Myszoskoczek mongolski – pielęgnacja i domowa hodowla

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Myszoskoczek

Myszoskoczek jest niewielkim gryzoniem żyjącym do 4 lat. To bardzo delikatne zwierzątko, dlatego należy się z nim obchodzić ostrożnie. Hodowla myszoskoczka nie jest trudna, jednak to stworzenie potrzebuje regularnej i starannej pielęgnacji. Dowiedz się, jak dbać o myszoskoczka.

Myszoskoczki to niewielkie zwierzęta zaliczane do podrodziny myszowatych. Dawniej określano je jako suwaki, z łac. Meriones unguiculatus, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „wojownik z pazurami”. Środowiskiem naturalnym tych stworzeń są tereny Środkowego Wschodu, Indii i pustynnych obszarów Afryki. Hodowane w domu szczury pustynne należą do grupy myszoskoczków mongolskich. To małe, ważące maksymalnie 100 g, bardzo delikatne gryzonie. Żyją do 4 lat i wymagają odpowiedniej, regularnej opieki.

Charakter myszoskoczka mongolskiego

Myszoskoczek pustynny jest zwierzęciem żyjącym w grupie i nie lubi samotności. Jeśli żyje w pojedynkę, dziczeje i może zachorować. Decydując się na pupila, powinieneś kupić dwa myszoskoczki, koniecznie tej samej płci. Pupile szybko się oswajają, a nawet zaprzyjaźniają z człowiekiem. Są aktywne przez całą dobę, a wolny czas spędzają na skakaniu i wspinaczkach. Myszoskoczki to z natury przyjazne i łagodne stworzenia, jednak nie ma pewności, czy dany osobnik da się w pełni oswoić, czy też częściowo zachowa swoją dziką naturę.

Co je myszoskoczek domowy?

Dieta myszoskoczka powinna być zróżnicowana. Podstawowym pokarmem są ziarna żyta, owsa i pszenicy. W codziennym żywieniu nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców. Gryzoń uwielbia marchew, jabłko, kalafior, brokuły, kalarepę, buraki, pietruszkę i seler. Dietę warto uzupełnić o porcję siana, świeżych liści i kwiatów. Raz na jakiś czas możesz podać pupilowi niewielki kawałek żółtego lub białego sera i gotowanego jajka. Prawidłowa dieta myszoskoczka powinna składać się z dwóch posiłków w ciągu dnia, podawanych o tej samej porze. Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżej wody, którą trzeba wymieniać raz dziennie. Myszoskoczkom nie wolno podawać: surowych ziemniaków, surowej fasoli, cebuli, słodyczy i mieszanek, które zawierają cukier. Nie należy też pozwalać pupilowi na to, by jadł dużo pestek słonecznika lub orzechów, W nadmiarze mogą one bowiem powodować ból brzucha i niestrawność. Szeroki wybór pokarmów i pełnowartościowych mieszanek dla gryzoni oferują sklepy dla zwierząt dostępne online na PAYBACK. Robiąc zakupy w tych miejscach, zbierasz punkty, które możesz wymieniać na atrakcyjne nagrody na stronie Programu.

Sklepy zoologiczne online na payback

Klatka dla myszoskoczka i jej wyposażenie

Myszoskoczek pustynny dobrze się czuje zarówno w terrarium dla gryzoni, jak i w akwarium. To stworzenie, które lubi kopać tunele i chować się w nich, dlatego dno jego domku powinno być wyłożone warstwą podściółki o grubości minimum 25 cm. Bardzo ważna jest również konstrukcja pokrycia pojemnika – musi on umożliwiać zwierzęciu wspinanie się i podwieszanie. Terrarium nie powinno stać obok okna lub drzwi, by uchronić myszoskoczka od przeciągu. W klatce nie może zabraknąć pojemników na żywność i wodę. Bardzo ważny jest domek do spania i odpoczynku, który należy ustawić w rogu klatki. Podstawowe wyposażenie do akwarium warto uzupełnić również o zabawki dla myszoskoczka, takie jak tunele czy kołowrotek.

Pielęgnacja myszoskoczka mongolskiego

Myszoskoczek domowy jest z natury bardzo czystym zwierzęciem, które uwielbia kąpiel w piasku. Z tego powodu warto zapewnić gryzoniowi stały dostęp do niego. Bardzo ważne jest odpowiednie ścieranie zębów i pazurów. W tym celu do klatki powinieneś włożyć gałązki drzew i kamienie. Jeśli zwierzę sobie z tym nie radzi, konieczna jest konsultacja u weterynarza. Szybko rosnące i zbyt długie pazury mogą bowiem przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Pojemniki na żywność i wodę powinny być czyszczone codziennie. Wyściółkę terrarium należy wymieniać raz na miesiąc, a dodatkowo dokładnie myć i wyparzać klatkę. Resztki pokarmu muszą być usuwane regularnie. Hodowla i pielęgnacja myszoskoczków jest prosta, jednak wymaga systematyczności oraz dokładności, gdyż zwierzę zaniedbane i narażone na brud szybko choruje. Odpowiednio pielęgnowane myszoskoczki żyją 4 lata, chociaż znane są przypadki pupili żyjących nawet 5 lat. Pamiętaj, by na wizyty u weterynarza zabierać myszoskoczka w specjalnym transporterze i chronić go przed zimnem.