Szkolenie psa – rodzaje i kolejność tresury

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Tresura psa

Szkolenie psa to odpowiedzialne zadanie. Od tego, jak je przeprowadzisz, zależy ostateczny charakter i posłuszeństwo pupila. Dobra tresura powinna się rozpocząć już w okresie szczenięcym i przebiegać etapowo. Sprawdź, jak efektywnie wyszkolić czworonoga.

Psy uwielbiają się uczyć i chętnie biorą udział w ciekawych zajęciach. Tresurę najlepiej rozpocząć już we wczesnych miesiącach życia pupila, kiedy jego charakter nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Szkolenie przyniesie pozytywne skutki nie tylko dla właściciela, lecz także dla psa, który stanie się bardziej zdyscyplinowany i będzie umiał panować nad własnymi emocjami. W efekcie przełoży się to na brak stresu i agresji. Jeśli chcesz samodzielnie podjąć się tresury, pamiętaj o niezbędnych akcesoriach (m.in. o lince i przysmakach). Znajdziesz je u partnera Programu, czyli w sklepie Maxi Zoo.

Rodzaje tresury psa

Szkolenie psa można przeprowadzić w różny sposób, chociaż nie bez znaczenia jest rasa zwierzęcia. To ona definiuje, w czym specjalizuje się pupil i jakie skłonności może przejawiać. Wykorzystanie potencjału i predyspozycji psów pozwala na prawidłową i efektywną tresurę. Szkolenie powinno więc być dopasowane do cech danej rasy. W przeciwnym razie próba nauczenia np. psa obronnego elementów polowania wywoła jedynie frustrację zarówno naszą, jak i zwierzęcia. Wyróżnia się następujące rodzaje szkoleń:

 • szkolenia dla psów pracujących (psów przewodników osób niewidomych, psów asystujących osobom niepełnosprawnym, psów ratowniczych oraz psów pracujących w służbach mundurowych);
 • szkolenia psów myśliwskich;
 • szkolenia psów sportowych;
 • szkolenia psów obronnych;
 • szkolenia posłuszeństwa i współpracy przeznaczone dla wszystkich ras.


Tresura szczeniaka

Szkolenie szczeniaka może być rozpoczęte już w pierwszych miesiącach życia (najlepiej od 3 lub 4 miesiąca). Prowadzone indywidualnie lub pod okiem specjalisty powinno obejmować przede wszystkim socjalizację czworonoga, przyzwyczajanie go do obecności innych zwierząt i obcych ludzi. Tresura szczeniaka z ekspertem zalecana jest osobom, które pierwszy raz mają szczenię, szczególnie w przypadku psów rasowych, gdyż szkolenie powinno uwzględniać ich charakter. Opiekunowie uczą się, jak czytać i rozumieć psią mowę, w jaki sposób reagować na potrzeby psa, jak uczyć go poprawnych reakcji na otoczenie, a także jak poskromić charakter czworonoga. Nauka łączy elementy tresury z zabawą, podczas której pupil nagradzany jest przysmakiem. Smakołyki dla swojego psa znajdziesz w sklepie dla zwierząt Maxi Zoo. Podjęcie szkolenia w okresie szczenięcym pozwala na wypracowanie poprawnych reakcji na nietypowe sytuacje oraz na kontrolowanie emocji przez zwierzę. Ponadto uczy czworonoga wykonywania poleceń i reakcji na sytuacje stresowe. Dobre szkolenie szczeniaka powinno uwzględniać nauczenie psa:

 • zostawania samemu w domu,
 • czekania w wyznaczonym miejscu,
 • przychodzenia na zawołanie,
 • reagowania na podstawowe komendy,
 • reakcji na swoje imię,
 • chodzenia na smyczy i bez niej obok właściciela,
 • spokojnych zachowań w grupie obcych ludzi i zwierząt,
 • radzenia sobie ze stresem.

Szkolenie szczeniaka uzupełnia i poszerza wiedzę właścicieli z zakresu poprawnego i zdrowego odżywiania pupila. Uczy ponadto reakcji na symptomy, które mogą wskazywać na chorobę lub złe samopoczucie zwierzęcia.

20-zł-w-punktach

Ważne elementy szkolenia psa

Tresura psa powinna przebiegać etapowo. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z rasą niezależną i upartą, czy też z bardzo inteligentną, każdy czworonóg lubi porządek. Z tego powodu naukę powinno się zacząć od elementów najprostszych, których trudność będzie stopniowo wzrastać.

 • Nauka podstawowych komend („siad”, „zostaw”, „do mnie”, „przynieś”) jest niezbędna do właściwego wychowania pupila. Nagradzając czworonoga jego ulubionym przysmakiem, jeszcze bardziej zachęcisz go do szybkiego i efektywnego przyswajania wiedzy.
 • Nauka chodzenia przy nodze na smyczy i bez niej – z pozoru prosty element szkolenia, który wielu czworonogom sprawia trudność. Większość pupili ma tendencję do ciągnięcia smyczy, a chodzenie blisko nogi właściciela jest dla nich kłopotliwe. Ten element szkolenia może się udać, jeśli pies jest z natury zdyscyplinowany. Chodzenie przy nodze bez smyczy to umiejętność inteligentnych i bardzo opanowanych zwierząt.
 • Nauka koordynacji poprzez sport, czyli biegi, podskoki, obroty i aportowanie. Ten element szkolenia trzeba indywidualnie dostosować do predyspozycji i możliwości czworonoga. Nie należy próbować eksperymentów ani tym bardziej zmuszać pupila do przyjmowania niewygodnych i niezdrowych dla niego pozycji. Elementy sportowe ze względów zdrowotnych szczególnie poleca się w przypadku psów leniwych i z tendencją do tycia.

Z nauką nowych rzeczy z łatwością poradzi sobie każdy właściciel przeprowadzający szkolenie psa w domu. Jeśli zaś chodzi o kształtowanie poprawnego zachowania, pożądany efekt można osiągnąć, pracując ze szczeniakiem. Czy w ogóle da się wytresować dorosłe psy? Szkolenie psa dorosłego, które uwzględnia zmianę jego zachowań, np. agresywnych, jest możliwe tylko pod okiem doświadczonego instruktora. W takich przypadkach tresura wiąże się z kwestiami behawioralnymi i utrwala w psychice zwierzęcia model nowych, prawidłowych reakcji. Ten rodzaj szkolenia bywa jednak długi.


Jak nie szkolić psa?

Szkolenie psa to trudne i odpowiedzialne zadanie. Czworonogi są inteligentne i wymagają odpowiedniego podejścia. Bardzo ważny jest sposób zwracania się do pupila. Często popełnianym błędem przez niedoświadczonych właścicieli jest chęć uzyskania szybkich efektów i nietrzymanie się zasady stopniowania trudności tresury. Powoduje to dezorientację u zwierzęcia. Istotna jest także chęć nagradzania psa, nawet za opanowanie najmniejszych sztuczek. Ciągłe okazywanie niezadowolenia szybko zniechęci czworonoga, który przestanie brać udział w nauce i będzie okazywał nieposłuszeństwo. Niedopuszczalny jest krzyk lub przemoc.

Zarejestruj swoją kartę i złap 20 zł w punktach na zakupy w Maxi Zoo!