i praktycznym, służące jako schronienie dla rybek.

Sklepy zoologiczne online na payback

Sztuczne akcesoria akwarystyczne

Sztuczne akcesoria akwarystyczne często wyglądają równie efektownie, jak te wykonane w całości z naturalnych materiałów. Warto jednak wybierać wyłącznie produkty wysokiej jakości, które są bezpieczne dla mieszkańców zbiornika i nie ulegają szybko zniszczeniu. Zazwyczaj wykonuje się te gadżety z plastiku, chociaż obecnie nie brakuje również akcesoriów, do których produkcji użyto lepszego rodzaju tworzyw sztucznych.

Wśród tego typu akcesoriów największą popularnością cieszy się sztuczna roślinność. Imitacje naturalnych gatunków świetnie sprawdzą się w akwariach, w których rybki mają tendencję do zjadania i niszczenia roślin. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w zbiorniku połączyć ze sobą zarówno żywe, jak i sztuczne rośliny. W sklepie zoologicznym dostępne są również wszelkiego rodzaju sztuczne muszelki, jaskinie i korzenie, które pełnią takie same funkcje, jak ich naturalne odpowiedniki.

Obowiązkowe akcesoria do akwarium – co trzeba kupić?

Przy zakupie zbiornika, nie można zapomnieć również o innych elementach wyposażenia, które są niezbędne do odtworzenia w akwarium naturalnego środowiska jego mieszkańców. Do podstawowych elementów należą: filtr, grzałka oraz oświetlenie. Wszystkie akcesoria można znaleźć, na stronach internetych sklepów zoologicznych. Łatwo tam znajdziesz przedmioty dopasowane do potrzeb konkretnego gatunku ryb, swoich możliwości finansowych oraz wymagań wynikających z wielkości danego akwarium.

Filtr odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń z wody. Dzięki regularnej filtracji zapobiega gromadzeniu się resztek pokarmu oraz szczątek roślinnych, a tym samym namnażaniu się szkodliwych bakterii.

Konieczna będzie również możliwość regulacji temperatury wody w zbiorniku. W tym celu do każdego akwarium powinna zostać przymocowana grzałka. Istotnym elementem wyposażenia jest oczywiście oświetlenie. Jest ono ważne nie tylko ze względu na wymagania poszczególnych rybek akwariowych. Ma znaczenie również dla uprawianych w zbiorniku roślin. Specjalistyczne oświetlenie (żarówki i świetlówki) pozwala na regulację temperatury oraz barwy światła, a tym samym na wierne odwzorowanie naturalnych warunków życia mieszkających w akwarium organizmów. Kupując niezbędne akcesoria akwarystyczne, zyskujesz dodatkowo punkty.