Papugi domowe – popularne gatunki, karmienie i wybór klatki.

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Papugi domowe

Niektóre gatunki papug nadal są rzadko spotykane w Polsce, a egzotyczne pochodzenie sprawia, że ich nabywcy mają niewielką wiedzę na temat karmienia czy doboru odpowiedniej klatki dla swojego pupila. Mimo niewielkiego rozmiaru, zwierzęta te są wymagające i potrzebują szczególnej uwagi ze strony właściciela.

Hodowla papugi w domu jest ekscytująca, ale zarazem wymagająca. Jeśli zatem planujesz zakup ciekawego gatunku ptaka, musisz zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi opieki nad nim. Tylko dzięki odpowiedniej wiedzy na temat papug domowych sprawisz, że twój pupil będzie szczęśliwy i zdrowy. Pokarm dla papug, klatki oraz inne niezbędne wyposażenie możesz znaleźć w ofercie sklepów dla zwierząt online dostępnych na PAYBACK.

Ile żyją papugi domowe? Popularne gatunki i ich charakterystyka

Gatunek papugi warunkuje nie tylko jej wygląd, ale również zachowanie, dlatego przed zakupem najładniej prezentującego się ptaka zapoznaj się z jego charakterystyką i konkretnymi wymaganiami.

Papużki faliste

To najpopularniejszy gatunek papugi domowej. Dorosłe osobniki osiągają około 20 cm długości, wyróżniają się charakterystycznymi, ciemniejszymi plamkami na głowie i skrzydłach. Najczęściej spotyka się papugi o niebieskim i zielonym kolorze upierzenia. Są niezwykle ruchliwe i żywiołowe, żyją około 10–15 lat.

Kakadu żółtoczube

Nazwa gatunku pochodzi od żółtego pióropuszu na głowie ptaków. Długość ich ciała wraz z ogonem wynosi około 50 cm, co czyni kakadu jednymi z największych papug domowych. Zwierzęta mogą w dobrym zdrowiu przeżyć nawet ponad 50 lat. Na tle pozostałych gatunków wyróżnia je duża inteligencja i ciekawość świata. Kakadu żółtoczube przywiązują się do swojego opiekuna, chętnie uczą się sztuczek i potrafią zapamiętywać słowa.

Sklepy zoologiczne online na payback

Papugi nimfy

Dorosłe papugi osiągają około 30 cm długości (ciało liczone wraz z ogonem). Zazwyczaj występują w szarym upierzeniu, jednak w hodowli udało się uzyskać również papugi w innych odmianach kolorystycznych m.in. w perłowej, oliwkowej, białogłowej i żółtolicej. Charakterystyczną cechą wyglądu nimfy są intensywnie pomarańczowe, okrągłe przebarwienia na policzkach. Podobnie jak kakadu żółtoczube, wyróżniają się inteligencją i sprytem. Potrafią naśladować dźwięki z otoczenia i szybko uczą się sztuczek. Żyją około 20 lat.

Papużki nierozłączki czerwonoczelne

To małe, kolorowe papugi występujące w różnych odmianach kolorystycznych, które zawsze powinieneś kupować w parach. Samiec i samica tworzą związek na całe życie, czyli na około 15 lat. Są dość głośne i towarzyskie. U dorosłego osobnika ciało wraz z ogonem mierzy około 13–18 cm długości.

Co jedzą papugi? Czym je karmić?

Papugi trzymane w domu karmi się mieszankami ziaren oraz nasion, które dostępne są w postaci gotowych karm. W sklepach dla zwierząt możesz znaleźć zarówno pokarm podstawowy, jak i dodatki żywieniowe według gatunku i rodzaju papugi – szeroki wybór pozwoli ci na opracowanie zbilansowanej i zdrowej diety, jeśli wcześniej nie byłeś opiekunem ptaków egzotycznych. Od czasu do czasu możesz rozpieścić swojego pupila jakimś słodkim lub tłustym przysmakiem. W codziennej diecie świetnie sprawdzą się mieszanki jajeczne oraz świeże owoce i warzywa. Papugi chętnie zjadają również świeżą trawę oraz sezonową zieleninę. Przed zakupem przysmaków dla swojego pupilka warto jest zasięgnąć opinii specjalisty.

Może Cię zainteresować: Jak zbudować karmnik i jak dokarmiać ptaki?

Papuga w domu – jaką klatkę dla niej wybrać?

W sklepach zoologicznych możesz zakupić klatki w różnych rozmiarach i kształtach. Powinieneś dopasować je do danego gatunku papugi i dostosować do wystroju wnętrza czy własnych preferencji kolorystycznych. Kupując je u naszych partnerów zyskujesz punkty za zakupy, które w późniejszym czasie możesz wymienić na karty podarunkowe lub nagrody.

Na wielkość klatki największy wpływ ma gatunek twojego zwierzaka. Zasada mówi, że im większa papuga, tym większa powinna być jej klatka. Nie oznacza to jednak, że jeśli planujesz hodowlę dwóch papug, to musisz kupować dwukrotnie szerszą i wyższą klatkę. W jej wnętrzu papugi powinny po prostu czuć się swobodnie, mieć możliwość rozprostowania skrzydeł i latania. Komfortowe warunki zapewnią ptakowi wygodę i uchronią go przed schorzeniami.

Przy zakupie klatki nie zapominaj również o jej obowiązkowym wyposażeniu, do którego należą żerdki, czyli poprzecznie ustawione drewniane gałęzie, na których najchętniej siedzą zwierzęta, karmnik, poidełko oraz huśtawki i inne zabawki.