Pomysły na gry i zabawy ruchowe dla dzieci

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Zabawy ruchowe dla dzieci

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci łączą przyjemne z pożytecznym. Aktywne maluchy są zdrowsze, bardziej dotlenione, doskonalą koordynację ruchową i znacznie lepiej śpią. Jednocześnie są też zadowolone i pełne energii – dobrze poprowadzone zabawy ruchowe to przede wszystkim frajda dla najmłodszych.


Najnowsze dane wskazują, że po długich miesiącach zdalnej nauki spowodowanej pandemią dzieci bardzo potrzebują ruchu. Szacuje się, że prawie 20% polskich uczniów ma fatalną kondycję fizyczną, a taki sam odsetek maluchów uczęszczających do najmłodszych klas szkoły podstawowej odczuwa wyczerpanie fizyczne i narzeka na całkowity brak energii do działania. Dlatego placówki oświatowe (przedszkola i szkoły), jak również opiekunowie dzieci powinni kłaść znacznie większy nacisk na aktywność fizyczną swoich podopiecznych. Pomogą w tym ciekawe gry i zabawy ruchowe, które przyczynią się do poprawy stanu zdrowia i nastroju. Nie musisz obawiać się, że kupno stroju lub sprzętu sportowego dla dziecka nadwyręży twój domowy budżet. Pamiętaj, że punkty PAYBACK możesz wymienić na voucher zniżkowy do wykorzystania w sklepie sportowym Decathlon.

Rozwój ruchowy dzieci w wieku przedszkolnym – przykładowe zabawy

Wiek przedszkolny to doskonały czas, aby dziecko polubiło zabawy ruchowe i zaczęło wraz z rodzicami praktykować ulubioną aktywność fizyczną (np. jazdę na rowerze, łyżwach, pływanie). W placówkach oświatowych maluchy zazwyczaj uczą się nawyków, które później praktykują w domu. Zastanawiasz się, jakie zabawy dla dzieci są najciekawsze? Oto przykładowe gry i zabawy ruchowe dla przedszkolaka:

  • berek – dziecko, które jest „berkiem”, goni pozostałych uczestników gry. Osoba, która zostanie przez nie dotknięta w ramię, przejmuje funkcję „berka”;
  • gra w kolory – do tej zabawy potrzebna jest piłeczka. Dzieci ustawiają się w taki sposób, aby stworzyć koło. Maluch, który stoi w środku, rzuca piłkę do innych uczestników zabawy, wymieniając przy tym nazwy dowolnych kolorów. Na hasło „czarny” nie wolno jej łapać. Osoba, która mimo to złapie piłeczkę, zmienia dziecko stojące w kole. To doskonała okazja do tego, aby poćwiczyć koordynację ruchową;
  • spacerek – dzieci udają, że są na spacerze. Opiekun co chwila podaje różne hasła, np. „zbieramy grzyby” lub „gonimy zająca”, a uczestnicy wykonują te czynności „na niby”;
  • Jaś (zwana także „głupi Jaś”) – dzieci dzielą się na dwie drużyny i rzucają między sobą piłkę. Osoba, która jest „Jasiem”, stoi między nimi i ma za zadanie przechwycić piłeczkę.

Jak efektywnie ćwiczyć z dziećmi w wieku szkolnym?

Dzieci w wieku szkolnym są najbardziej narażone na negatywne skutki zbyt długiego siedzenia przy komputerze lub nad książkami. Dlatego warto organizować dla nich zabawy ruchowe, dzięki którym dotlenią się i będą miały więcej energii do wykonywania codziennych obowiązków. Uczniowie szkoły podstawowej mogą np. grać w gry zespołowe takie jak siatkówka, piłka nożna, zbijak czy dwa ognie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy lubią tego typu aktywności, dlatego warto czasami zorganizować też wyścigi z przeszkodami, skoki przez drabinki, turniej w badmintona czy zabawę z hula-hoop. Większość tych aktywności najlepiej wykonuje się na świeżym powietrzu, jednak ruchowe zabawy dla dzieci w domu także przynoszą mnóstwo frajdy. Do aktywnej przerwy w odrabianiu lekcji wystarczy ulubiona muzyka, hula-hop lub piłka gimnastyczna. Pamiętaj, że akcesoria sportowe kupisz taniej w Decathlonie dzięki karcie PAYBACK – wystarczy, że wymienisz swoje punkty na voucher do wykorzystania u tego partnera Programu.

⬇️Zobacz jak łatwo zbierać punkty w PAYBACK⬇️

Jak działa program lojalnościowy PAYBACK?

Gry ruchowe dla nastolatków

Nastolatkowie to grupa, którą niełatwo zmobilizować do aktywności. Istnieją jednak sposoby na ich zaktywizowanie. Można np. zaproponować im wspólny trening z internetowym motywatorem lub motywatorką fitness. Dobrym pomysłem będzie też gra fitness na konsolę, która może stanowić substytut siłowni. Do wyboru są m.in. produkcje taneczne, symulatory różnych dyscyplin sportowych oraz gry ruchowe z elementami fabularnymi. Nastolatkowie mogą grać w nie samodzielnie lub w trakcie spotkań z rówieśnikami. Innym pomysłem jest wspólna nauka zumby w ramach lekcji WF-u – ten energetyczny taniec bazuje na bardzo prostych krokach i dodaje mnóstwo energii. Świetną motywacją do wyjścia na świeże powietrze jest dron. Dron dla dzieci daje możliwość nauki programowania, mechaniki i fotografii, a przede wszystkim jest zabawką, którą warto zabrać ze sobą na długi spacer. Ten gadżet pokochają także młodsze pociechy, jednak przed zakupem sprawdź, jak dopasować zabawki do wieku dziecka.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ruch jest tak ważny dla dzieci. W okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym ciało intensywnie się rozwija, a pomaga mu w tym właściwie dobrana aktywność fizyczna.
  • Jakie gry i zabawy ruchowe warto zaproponować dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz nastolatkom. Pamiętaj, że dzięki karcie PAYBACK kupisz odzież i akcesoria sportowe w niższej cenie. Wystarczy, że wymienisz swoje punkty na voucher zniżkowy do wykorzystania w sieci sklepów sportowych Decathlon.

Dołącz do PAYBACK i zacznij oszczędzać. Zakupy z kuponem = więcej punktów. Więcej punktów = większe możliwości do oszczędzania!