Zabawa dla dzieci na dworze – w co bawić się na powietrzu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraOszczędzaj z PAYBACK ● Zabawa dla dzieci na dworze

Wiosna, lato i wczesna jesień to doskonały czas na to, by najmłodsi bawili się na świeżym powietrzu. Do wyboru są zabawy ruchowe oraz gry, które rozwijają wyobraźnię, a przy tym ćwiczą różne praktyczne umiejętności. Sprawdź, w co bawić się z dziećmi, aby czas na powietrzu był przyjemny i pożyteczny.


Długie miesiące nauki zdalnej spowodowane pandemią sprawiły, że co piąte dziecko skarży się na gorszą kondycję fizyczną oraz znaczny spadek energii. Długotrwałe siedzenie przed komputerem sprawiło także, że maluchy i nastolatkowie znacznie rzadziej wychodzili z domów. Ciekawe gry i zabawy na świeżym powietrzu mogą stać się doskonałym sposobem na poprawę kondycji fizycznej oraz samopoczucia dziecka. Zabawa na dworze nie wymaga wielu gadżetów, jednak zdecydowanie przyda się strój sportowy, obuwie oraz akcesoria takie jak np. hula-hoop, skakanka czy smartwatch. Aby kupić je w niższej cenie, wymień punkty PAYBACK na voucher do wykorzystania w sklepie sportowym Decathlon lub na platformie Allegro. Znajdziesz tam wszystko, czego dziecko potrzebuje, aby ciekawie spędzić czas na powietrzu.

Zabawy dla dzieci na dworze – zabawa w chowanego, berek

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają bawić się na dworze. Aktywności na świeżym powietrzu pozytywnie wpływają na ich rozwijający się układ ruchu, a oprócz tego dodają energii i poprawiają jakość snu. Zastanawiasz się, jakie zabawy dla dzieci są najciekawsze? Oto przykładowe, sprawdzone i lubiane przez najmłodszych propozycje:

  • zabawa w chowanego – to kultowa gra polegająca na tym, że grupa dzieci się chowa, a jedna osoba ich szuka. Przeniesienie tej aktywności na dwór daje maluchom znacznie więcej potencjalnych kryjówek. Jeśli jednak wszystko odbywa się w parku lub lesie, trzeba przypomnieć dzieciom zasady bezpieczeństwa i nadzorować ich zabawę;
  • berek – jedno z dzieci jest „berkiem” i goni pozostałych uczestników gry. Osoba, która zostanie przez nie dotknięta w ramię, przejmuje funkcję „berka” i kontynuuje gonitwę. Podczas takiej zabawy na świeżym powietrzu dzieci mogą pokonać wiele kilometrów;
  • gra w klasy – na chodniku należy narysować kratki do gry i ponumerować je. Dzieci mają za zadanie przeskoczyć wszystkie pola do końca na jednej nodze w taki sposób, by nie wyjść poza wyznaczoną linię. To doskonała metoda na to, aby ćwiczyć równowagę i koordynację ruchową;
  • spacer edukacyjny – aby urozmaicić spacery po lesie, warto nadać im walor edukacyjny. Przykładowo, dzieci mogą dostać zadanie odnalezienia określonych gatunków roślin lub zwierząt i wskazać je opiekunowi oraz reszcie grupy. Wspólne poszukiwanie skarbów przyrody to frajda dla najmłodszych.

Jaka zabawa dla dzieci w wieku szkolnym będzie odpowiednia?

Dzieci w wieku szkolnym zazwyczaj uwielbiają gry zespołowe takie jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy zbijak. Sporty kontaktowe poprawiają kondycję, koordynację ruchową i uczą pracy w zespole. Dzieci, które chcą trenować częściej, mogą mieć bramkę do piłki nożnej we własnym ogrodzie. Pamiętaj, że swoje punkty PAYBACK z łatwością wymienisz na akcesoria sportowe, które ułatwią pociesze ruch na świeżym powietrzu poza szkołą.

Dobrą alternatywą dla osób, które nie przepadają za grami zespołowymi, są treningi ogólnorozwojowe – ćwiczenia mogą mieć formę zabawy, aby jednak przyniosły oczekiwany efekt, powinny być prowadzone przez profesjonalistę. W trakcie zabawy na dworze można wykorzystać sprzęt elektroniczny. Dron dla dzieci to urządzenie, dzięki któremu twoje pociechy mogą w przyjemny sposób rozwijać swoje zainteresowanie mechaniką, lotnictwem, programowaniem i fotografią. Co ważne, tego typu gadżet stanowi doskonałą motywację do tego, aby wybrać się na długi spacer.

⬇️Zobacz jak łatwo zbierać punkty w PAYBACK⬇️

Jak działa program lojalnościowy PAYBACK?

Zabawa na dworze – propozycje dla nastolatków i starszej młodzieży

Nastolatkowie i starsza młodzież także nie powinni rezygnować z ruchu na świeżym powietrzu. W ich przypadku najlepszą formą zabawy będzie park linowy, gdzie poćwiczą swoją zręczność, albo siłownia plenerowa, na której mogą bezpłatnie skorzystać z urządzeń wykorzystywanych w klubach fitness. Ciekawym pomysłem na aktywność w grupie jest też długi spacer z elementami popularnej gry w „podchody”. Uczestnicy mają za zadanie odnaleźć ukryte przedmioty lub odgadnąć zagadki, dzięki którym otrzymają wskazówki, jak dojść do celu. Tego typu zabawy rozwijają kreatywność, wzmacniają więzi, a przy okazji świetnie dotleniają organizm. Idealnym gadżetem dla nastolatka może być smartwatch, czyli urządzenie, które pomaga monitorować aktywności wykonywane na zewnątrz. Przed zakupem urządzenia dowiedz się, jak dopasować zabawki do wieku.

Z artykułu dowiesz się:


  • Jakie zalety ma zabawa na dworze – dotleniony organizm i poprawa kondycji fizycznej to najważniejsze z nich.
  • Jakie zabawy na świeżym powietrzu warto zaproponować dzieciom w wieku przedszkolnym i nastoletnim.
  • Jak wykorzystać możliwości Programu PAYBACK, aby zorganizować dzieciom świetną zabawę na dworze. Zgromadzone punkty możesz szybko i łatwo wymienić na voucher do wykorzystania w Decathlonie lub na Allegro, gdzie czeka na ciebie duży wybór praktycznych akcesoriów sportowych.

Dołącz do PAYBACK i zacznij oszczędzać. Zakupy z kuponem = więcej punktów. Więcej punktów = większe możliwości do oszczędzania!