Żółw domowy – popularne gatunki i wymagania hodowlane

Strona głównaPAYBACK EkstraZwierzęta ● Żółw domowy

Żółw domowy już od dawna cieszy się dużą popularnością w roli domowego pupila. Jest to bowiem zwierzę niezbyt wymagające, o ile tylko zadbasz o odtworzenie w domu warunków podobnych do jego naturalnego środowiska. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne gatunki żółwi.

Decydując się na posiadanie żółwia domowego, powinieneś zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi opieki nad nim. To ważne przede wszystkim ze względu na kwestie prawne – niektóre gatunki znajdują się pod ochroną.

Ile lat żyją żółwie?

Długość życia zależy od warunków, w których trzymany jest żółw, a także od jego odpowiedniej diety i odporności. Z reguły są to jednak zwierzęta długowieczne. Jeśli więc decydujesz się na ich zakup, musisz liczyć się z tym, że bierzesz za nie odpowiedzialność na całe życie. Zarówno osobniki żyjące dziko, jak i trzymane w domu żyją około 100–150 lat.

Żółw domowy – jakie mamy gatunki?

Wyróżnia się ponad 300 gatunków żółwi, które różnią się między sobą wymaganiami dotyczącymi opieki oraz wyglądem. W Polsce w naturalnym środowisku możesz spotkać tylko żółwia błotnego, jest to jednak zwierzę objęte ścisłą ochroną gatunkową. Oznacza to, że nie możesz zabrać go ze sobą do domu. Niezbędne elementy wyposażenia akwarium dla żółwia, możesz znaleźć w sklepach zoologicznych dostępnych na PAYBACK.

Żółw stepowy

To najpopularniejszy gatunek żółwia domowego. Jest to żółw lądowy charakteryzujący się długością ciała od 15 do 25 cm. Optymalna temperatura w jego terrarium powinna wynosić 20–26℃. Żółw stepowy może zapadać w sen zimowy, przy czym pora roku w przypadku tego zwierzęcia nie ma znaczenia – może stać się to również wiosną czy latem.

Żółw czerwonolicy

Żółw czerwonolicy to gatunek wodno-lądowy, którego nazwa pochodzi od czerwonych pręg znajdujących się na głowie zwierzęcia. Długość jego ciała sięga przeważnie 19 cm. W domu powinien być trzymany w akwarium wyposażonym w kamienie oraz rośliny. Powinien mieć również możliwość wyjścia na ląd. Najlepsza temperatura powietrza dla żółwia czerwonolicego to około 28℃.

Sklepy zoologiczne online na payback

Żółw grecki

Żółw grecki osiąga około 30 cm długości. Zwierzę najlepiej czuje się w dobrze ocieplonych i oświetlonych terrariach, dlatego decydując się na ten gatunek, musisz przygotować się również na zakup lampy, pod którą pupil będzie mógł się wygrzewać. W okresie letnim zwierzę możesz wynosić na dwór.

Żółw chiński

Podobnie jak żółw czerwonolicy jest to gatunek wodno-lądowy, który wymaga w akwarium zarówno możliwości zanurzenia się w wodzie, jak i wyjścia na ląd. Dorosłe osobniki osiągają około 17 cm długości.

Co jedzą żółwie lądowe i wodno-lądowe?

Podstawową zasadą w komponowaniu diety żółwia domowego jest dostarczanie zwierzęciu takiego rodzaju pokarmu, którego sam poszukiwałby na wolności. Znaczna większość gatunków żółwi lądowych to roślinożercy, dlatego na tego typu pokarmach powinna się opierać ich dieta. Zwierzęta chętnie jedzą zieleninę, również rośliny, takie jak mięta, koniczyna, niezapominajka czy babka lancetowata i mniszek lekarski. Dość powszechnym błędem popełnianym przez właścicieli żółwi lądowych jest karmienie ich sałatą – nie powinieneś tego robić. Uzupełnieniem świeżej zieleniny może być karma kupowana w sklepie zoologicznym. Od czasu do czasu żółwie lądowe możesz dokarmiać dżdżownicami oraz suplementami zawierającymi wapń i witaminy. Żółw grecki oraz żółw stepowy chętnie zjadają również siano.

W przypadku żółwi wodno-lądowych kwestia żywienia wygląda nieco inaczej. Dobrym źródłem wapnia dla tych gatunków są wszelkiego rodzaju skorupiaki oraz mięczaki, a także larwy owadów czy rybki (zwierzęta zjadają również ich szkielet i pancerz). Z roślin, żółwiom wodno-lądowym możesz podawać babkę lancetowatą, moczarkę, paproć wodną oraz rzęsę wodną.