Skuteczne sposoby na pchły u zwierząt

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Pchły

Pchły to obok kleszczy największa zmora czworonogów. Te uciążliwe pasożyty atakują przez cały rok i są przyczyną nieprzyjemnych objawów. Dowiedz się, w jaki sposób chronić zwierzę przed pchłami. Jak skutecznie pozbyć się pasożytów?

Pchły to uporczywe i trudne do pozbycia się pasożyty, które atakują koty i psy. Bytują na sierści pupili i składają tam jaja. Bolesne ugryzienia pcheł wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą prowadzić do poważnych chorób, np. tasiemczycy, alergii, a nawet anemii. Pchły nie są problemem jedynie zwierząt wychodzących. Mogą zaatakować również domowego pupila. W walce z tymi owadami pomocne będą profesjonalne produkty, które zwalczają zarówno osobniki dorosłe, jak i ich larwy oraz jaja. Znajdziesz je w sklepach zoologicznych online dostępnych na PAYBACK.

Czym są pchły?

Pchły to bezskrzydłe niewielkie owady, osiągające maksymalnie 8 mm długości. Biolodzy wyróżniają ok. 2000 gatunków pcheł. Najpopularniejszą odmianą, która atakuje koty i psy, jest pchła kocia. Długość życia insekta wynosi ok. 3 tygodnie. Pasożyt ten przegryza powłoki skóry zwierząt i żywi się ich krwią. Charakterystyczna dla tych owadów jest umiejętność skakania na odległość 50 cm, przez co są trudno uchwytne. Raz przyczepione do skóry zwierzęcia, pchły pozostają na nim aż do swojej śmierci. Dobrze czują się w wysokich temperaturach, dlatego okres zimy spędzają w mieszkaniach, chowając się w miękkich obiciach mebli i legowiskach zwierząt.

Jak rozpoznać, czy zwierzę ma pchły?

Pogryzienie przez pchły jest bardzo bolesne i powoduje uporczywy świąd. Pierwszym objawem świadczącym o obecności pasożyta jest częste drapanie się pupila, a nawet gryzienie skóry. Oglądając skórę zwierzęcia, szukaj na niej mocno zaczerwienionych plamek i licznych podrażnień. Jeśli pupil zmaga się z plagą pcheł, może podskakiwać, wykonywać nerwowe ruchy lub ocierać się o ścianę. Świadczy to o chęci uwolnienia się od uciążliwych owadów. Czworonóg często nie śpi, a w ciągu dnia jest bardzo rozdrażniony. Pchły są bardzo niebezpieczne zarówno dla kotów, jak i dla psów. Rozdrapywane ranki są pożywką dla bakterii, które z czasem wywołują poważne infekcje skórne. Nasilający się i nieleczony świąd może w konsekwencji doprowadzić do alergii z powodu zawartych w ślinie pcheł substancji toksycznych. W zaawansowanym stadium zwierzę czasami wydrapuje sierść do gołej skóry. Obecność pcheł u psa zdradza dodatkowo pojękiwanie czworonoga. W okresie wiosenno-letnim podobne symptomy mogą dawać różnego rodzaju alergie. Aby ustalić przyczynę bolesnych objawów, weterynarz może zlecić wykonanie testu na obecność odchodów pasożyta.

Sklepy zoologiczne online na payback

Skuteczne zwalczanie pcheł

Skuteczne zwalczanie pcheł umożliwia wiele preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych. Tabletki, spraye, krople na pchły i szampony owadobójcze znajdziesz w sklepach dla zwierząt dostępnych online na PAYBACK. Pamiętaj jednak, by przed zastosowaniem konkretnego środka skonsultować się z weterynarzem. Warto zaopatrzyć się również w specjalny grzebień służący do czesania sierści i usuwania pcheł. Przed wyborem preparatu sprawdź, czy działa on tylko na dorosłe pasożyty, czy usuwa też ich larwy i jaja. Sięgnij po produkty o wszechstronnym działaniu – tylko w ten sposób uzyskasz pożądany efekt. Bardzo ważne jest regularne odrobaczanie zwierząt, o czym wielu właścicieli zapomina. Stosowanie środków i trzymanie się zaleceń weterynarza gwarantuje 100% skuteczności w zwalczaniu pcheł.

Domowe sposoby na pchły

W walce z pasożytami możesz stosować również domowe sposoby na pchły. To dobre uzupełnienie dla profesjonalnych produktów. Podstawą jest kąpiel – regularna w przypadku psa i przynajmniej jedna w roku w przypadku kota. Codziennie dokładnie czesz sierść pupila, używając do tego wilgotnego, specjalnego grzebienia. Regularnie pierz w wysokiej temperaturze legowisko, koce, ręczniki i miękkie zabawki czworonoga. Pamiętaj o dokładnym sprzątaniu mieszkania. Jeśli pupil podróżuje z tobą samochodem, porządnie odkurz wnętrze pojazdu.

Przydatny artykuł: Idealna obroża dla psa i kota – na co zwrócić uwagę?

Jak chronić zwierzę przed pchłami?

Chociaż pchły szybko się rozprzestrzeniają i rozmnażają, o wiele łatwiej jest ochronić zwierzę przed nimi, niż walczyć z plagą. Na złapanie pasożytów narażone są wszystkie zwierzęta. Wbrew pozorom pchły nie są zmorą jedynie bezdomnych lub zaniedbanych czworonogów. Mogą zaatakować nawet bardzo czyste stworzenia, w tym kanapowce, które nigdy nie wychodzą z domu. Dlatego podstawą w ochronie przed pchłami jest dokładna higiena zarówno zwierząt, jak i domu. Pchły osadzają się na butach i w ten sposób mogą dostać się do mieszkania, a następnie zaatakować twoich pupili. Ważne jest więc unikanie chodzenia w butach po domu, regularne mycie podłóg i ścieranie kurzu w miejscach trudno dostępnych. Kluczowe jest codzienne czesanie pupila i regularne sprawdzanie jego sierści. Jeśli zwierzę spędza czas w przydomowym ogródku, dobrym rozwiązaniem będzie założenie mu obroży przeciw pchłom. To produkt, który skutecznie ochroni pupila przed pasożytami.