Obroża przeciw kleszczom. Praktyczne wskazówki jak chronić zwierzaki

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Obroża przeciw kleszczom

Kleszcze to prawdziwa zmora psów i wychodzących kotów. Jednym ze skutecznych sposobów ochrony przed pasożytami jest założenie pupilowi specjalnej obroży. Zabezpiecza czworonogi zarówno przed kleszczami, jak i chorobami, które te szkodniki wywołują. Jak działa obroża przeciw kleszczom?

Obroża przed kleszczami to skuteczny sposób na zabezpieczenie pupila również przed mnożeniem się pcheł i rozwojem chorób pasożytniczych. W zależności od producenta, działanie obroży może trwać nawet od 6 do 8 miesięcy. Produkt nie tylko zwalcza kleszcze, ale również skutecznie je odstrasza. Obroża może być stosowana u psów i kotów. Obroże przeciw kleszczom nie powinny być jednak stosowane u ciężarnych lub karmiących suk i kotek. Produkt możesz kupić w gabinecie weterynaryjnym lub w jednym ze sklepów zoologicznych online, który jest partnerem PAYBACK. Ochrona od kleszczy szczególnie polecana jest czworonogom z bujną i gęstą sierścią.

Jak działa obroża na kleszcze?

Działanie obroży przeciw kleszczom polega na powolnym i nieustannym uwalnianiu substancji czynnych. Uaktywniają się one w ciągu 48 godzin, niszcząc wszystkie obecne na ciele zwierzęcia pasożyty. Pamiętaj, że obroża nie daje 100% ochrony i nawet przy jej zastosowaniu istnieje możliwość wszczepienia się kleszcza w skórę zwierzęcia. Jednak tuż po ugryzieniu przez pasożyta, dochodzi do jego śmierci i samoistnego odpadnięcia. Substancje zawarte w obroży są bezzapachowe i w żaden sposób nie wpływają na samopoczucie czy zmysły pupila. To produkt w pełni bezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Obroża przeciw kleszczom jest produktem wodoodpornym, dlatego nie musisz jej zdejmować w przypadku kąpieli psa lub spaceru w deszczu. Od chwili założenia powinna być ona noszona przez czworonoga non stop, do upływu czasu wskazanego przez producenta.

Przydatny artykuł: Ile kosztuje utrzymanie psa? >>

Obroża przeciw kleszczom – sposoby zakładania?

Produkt powinien być dopasowany do rozmiaru danego zwierzęcia. Producenci oferują dwa rodzaje obroży: dla kotów lub małych psów oraz dla dużych psów. Zapięcie obu modeli jest regulowane, dzięki czemu masz możliwość idealnego dopasowania ich do szyi czworonoga. Przed założeniem obroży powinieneś dokładnie wyczesać futro psa lub kota i oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń. Następnie załóż ją w taki sposób, by ściśle przylegała do ciała, ale nie dusiła zwierzęcia i nie ograniczała ruchów jego głowy. Założona zbyt luźno uniemożliwi przedostanie się substancjom aktywnym na powierzchnię skóry.

Sklepy zoologiczne online na payback

Obroże przeciw kleszczom – o tym pamiętaj!

Substancje zawarte w obroży przeciw kleszczom są bezpieczne dla ludzi, jednak nie powinieneś zapominać o odpowiednich środkach ostrożności. Przede wszystkim po założeniu obroży, jej czyszczeniu lub dotknięciu w celu poprawienia dokładnie umyj ręce. Unikaj dotykania obrożą twarzy podczas przytulania pupila. Przy wyborze modelu zwróć uwagę, czy producent nie zabrania spania ze zwierzęciem. Niektóre z obroży zawierają bowiem zbyt silne substancje, z którymi człowiek nie powinien mieć dłuższego kontaktu – jest to niemożliwe do uniknięcia w przypadku spania w jednym łóżku z psem lub kotem. Pamiętaj również o tym, by dla szczeniąt i kociąt do ukończenia 4. miesiąca życia zakładać tylko obroże przeznaczone dla ich wieku. Obroża u maluchów może być stosowana maksymalnie przez 47 dni. Ochrona może być zakładana w wyjątkowych przypadkach również u ciężarnych lub karmiących kotek i suk.

Skutki uboczne stosowania obroży na kleszcze

Obroża przeciw kleszczom może wywołać skutki uboczne, o czym producent również powinien wspomnieć. Do najczęstszych należy m.in. zaczerwienienie skóry na szyi. Z upływem czasu zwierzę może zacząć coraz bardziej się drapać. W przypadku kotów widoczna będzie próba wyrywania lub wydrapywania sierści w miejscu założenia obroży. Objawy te powinny jednak ustąpić po upływie 4-5 dni. Jeśli tak się nie stanie, a skutki uboczne się wręcz nasilają, powinieneś zdjąć obrożę, a powstałe obrażenia koniecznie skonsultować z lekarzem weterynarii. Utrzymywanie się objawów wynika najczęściej z alergii na wybrane substancje. Potwierdzone przez weterynarza uczulenie wyklucza więc możliwość dalszego stosowania obroży od kleszczy. W tym przypadku lekarz zaleci inne środki ochrony zwierzęcia przed pasożytami. Dobrze więc, by obroża pochodziła od znanego i cenionego producenta, który specjalizuje się w bezpiecznych akcesoriach dla zwierząt.