Jak dobrać zabawkę dla dziecka ze względu na wiek? Porady

Strona głównaPAYBACK EkstraGry i zabawki ● Jak dopasować zabawki do wieku dziecka?

Maluchy w zależności od wieku mają różne potrzeby rozwojowe. Dlatego warto zwrócić uwagę na edukacyjne zabawki dla dzieci oraz inne akcesoria do zabawy. Sprawdź, jak należy je dobierać według wieku dziecka.

Akcesoria dla dzieci mogą służyć zarówno do rozwoju, jak i do zabawy. Wybór odpowiednich zabawek zależy między innymi od wieku dziecka. Przekonaj się, jak prawidłowo je dobrać.

Rodzaje zabawek dla dzieci

Dzieciństwo to najpiękniejszy okres w życiu, pełen wolności i beztroski. To również czas, kiedy dziecko się rozwija i poznaje świat. W tym nieoceniona rola rodziców, którzy nie tylko uczą, lecz także pomagają w osiąganiu samodzielności i towarzyszą w codziennych zabawach. Jednak czasem sama obecność opiekunów to za mało. Wtedy niezbędne okażą się zabawki i akcesoria dla dzieci, które zapewnią najlepszą rozrywkę oraz rozwiną wiele zdolności. Zasadniczo wyróżnia się kilka typów zabawek, w zależności od ich przeznaczenia (do zabawy na podwórku lub w wodzie), funkcji (edukacyjne, manualne) oraz wieku dziecka (np. do 6. miesiąca życia lub od 3 lat). Najczęściej stosowany podział zabawek uwzględnia takie akcesoria jak:

  • układanki i puzzle dla dzieci

  • zabawki edukacyjne, np. muzyczne,

  • gry planszowe i elektroniczne,

  • pluszaki i pacynki,

  • lalki dla dzieci,

  • zabawki ogrodowe dla dzieci, np. huśtawki i piaskownice,

  • postacie z bajek,

  • rowery i pojazdy dla dzieci,

  • artykuły papiernicze.


Tak naprawdę każdą z tych grup zabawek można dodatkowo podzielić według kategorii wiekowej. Warto tutaj pamiętać, że im starsze dziecko, tym szybciej się znudzi, a młodsze może łatwo się zniechęcić. Dlatego należy zwrócić uwagę, jakiego rodzaju zabawkę dajemy maluchowi. Chodzi nie tylko o dostosowanie do jego wieku, lecz także zainteresowań i płci. Dziewczynka, która lubi bawić się lalkami, raczej nie sięgnie po samochodzik dla dzieci. Tak samo chłopczyk lubiący klocki raczej nie zainteresuje się zabawą w rodzinę.

Jak dobrać zabawkę do wieku dziecka?

W pierwszych latach życia dziecko najlepiej poznaje świat poprzez zabawę. Dlatego dobór zabawek i akcesoriów do wieku maluszka jest tak ważny. Wraz z upływającymi miesiącami zmieniają się potrzeby i zainteresowania. Równie istotne są umiejętności, które rozwijają się u dzieci na poszczególnych etapach życia. Najtrudniej dobrać zabawkę dla bardzo małych dzieci, które nie są w stanie powiedzieć, co im się podoba lub nie. Jednakże, znając ich potrzebę poznawania otoczenia, warto zaproponować zabawki, dzięki którym będą mogły oswoić się z kolorami i dźwiękami już od pierwszych dni życia. Dlatego zawsze dobrym pomysłem będzie grająca karuzela do łóżeczka.

Maluchy, które czworakują (wiek 9–12 miesięcy) będą miały inne potrzeby. To również czas, kiedy zaczynają wypowiadać pierwsze słowa i interesują się wszystkim, co wydaje dźwięki i się porusza. Warto więc wybrać rozwijające zabawki, które można pchać, np. taczki, chodziki i jeździki dla dzieci. Dziecko, które skończyło 12 miesięcy, w zupełnie inny sposób poznaje świat. Robi to za pomocą dotyku, smaku, wzroku oraz słuchu. Dlatego najlepszą zabawką dla dzieci powyżej 1. roku życia będą akcesoria o wyrazistej fakturze, kontrastowych kolorach i różnorodnych dźwiękach. Po ukończeniu trzech lat maluch zaczyna rozumieć emocje i relacje, samoczynnie naśladując miny dorosłych. Sprawdzą się tutaj maskotki o różnorodnych wyrazach twarzy lub imitujące dźwięki zwierząt.

Dzieci w wieku przedszkolnym to już wyższe wymagania

One już nie zadowolą się byle czym i trzeba postawić na coś, co pobudzi ich aktywność ruchową. Najlepiej się sprawdzą wszelkiego rodzaju zabawki do jeżdżenia, np. samochody i rowerki dla dzieci. Maluchy ucieszą również piłki, przybory do malowania, zabawki konstrukcyjne i manipulacyjne, puzzle oraz lalki do przebierania. W tym czasie dzieci zaczynają poznawać cyferki i literki, dlatego warto postawić również na zabawki edukacyjne, które w ciekawy sposób pomogą wejść w świat liczb i alfabetu.

Akcesoria niezbędne do rozwoju dziecka

Poza typowymi zabawkami każde dziecko potrzebuje akcesoriów niezbędnych do prawidłowego rozwoju i codziennego funkcjonowania. Jednym z najważniejszych, używanych tuż po narodzinach, jest fotelik dla dziecka, który można wykorzystać zarówno do przewożenia malucha w samochodzie, jak i w roli nosidełka. Każdy rodzic powinien zadbać o kojec dla dzieci, w którym pociecha będzie mogła bezpiecznie się bawić. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla aktywnych maluchów, które nie lubią nudy i chcą być w ciągłym ruchu.

Niezbędnym elementem dziecięcego pokoiku jest także leżaczek, który może pełnić funkcję bujaczka. Dzięki niemu maluch może beztrosko odpoczywać, a przy okazji zasnąć. Warto również pamiętać o krzesełku dla dziecka, które jest niezbędne podczas karmienia. W zależności od modelu, mogą to być wersje wolnostojące lub łączone w zestawie ze stoliczkiem.

Kupujesz zabawki, akcesoria, lub ubrania dla swojej pociechy? Dołącz do PAYBACK i zyskuj podczas zakupów w sklepach online!