Jakie są niezbędne wydatki na psa? Ile kosztuje utrzymanie tego zwierzaka?

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Utrzymanie psa

Jaki jest koszt utrzymania psa? Ostateczne wydatki zależą od wielkości czworonoga, rasy oraz stanu zdrowia. Szacunkowy miesięczny koszt utrzymania zwierzęcia domowego wynosi około 300 zł. Sprawdź, jakie wydatki wiążą się z posiadaniem psa.

Co składa się na koszt utrzymania psa?

Jaki jest koszt utrzymania psa? To pytanie zadaje każda osoba rozważająca posiadanie czworonoga. Świadomość wydatków pozwoli niektórym zrozumieć, jak ważny jest ten krok, a jednocześnie zweryfikować możliwości finansowe. Decydując się na psa, musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii, takich jak żywienie, wizyty u weterynarza, niezbędne akcesoria i inne ewentualne nieprzewidziane wydatki.

Największe koszty czekają nas na początku życia czworonoga. Wówczas musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i pamiętać o obowiązkowych wizytach u weterynarza. Im starszy pies, tym więcej pojawia się wydatków związanych z jego zdrowiem. Koszty ewentualnego leczenia są wysokie. Opieka nad czworonogiem wymaga sporych nakładów materialnych, dlatego decyzja o posiadaniu psa powinna być bardzo przemyślana i odpowiedzialna.

Koszt wyżywienia psa

Zakup jedzenia jest podstawowym i niezbędnym wydatkiem. Należy pamiętać, że pies powinien być karmiony dobrej jakości karmą. Próby oszczędności na pożywieniu są nieodpowiedzialne i wiążą się z ryzykiem wystąpienia chorób u pupila z powodu niedostatecznej podaży niezbędnych składników odżywczych. Ponadto podawanie psu karmy niskiej jakości zwiększa konieczność częstszych wizyt u weterynarza i generuje dodatkowe koszty związane z leczeniem. Ile kosztuje karma dla psa?

 • Karma sucha – jest najdroższą częścią żywienia czworonoga. Najbardziej opłacalny będzie zakup karmy w paczkach minimum 5–10 kg. Za wysokogatunkowe suche pożywienie musimy zapłacić około 250 zł.
 • Karma mokra – dobrej jakości karma dla psa to wydatek około 300 zł miesięcznie.
 • Smakołyki – są dodatkowym wydatkiem mieszczącym się w granicy 30 zł miesięcznie.

Ile kosztuje utrzymanie psa i jakie są średnie wydatki na zabiegi i produkty dla psa

Weterynarz – koszty podstawowe i dodatkowe

Wizyta u weterynarza niestety wiąże się ze sporymi wydatkami. W pierwszym roku życia czworonoga musimy zadbać o jego odrobaczenie (około 30 zł za jedną aplikację leku) i pełen pakiet szczepień (około 200 zł).

Właściciele decydujący się na zabieg kastracji muszą przygotować się na wydatek nawet 600 zł. Zaczipowanie psa z wpisem do bazy kosztuje około 100 zł. Czyszczenie uzębienia to koszt od 50 do nawet 350 zł.

Do podstawowych wydatków weterynaryjnych należy doliczyć niespodziewane wizyty. Zwierzęta mogą chorować, a koszty leczenia są wysokie. W przypadku niewielkiej infekcji wirusowej (tzw. jelitówki) musimy się liczyć z wydatkiem nawet 300 zł. Ewentualne leczenie zapalenia dziąseł lub zębów to koszt nawet do 1000 zł. Kompleksowe badanie krwi, które warto wykonać raz na jakiś czas, zwłaszcza w przypadku starszych zwierząt, kosztuje do 100 zł.

Wyprawka i zabawki dla psa

O zakupie podstawowych akcesoriów należy pomyśleć jeszcze przed pojawieniem się czworonoga w domu. Biorąc pod uwagę wysoki koszt wyprawki, warto poszukać produktów w okazyjnych cenach. Szeroką ofertę zabawek i niezbędnych przyborów dla pupila znajdziesz w sklepach dla zwierząt online. Robiąc tam zakupy, możesz zbierać punkty, a następnie wymieniać je na nagrody rzeczowe lub vouchery.

 • Posłanie dla psa – cena uzależniona jest od wielkości i materiałów, z jakich je wykonano. Niewielkie legowisko to koszt co najmniej 60 zł. Za posłanie dla dużego psa musimy zapłacić nawet do 200 zł. Najtańszą opcją są maty. Decydując się na wodoodporne posłanie wykończone pluszowym materiałem, wydamy około 50 zł.
 • Akcesoria spacerowe, czyli smycz, obroża, szelki i kaganiec – to, ile wydamy na ich zakup, zależy od wielu czynników, m.in. wielkości psa i rodzaju akcesorium. Smycz dla psa powinna być idealnie dopasowana do wielkości czworonoga i jego charakteru. Cena tego gadżetu uzależniona jest od długości, materiału i przeznaczenia (smycze spacerowe lub treningowe). Podstawowa smycz nylonowa to wydatek od 60 do 100 zł. Za parciany lub skórzany model musimy zapłacić ponad 100 zł. Smycze regulowane i przepinane kosztują ponad 200 zł. Kaganiec z kolei to wydatek około 40 zł, a ceny szelek mieszczą się w przedziale od 40 do 200 zł. Za obrożę dla psa trzeba zapłacić około 200 zł.
 • Miski dla psa – to akcesoria, na których możemy oszczędzić. Ich wybór zależy bardziej od preferencji właściciela niż pupila. Z powodzeniem sprawdzą się modele za około 10 zł.
 • Zabawki – ich wybór jest szeroki, więc z łatwością znajdziemy też modele atrakcyjne cenowo. Wybierając zabawki dla psa, warto wziąć pod uwagę wiek, charakter i wielkość pupila. Najprostsze modele kupimy nawet za 20 zł.
 • Transporter lub pasy bezpieczeństwa – jeśli zamierzasz podróżować z psem, ich zakup jest niezbędny. Ostateczna cena zależy od wielkości psa i materiału, z którego wykonano transporter. Podstawowe modele transporterów dla niewielkich czworonogów dostaniemy za 150 zł. Cena szelek zaczyna się od 30 zł.
 • Dodatkowe wydatki – w tej kategorii znajdują się m.in. woreczki na odchody. Zestaw 120 worków kosztuje 20 zł. Obowiązkowym zakupem szczególnie w okresie wiosenno-letnim jest spray przeciwkleszczowy. W zależności od formuły i pojemności, jaką wybierzemy, zapłacimy od 19 do 60 zł. Skuteczną ochronę przed pasożytami zapewni pupilowi obroża na kleszcze, która działa nawet przez pół roku.

Sklepy zoologiczne online na payback

Koszty pielęgnacji i szkolenia pupila

Szampon dla psa to wydatek około 20 zł. W przypadku czworonogów, które mają włos, niezbędna w pielęgnacji będzie również odżywka. Taki kosmetyk pielęgnacyjny kosztuje około 30 zł. Niektóre ze zwierząt wymagają regularnego strzyżenia. Wizyta u groomera kosztuje od 120 do 250 zł, w zależności od wielkości psa i rodzaju usługi. Na cenę zabiegu składa się strzyżenie, modelowanie, czyszczenie uszu i skracanie pazurów.

W przypadku psów rasowych dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy behawiorysty. Specjalista zbada predyspozycje czworonoga i wskaże prawidłowe reguły wychowania. Szkolenie jest niezbędne dla właścicieli psów obronnych lub młodych szczeniaków, sprawiających problemy wychowawcze. Cena godzinnego spotkania zależy od regionu. Średni koszt godzinnego kursu to od 50 do 100 zł. Za pełne szkolenie musimy zapłacić do 1000 zł.

Najważniejsze informacje z tego artykułu

 • Co składa się na koszt utrzymania psa – kwota, jaką trzeba przeznaczyć na utrzymanie psa zależy od wielu czynników, m.in.: wielkości, rasy, stanu zdrowia i potrzeb pupila. Planowane wydatki warto podzielić na jednorazowe i regularne.
 • Jaki jest koszt wyżywienia zwierzaka. Średnio miesięczne trzeba wydać około 500 zł na jedzenie dla psa (w przypadku zdrowego czworonoga).
 • Jakie są koszty opieki weterynaryjnej dla psa na start i w trakcie kolejnych lat.
 • Ile kosztuje wyprawka dla psa i zabawki dla zwierzaka. Kupując posłanie, akcesoria spacerowe, miski, zabawki czy transporter dla psa, możesz sporo zaoszczędzić, jeśli zakupy zrobisz w sklepach dla zwierząt online. Za każde zakupy otrzymasz punkty PAYBACK, które możesz potem wykorzystać np. do wymiany na voucher
 • Jakie są koszty pielęgnacji i szkolenia psa. Koszty pielęgnacji sierści, a także zabiegów takich jak czyszczenie uszu czy obcinanie pazurów będziesz ponosić regularnie – wysokość wydatku zależy od rasy psa i jego indywidualnych potrzeb. Z kolei koszt szkolenia psa przez specjalistę poniesiesz jednorazowo.