Jaki filtr do akwarium wybrać? Metody filtracji i rodzaje filtrów

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Filtr do akwarium

Filtr do akwarium to obowiązkowy element wyposażenia, który pomaga utrzymać czystość wody, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie stworzeń żyjących w akwarium i estetyczny wygląd zbiornika. Wśród najpopularniejszych filtrów znajdują się modele wewnętrzne i zewnętrzne, kubełkowe, kaskadowe i podżwirowe.

Jeśli chcesz, aby twoje akwarium pięknie się prezentowało, a mieszkające w nim zwierzątka cieszyły się dobrym zdrowiem, musisz kupić dobrej jakości filtr dopasowany do wielkości zbiornika. To niezbędne wyposażenie każdego akwarium, które pozwala na utrzymanie go w czystości dzięki regularnemu usuwaniu zanieczyszczeń – nie tylko mechanicznych w postaci resztek pokarmu czy szczątków roślin, lecz także szkodliwych substancji chemicznych oraz nieprzyjemnego zapachu. Najpopularniejsze rodzaje filtrów zewnętrznych i wewnętrznych, znajdziesz u partnerów PAYBACK.

Filtr do akwarium: rodzaje filtracji

Filtrowanie wody w akwarium może odbywać się poprzez filtrację biologiczną, chemiczną oraz mechaniczną. Filtracja mechaniczna to najprostszy sposób na pozbycie się zanieczyszczeń, nie jest jednak zbyt skuteczna, jeśli w zbiorniku znajdują się zanieczyszczenia w postaci związków chemicznych czy bakterii. W przypadku tej metody filtr usuwa głównie pływające w wodzie resztki pokarmu. Filtrowanie chemiczne wykorzystuje właściwości węgla aktywnego, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach wody, a także usunąć ze zbiornika szkodliwe substancje chemiczne. Filtracja biologiczna z kolei polega na stosowaniu bakterii nitryfikacyjnych, które poprawiają funkcjonowanie ekosystemu i usuwają zanieczyszczenia oraz związki chemiczne z wody.

Sklepy zoologiczne online na payback

Rodzaje filtrów do akwarium – plusy i minusy urządzeń


  • Filtr wewnętrzny – najpopularniejszy rodzaj filtrów w akwariach domowych. Zazwyczaj montuje się go wewnątrz zbiornika na środku bocznej szyby, za pomocą specjalnych przyssawek. Jest tani i ekonomiczny w użyciu, zajmuje jednak dużo miejsca w akwarium i dość trudno go czyścić. Najpopularniejszym rodzajem filtra wewnętrznego jest podżwirowy, nazywany również dennym. Filtruje on wodę za pomocą płytek umieszczonych pod podłożem akwarium. Jest niezwykle wydajny i zapobiega powstawaniu w zbiorniku stref beztlenowych. Z czasem jednak traci zdolności filtracyjne, a jego czyszczenie wiąże się z koniecznością demontażu wszystkich elementów zbiornika.
  • Filtr zewnętrzny – pozwala zachować więcej miejsca w akwarium ze względu na montaż poza zbiornikiem. Z wodą łączy się za pomocą specjalnej rurki lub węży. Pobiera więcej energii niż filtr wewnętrzny ze względu na konieczność zasysania wody poza zbiornik. Wśród modeli zewnętrznych największą popularnością cieszą się filtry kubełkowe, które (choć droższe niż filtry wewnętrzne) są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji, oraz filtry kaskadowe o niskim zużyciu energii, które wypuszczają pobieraną ze zbiornika wodę jako fontanny kaskadowe. Niestety, sprawdzą się one tylko w niektórych akwariach, w dodatku pracują dość głośno.

Przydatny artykuł: Jak skutecznie pozbyć się glonów w akwarium

Jaki filtr do akwarium wybrać? Filtr wewnętrzny i zewnętrzny

Przy wyborze filtra nie należy kierować się wyłącznie indywidualnym gustem, ceną sprzętu czy jego zaletami. Duże znaczenie w tej kwestii ma również wielkość zbiornika. W przypadku niewielkich akwariów najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju filtry zewnętrzne, które nie zabierają dodatkowej przestrzeni wewnątrz zbiornika. Wybierając konkretny model sprzętu filtrującego, zwróć też uwagę na jego parametry. W małych zbiornikach o pojemności ok. 20–30 l cała woda powinna zostać przefiltrowana dwa razy w ciągu godziny.

W średniej wielkości zbiornikach równie dobrze sprawdzą się zarówno filtry zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Ich wydajność musi być znacznie większa niż w przypadku małych akwariów, nadal jednak możesz kierować się zasadą, że na 1 l wody powinny przypadać 2 l przefiltrowanej cieczy na godzinę. Oznacza to, że do akwarium o pojemności 80 l należy kupić urządzenie, którego parametry pozwalają na przefiltrowanie 160 l wody w ciągu godziny.

W przypadku dużych akwariów o pojemności powyżej 200 l zaleca się filtry zewnętrzne. Choć w tym przypadku często nie brakuje miejsca na modele wewnętrzne, zazwyczaj okazują się one mniej wydajne i nie są w stanie przefiltrować odpowiedniej ilości wody na godzinę.