Najpopularniejsze gatunki ryb akwariowych

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Rybki akwariowe

Początkujący akwaryści muszą nie tylko nauczyć się prawidłowo dbać o swoje rybki, ale również poznać specyfikę poszczególnych gatunków. Nie wszystkie rybki akwariowe są tolerancyjne i łagodne wobec innych osobników, z czego musisz zdawać sobie sprawę jeszcze przed ich zakupem.

Hodowla rybek akwariowych wymaga nie tylko dużej wiedzy dotyczącej poszczególnych gatunków i warunków, których potrzebują do prawidłowego rozwoju, ale również umiejętności stworzenia takiego akwarium, w którym każdy osobnik będzie czuł się bezpiecznie. Obserwowanie podwodnego świata to dobry sposób na relaks, ale tylko pod warunkiem, że w jednym zbiorniku znajdą się rybki dopasowane do siebie pod względem potrzeb i zachowania. Poznaj 5 najpopularniejszych gatunków słodkowodnych rybek akwariowych.

Rybki akwariowe – najpopularniejsze gatunki

Przy zakupie rybek do akwarium nie sugeruj się tylko ich wyglądem. Choć jest to ważny aspekt hodowlany pamiętaj, że nieumyślne przemieszanie gatunków może prowadzić do konfliktów między nimi, agresji oraz śmierci słabszych osobników. Rybki akwariowe różnią się pod względem preferowanego pokarmu, oświetlenia, temperatury wody czy ilości roślin. Wszystkie te czynniki powinieneś wziąć pod uwagę przy planowaniu akwarium i sprowadzaniu współlokatorów do rybek, które już tam mieszkają. Niezbędne wyposażenie akwarium oraz sam zbiornik znajdziesz w sklepie Maxi Zoo, a dzięki zakupom otrzymasz punkty do wymiany na ciekawe nagrody. W sklepie dla zwierząt Maxi Zoo kupisz akwarium, dopasowane do potrzeb danego gatunku i możliwości przestrzennych mieszkania Znajdziesz tam również szeroki asortyment pokarmu dla rybek akwariowych, filtrów i uzdatniaczy do wody, grzałek, oraz wszelkich innych elementów przydatnych przy wykańczaniu akwarium.

Skalary

To jedne z najpopularniejszych hodowanych rybek akwariowych. Ze względu na długie płetwy przypominające żagle bywają nazywane również „żaglowcami”. Osiągają od 15 do nawet 25 cm długości. Są niewymagające, wszystkożerne (preferują pokarm żywy i mrożone larwy owadów, czasem można podawać im również pokarm roślinny) i sprawdzą się nawet jako rybki do małego akwarium. Skalary występują w różnych odmianach kolorystycznych. W towarzystwie mniejszych gatunków mogą zachowywać się agresywnie, ale w przypadku większych ryb nie powinno dochodzić do konfliktów między osobnikami.

Gupiki

Trudno wyobrazić sobie akwarium z rybkami, w którym nie pływają gupiki, znane również jako pawie oczko. To jeden z wielobarwnych gatunków ryb akwariowych, który poleca się szczególnie początkującym hodowcom. Jego przedstawiciele wyróżniają się niewielkimi rozmiarami (około 5 cm długości). Gupiki powinny żyć w większych grupach. Podstawą ich diety jest suchy pokarm w płatkach, który możesz kupić w sklepie partnera PAYBACK – Maxi Zoo. W zależności od ilości rybek możesz zdecydować się na mniejsze lub większe opakowania. Od czasu do czasu dietę rybek powinieneś uzupełniać pokarmem mrożonym i żywym.

Zmienniaki plamiste

To rybki akwariowe, które występują w wielu odmianach kolorystycznych i uchodzą za jedne z najbardziej dekoracyjnych. Dzięki niewielkim wymaganiom mogą być hodowane również przez początkujących akwarystów. Zmienniak plamisty pasuje do każdego akwarium z rybkami. Dobrze dogaduje się z innymi spokojnymi gatunkami, jednak powinien sobie poradzić nawet w towarzystwie bardziej aktywnych i większych ryb. Podstawą jego diety jest pokarm suchy i żywy oraz algi. Zmienniaki rzadko pozostają w bezruchu i najchętniej pływają pod powierzchnią wody.

Przydatny artykuł: Hodowla roślin akwariowych - Jakie gatunki roślin wybrać

Bojowniki syjamskie (wspaniałe)

To gatunek idealny dla akwarystów, którzy uwielbiają kolorowe rybki, nieskomplikowane w pielęgnacji i wytrzymałe względem niekorzystnych warunków. Bojownik syjamski charakteryzuje się niezwykle intensywnym kolorem ciała. Przedstawiciele tego gatunku występują w wielu odmianach kolorystycznych, choć podstawową jest barwa czerwono-brązowa, która występuje w naturalnym środowisku. Jak wskazuje nazwa, bojownik jest rybą dość agresywną, dlatego zaleca się trzymanie w akwarium wyłącznie jednego osobnika. Nie powinieneś umieszczać go w zbiornikach z innymi agresywnymi rybami. Podstawą diety bojownika wspaniałego powinien być pokarm suchy, od czasu do czasu uzupełniany pokarmem żywym lub mrożonym.

Bystrzyki neonowe

Jeśli marzysz o naprawdę kolorowym akwarium z rybkami, przemyśl zakup bystrzyka neonowego. Gatunek ten charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, połyskującym, fosforyzującym ciałem i intensywnie czerwonym ogonem. Żywi się zarówno pokarmem suchym, jak i mokrym. Jest dość odporny na choroby. Bystrzyki powinny być hodowane w większych grupach. Mają duże wymagania dotyczące zbiornika – akwarium dla tych ryb powinno mieć co najmniej 60 litrów.

Zarejestruj swoją kartę i zacznij oszczędzać na zakupach w Maxi Zoo!