Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla samopoczucia i zdrowia pupila. Opiekunowie powinni posiadać przynajmniej podstawowe informacje, które pozwolą im wybrać dobrej jakości karmę suchą i mokrą. Sprawdź, jaka karma dla psa będzie najlepsza i dostarczy twojemu pupilowi niezbędne składniki odżywcze.
Żywienie psa ma wpływ na jego samopoczucie, odporność, zdrowie, kondycję i długość życia. Dlatego tak istotny jest wybór najlepiej dopasowanej karmy dla psa, która będzie spełniała wszystkie potrzeby czworonoga, a oprócz tego będzie mu smakować. Dobra karma dla psa to taka, która odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu zwierzęcia, jest dopasowana do jego wieku i stanu zdrowia oraz ma odpowiednio opracowany skład. W ofercie sklepów dla zwierząt możesz znaleźć gotowy pokarm w puszkach, saszetkach i torebkach oraz dopasować rodzaj karmy i jej pojemność do rasy swojego pupila i liczby posiadanych zwierząt. Pamiętaj przy tym, że podstawą każdej karmy suchej i mokrej powinno być mięso. Takiej zasady trzeba trzymać się również przy samodzielnym komponowaniu i przygotowywaniu posiłków dla swojego pupila, czyli w żywieniu domowym.
Istnieją dwa podstawowe sposoby żywienia czworonogów. Pierwszy z nich zakłada podawanie wyłącznie gotowych karm kupionych w sklepach zoologicznych, drugi opiera się na pożywieniu przygotowywanym w domu przez właściciela. W przypadku domowego żywienia opiekun powinien mieć odpowiednią wiedzę na temat specyfiki trawienia i wpływie poszczególnych składników odżywczych na organizm pupila. Dzięki temu możliwe stanie się tworzenie posiłków o odpowiednich wartościach energetycznych. Plusem gotowych karm (przy założeniu, że właściciel wybiera produkty z dobrym składem) jest to, że są one gotowym posiłkiem, który nie wymaga suplementacji.
Sucha i mokra karma dla psa – jaką wybrać?
Możesz zdecydować się na karmienie psa wyłącznie karmą suchą, która tylko od czasu do czasu uzupełniana będzie pokarmem mokrym. Większość właścicieli czworonogów decyduje się jednak na żywienie mieszane, czyli stosowanie w codziennej diecie pupila zarówno karmy mokrej, jak i suchej.
Karma dla psa – dlaczego warto czytać skład gotowych produktów?
Czytanie składu karmy pozwala na określenie, czy produkt jest dobrej jakości. W składzie karmy komponenty wymienione są w kolejności od tego, którego jest najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Na pierwszym miejscu zawsze powinno znajdować się mięso – powinno być go przynajmniej około 30%. Wysokiej jakości karmy suche i mokre mogą zawierać go 40, do nawet 70%, przy czym ich cena może być wyższa niż popularnych karm marketowych. Ważnym czynnikiem jest również sam rodzaj mięsa – najlepsze jest mięso świeże lub suszone. Karmy, które zawierają wyłącznie mięso, to tzw. karmy bezzbożowe. Nie oznacza to jednak, że zboża nie mogą znaleźć się w diecie psa, po prostu nie powinny być one podstawą wyżywienia. Inne cenne składniki odżywcze w diecie psa to oleje, witaminy oraz warzywa i owoce.
Specjalistyczne karmy dla psów z problemami zdrowotnymi – rodzaje
W sklepach online PAYBACK, można znaleźć gotowe karmy przeznaczone dla zwierząt, które borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi, ale także dla pupili w podeszłym wieku czy po zabiegu kastracji i sterylizacji. Za każdy zakup w sklepie internetowym otrzymuje się dodatkowe punkty, które następnie można wymienić na nagrody.
Skład karm specjalistycznych jest dopasowany do potrzeb poszczególnych grup zwierząt, dzięki czemu możesz mieć pewność, że twój czworonóg otrzyma w diecie wszystko, co jest mu niezbędne.
Wśród najczęściej kupowanych karm specjalistycznych jest karma dla szczeniąt, która zapewnia rozwijającym się czworonogom niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Skład takich produktów wspiera intensywny rozwój szczeniaka, dbając przy tym o jego kości. Karma dla szczeniaka powinna być wysokokaloryczna, zawierać dużą ilość kwasów tłuszczowych oraz białka. Także psi seniorzy potrzebują indywidualnego podejścia w kwestii żywienia. Karma dla czworonogów w podeszłym wieku powinna być niskokaloryczna, ze względu na ograniczoną ilość ruchu zwierzaków. Podobnie w przypadku psów cierpiących na nadwagę – przeznaczona dla nich karma musi być niskotłuszczowa i zawierać dużo błonnika.
Specjalnego rodzaju pokarmu potrzebują także zwierzęta cierpiące na choroby przewlekłe. Wybór takiej karmy warto skonsultować z lekarzem weterynarii, który uwzględni wiek i stan zdrowia pupila i dobierze dla niego karmę odpowiadającego jego potrzebom.
Karma dla psów po zabiegach
Opiekunowie psów powinni zdawać sobie sprawę, że po zabiegu sterylizacji lub kastracji również zmieniają się wymagania czworonogów. Po takich operacjach zwierzęta są bardziej narażone na nadwagę, w związku z czym w ich codziennej diecie trzeba stosować karmy niskokaloryczne z odpowiednią dawką witamin.
Karmy dla zwierząt można podzielić też ze względu na wielkość danej rasy pupila. Niektórzy producenci produkują oddzielne produkty dla ras małych, średnich i dużych, stosując przy tym odpowiednie oznaczenia na opakowaniach.