Zabawki dla chłopca – jakie są najciekawsze?

Strona głównaPAYBACK EkstraGry i zabawki ● Zabawki dla chłopca

Typowe zabawki dla chłopca to często samochody czy klocki. Dla nieco starszych chłopców, np. w wieku 7 lat, często wybiera się także przedmioty związane ze sportem, szczególnie piłką nożną. Jak wybrać zabawki dla chłopca odpowiednie do wieku dziecka?

Przy wyborze zabawek dla chłopca trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wiek dziecka. Dla chłopca w wieku 2 lat zabawki muszą być proste, dla malca w wieku szkolnym można zdecydować się już na te wymagające dobrej koordynacji i zdolności logicznego myślenia.

Zabawki dla chłopca w wieku roku i dwóch lat

Chłopca w wieku roku i dwóch lat warto zachęcać do zabawy klockami. Oczywiście, muszą być one odpowiednio duże, aby dziecko ich nie połknęło i nie miało trudności w ich chwytaniu. Taka zabawka uczy skupienia i poprawia zdolność koncentracji na zadaniu. Pozwala też rozwijać koordynację i wyobraźnię oraz ćwiczyć cierpliwość. Zabawa klockami pozwala zatem połączyć przyjemne z pożytecznym. Ciekawą propozycją będą również większe samochody, np. wóz strażacki albo traktor z naczepą. Odpowiednimi zabawkami dwulatka są np. dopasowane do jego wieku puzzle, a także specjalne, bezpieczne farbki do malowania rękami. Tego typu zabawki pomagają rozwijać motorykę dziecka oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Zabawki dla przedszkolaka – jakie zabawki kupić chłopcu w wieku od 3 do 6 lat?

Dla chłopca w wieku 3 lat bardzo dobrym pomysłem będą większe klocki, wozy czy puzzle, mogą one być jednak nieco bardziej skomplikowane niż te dla dwulatka. W tym wieku chłopiec może również bawić się np. ciastoliną. Dobrym wyborem jest zakup zestawu, który umożliwi formowanie określonych kształtów. Ciekawym pomysłem są również zabawki wydające dźwięki. Dziecku powinny spodobać się zwłaszcza te z motywami z ulubionej bajki. Jedną z bardziej interesujących opcji są tańczące i śpiewające pluszaki.

Warto, aby zabawki dla chłopca w wieku 3 czy 4 lat uwzględniały również możliwość dzielenia się z rówieśnikami. W końcu w tym wieku malec idzie do przedszkola i nawiązuje pierwsze przyjaźnie. Dobrym pomysłem jest np. piłka, którą będzie mógł grać z nowymi kolegami. Z kolei do zabawy w domu można wybrać prostą konstrukcję z wieloma ruchomymi elementami. Dzięki takiej zabawie chłopiec będzie mógł odkrywać zależności przyczynowo-skutkowe. Dla chłopca w wieku 5 czy 6 lat ciekawe mogą okazać się prostsze zabawki edukacyjne, dzięki którym zacznie lepiej poznawać otaczający go świat. Gry i zabawy pomagające zrozumieć podstawowe zasady fizyki czy chemii zwykle budzą niemałe zainteresowanie maluchów. Ich uwagę powinny również przykuć zabawki interaktywne oraz prostsze puzzle 3D czy inne zabawki konstrukcyjne. Przedszkolakowi w tym wieku prawdopodobnie przypadną do gustu także zdalnie sterowane samochody.

Zabawki dla ucznia – jakie zabawki dla chłopca od 7 do 10 lat?

Chłopcy w wieku 7 lat, czyli idący już do szkoły, zwykle mają dość sprecyzowane upodobania. Rodzice najczęściej znają ulubione bajki syna, a kierowanie się gustem chłopca to niemal pewny sukces w wyborze zabawki. W tym wieku dzieci powoli stają się też coraz bardziej samodzielne, warto zatem wykorzystać ten czas na wspólne gry. Dobrym pomysłem jest zaproponowanie siedmiolatkowi gier familijnych, do których zasiada cała rodzina. Grami planszowymi oraz interaktywnymi zainteresowani powinni być również starsi chłopcy. Z upływem czasu warto więc wybierać te bardziej skomplikowane. Dziesięciolatkowie mają już bardzo dobrze rozwinięte abstrakcyjne myślenie, co również warto uwzględnić przy szukaniu planszówki. Dla chłopca w wieku 8, 9 i 10 lat bardzo dobrym wyborem będą również zabawki pozwalające poznawać świat, a także rozwijające kreatywność i logiczne myślenie. Można zdecydować się np. na łamigłówki czy gry logiczne, a także bardziej złożone puzzle trójwymiarowe. Dziecko powinny zaciekawić również zabawki zachęcające do eksperymentów i nauki poprzez doświadczenie, np. własna hodowla kryształów. W zakupie zabawek dla chłopca, niezależnie od wieku, bardzo ważne jest też zachowanie bezpieczeństwa. Każdy przedmiot powinien posiadać znak CE, który daje pewność, że dana zabawka spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Należy też zawsze pamiętać, że żadna zabawka nie zastąpi kontaktu i zabawy z rodzicami oraz rówieśnikami. U dzieci pozostawianych samym sobie, np. z telewizorem, komputerem i zabawkami, dość łatwo mogą wystąpić problemy z koncentracją, apatia, a niekiedy nawet agresja. Wszystko wynika z nieumiejętności nawiązywania relacji z osobami z otoczenia, ponieważ malec nie był tego uczony. Zabawki mają tylko pomóc w rozwoju dziecka, warto jednak nadzorować tę zabawę w przypadku młodszych pociech oraz służyć radą i pomocą w przypadku młodego ucznia. Tylko dzięki temu dziecko będzie się prawidłowo rozwijać.


Przeczytaj również: Jakie akcesoria i zabawki dla dzieci wybrać? Inspiracje i wskazówki

Kupujesz zabawki, akcesoria, lub ubrania dla swojej pociechy? Dołącz do PAYBACK i zyskuj podczas zakupów w sklepach online!