Jak usunąć glony z akwarium i jak kontrolować ich wzrost?

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Glony w akwarium

Glony to problem każdego akwarysty. Rozrastają się w bardzo szybkim tempie, zagrażając roślinom i rybom. Ich plaga jest wynikiem zaburzenia równowagi zawartych w wodzie makroelementów i zbyt intensywnego światła, które nagrzewa zbiornik. Dowiedz się, jak usunąć glony z akwarium.

Nielubiane przez akwarystów glony nie zawsze świadczą o zanieczyszczeniu akwarium. Wręcz przeciwnie, ich niewielka ilość wynika z odpowiedniej ilości substancji odżywczych w wodzie oraz prawidłowego oświetlenia zbiornika. Nadmierny rozrost glonów z kolei jest skutkiem zachwiania prawidłowej równowagi i zbyt dużej ilości substancji odżywczych. Główną funkcję w procesie zanieczyszczania zbiornika glonami odgrywa fosfor, który wspiera ich szybki rozrost. Z tego powodu bardzo ważna jest regularna obserwacja akwarium i wykonywanie pomiarów. Akcesoria akwarystyczne niezbędne do pielęgnacji zbiornika znajdziesz u naszych partnerów online. Za zrobienie zakupów otrzymasz punkty PAYBACK, które później możesz wymienić na atrakcyjne nagrody bądź karty podarunkowe.

Rodzaje glonów w akwarium

Najpopularniejsze grupy glonów żyjące w akwariach to: glony czerwone, zielone, niebieskie, czarne i okrzemki. W każdej z tych grup wyróżnia się wiele rodzajów roślin o odmiennych wymaganiach i specyfice wzrostu.

 • Krasnorosty w akwarium – popularne, bardzo barwne glony w odcieniach czerwieni, zieleni i niebieskiego. Do wody dostają się wraz z innymi roślinami. Osiadają na liściach, dekoracjach akwarium, szybie, a także przy wylocie filtra. Bardzo szybko się rozmnażają, powodując obumieranie roślin. Przypominają skupiska krótkich włosków. Krasnorosty są twarde w dotyku i bardzo trudne do usunięcia, gdyż mocno trzymają się powierzchni, na której osiadły.
 • Zielenice – to najpopularniejsze rośliny w akwarium. Mają postać kropek lub równomiernych nalotów osiadających na szybie albo na liściach innych roślin. W zależności od odmiany w dotyku są bardzo twarde albo miękkie i delikatne jak pył. Zielenice w akwarium szybko się rozrastają i są łatwe do zidentyfikowania. Powstają na skutek zbyt silnego sztucznego oświetlenia lub nadmiaru promieni słonecznych docierających do akwarium. Ich zakwit prowadzi do drastycznego zmniejszenia zawartości tlenu w wodzie.
 • Okrzemki – grupa glonów o średnim stopniu występowania. Mają postać brązowego osadu i są miękkie w dotyku. Pył można łatwo usunąć, gdyż okrzemki nie przywierają bardzo do powierzchni.
 • Glony nitkowate – czyli popularne Oedogonium, Spirogyra i Cladophora. To charakterystyczne glony występujące pod postacią nitek, które w zależności od odmiany mogą liczyć od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. W dotyku przypominają włosy. Rosną w głębi wody, pomiędzy roślinami. Mogą występować pojedynczo lub tworzyć puszyste kłęby. W dotyku są twarde i bardzo łatwo je wyjąć z wody, gdyż nie przyczepiają się do niczego.

Jak się pozbyć glonów z akwarium?

Glony to zmora każdego akwarysty i poważne zagrożenie dla środowiska akwarium. Gdy występują w nadmiarze, prowadzą do szybkiego obumierania roślin, chorób zwierząt i zanieczyszczenia wody. Dlatego tak duże znaczenie ma profilaktyka i ustabilizowanie środowiska wodnego. Podstawą jest równowaga składników odżywczych, a przede wszystkim fosforu, którego poziom powinien być regularnie mierzony. Zwróć uwagę na rodzaj nawozów, które stosujesz, wydajność filtra w akwarium i moc oświetlenia. Regularna obserwacja zbiornika i reagowanie na najmniejsze zmiany skutecznie ochroni akwarium. Pomocne w tym będą zwierzęta, które żywią się glonami i w naturalny sposób dbają o ich prawidłową ilość w akwarium. Są to m.in.: molinezja ostrousta, otosek przyujściowy, krewetka amano oraz grubowarg syjamski, nazywany potocznie kosiarką. Skuteczne w walce z glonami w akwarium są związki humusowe, które obniżają pH wody do 6,9. Umieszczone na dnie, pomogą zachować pożądaną równowagę. Jeśli w twoim akwarium żyją ryby, unikaj stosowania preparatów chemicznych. Glony na szybie w akwarium powinieneś usuwać regularnie, wycierając dokładnie ścianki zbiornika. Te, które mają postać pyłku, łatwo możesz zetrzeć z innych roślin. Należy również zachować ostrożność, stosując dwutlenek węgla. Jeśli zostanie on wtłoczony do wody w nadmiarze, uśmierci ryby. Jego dopuszczalna ilość to 30 mg/l.

Sklepy zoologiczne online na payback

Profilaktyka przeciw glonom w akwarium

Minimalna ilość glonów w akwarium jest zjawiskiem normalnym. Stosuj się do kilku zasad, by zapewnić swoim roślinom i zwierzętom optymalne środowisko do życia i nie dopuścić do plagi.

 • Sprawdź, czy oświetlenie w akwarium nie jest zbyt mocne albo czy zbiornik nie nagrzewa się od promieni słonecznych.
 • Jeśli zauważyłeś glony w akwarium, na czas walki z nimi zrezygnuj z aplikacji mikroelementów.
 • Usuwając glony, powinieneś pozbyć się również zakażonych roślin, chyba że wodorosty mają postać pyłu.
 • Jeśli naturalne metody nie przynoszą efektów, sięgnij po produkty chemiczne. Pamiętaj jednak, że to sposób oczyszczania wody, który powinien być stosowany tylko w ostateczności.
 • Regularnie sprawdzaj działanie filtra. Wybierz model z aktywnym węglem.
 • Systematycznie odmulaj podłoże.
 • Jeśli jesteś na etapie aranżacji akwarium, pamiętaj, by nie umieszczać w nim zbyt dużej ilości ryb i roślin.
 • Stosuj wodę z filtra odwróconej osmozy, nie kranówkę.
 • Badaj twardość wody w zbiorniku.