Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dzieci? Porady

Strona głównaPAYBACK EkstraGry i zabawki ● Zabawki dla dzieci

Zabawek dla dzieci jest na rynku tyle, że trudno zdecydować się na te, które nie tylko będą zajmowały malucha, ale i okażą się dla niego bezpieczne. Walory estetyczne to ważny, ale nie najważniejszy parametr podczas zakupów. Zabawka musi być także dostosowana do wieku dziecka i wpływać na jego rozwój.

Przed zakupem zabawki dla dzieci rodzic musi odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim o to, co interesuje malucha na danym etapie rozwoju. Drugą kluczową kwestią jest bezpieczeństwo. Małe dzieci wkładają do buzi większość rzeczy, które wpadną im w ręce. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w ten sposób poznają świat. Dlatego też materiały, z których zrobione są zabawki, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.

Zabawki dla niemowlaków

Dziecko, które nie ukończyło 3. miesiąca życia, powinno korzystać z takich zabawek, które wpłyną na rozwój jego wzroku, słuchu oraz dotyku. Najczęściej wybierane są kolorowe i przykuwające wzrok grzechotki, szeleszczące, pluszowe maskotki lub takie, które wydają dźwięki. Dobrze, gdy przylegają do rączki dziecka i są miękkie w dotyku. Malutkie dziecko leżące w łóżeczku czy na macie edukacyjnej ma ograniczone pole wzrokowe, zatem warto upewnić się, że obserwuje poruszające się przedmioty, np. karuzele z zabawkami, baloniki czy piórka. Patrzenie na nie zachęci niemowlę do poruszania rączkami i nogami. Zabaweczki dla kilkumiesięcznych dzieci nie mogą zawierać drobnych elementów, aby nie doszło do przypadkowego połknięcia. Do łask wracają też drewniane zabawki. Najczęściej są to duże klocki edukacyjne, np. z literami alfabetu, cyferkami czy rysunkami zwierząt. Dziecko lubi uderzać nimi o siebie i obracać z każdej strony.

Zabawki dla małych dzieci

Około 7. miesiąca życia można kupować maluchom piłki, proste książeczki, wiaderka, pojemniki. Lalki dla dzieci rozwijają w nich instynkty opiekuńcze. Często są to także ich pierwsi przyjaciele. Wielu psychologów twierdzi, że posiadanie ulubionej kukiełki w okresie dzieciństwa przygotowuje do dorosłego życia i uczy odpowiedzialności.

Przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia można stopniowo wprowadzać bardziej rozbudowane zabawki i pomoce rozwojowe. Można zacząć od wielkoformatowych układanek. Puzzle dla dzieci wykonane są z miękkiej gąbki, mają duże rozmiary i składają się z kilku elementów. Poprawiają one zdolności manualne i są bezpieczne. Roczne maluchy z pewnością będą zainteresowane też stolikami rozrywki. Są to stanowiska z wieloma przyciskami, klockami na łańcuszkach, migającymi światełkami i melodyjkami. Dziecko z ciekawością podchodzi do niego i z uwagą naciska poszczególne elementy. Część z dostępnych na rynku centrów rozrywki spełnia również funkcje edukacyjne: uczy alfabetu, wierszyków, piosenek czy opowiada bajki.

Starsze dzieci wymagają bardziej skomplikowanych gadżetów. Te od 4. roku życia najchętniej bawią się zabawkami kreatywnymi, grami edukacyjnymi i interaktywnymi. Zaleca się, aby rodzic również uczestniczył w tych zabawach. Nie tylko wzmacnia to więzi rodzinne, ale i stymuluje dziecko do zadawania pytań, przez co rozwija je i kształtuje jego wyobraźnię.


Zainteresuje Cię: Prezent na roczek – jaki upominek kupić dziecku na pierwsze urodziny?

Zabawki dla dzieci wspomagające naukę chodzenia

Nauka chodzenia jest kwestią bardzo indywidualną, jednakże maluch zaczyna podejmować pierwsze próby stawiania kroczków już około 10. miesiąca życia. Początkowo dziecko przesuwa się wzdłuż mebli i zaczyna maszerować, trzymając za rękę rodzica. Często wybieranym narzędziem, które ma wspomóc tę edukację, jest chodzik dla dziecka. Jednakże pediatrzy pozostają sceptyczni wobec takiego gadżetu. Uważa się, że obciąża on biodra, a maluch uczy się niewłaściwego przenoszenia ciężaru. Znacznie lepszym pomysłem i jednocześnie idealnymi zabawkami dla rocznego dziecka są pojazdy na kółkach do pchania. Obecnie są to też doskonałe centra rozrywki, co nie tylko zajmie czas malucha, ale uaktywni go i wspomoże rozwój umysłowy.

Na co zwracać uwagę, wybierając zabawkę dla dziecka?

Przed zakupem nowej zabawki dla dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • materiał – jakość wykonania i materiałów użytych do produkcji zabawek wymaga szczególnej weryfikacji; warto upewnić się, że producent deklaruje posiadanie certyfikatów bezpieczeństwa i nie wykorzystuje tworzyw sztucznych;
  • marka – często im lepsza marka, tym bezpieczniejszy produkt i większa liczba atestów;
  • wiek dziecka – każda zabawka musi być dopasowana do wieku dziecka i etapu jego rozwoju;
  • cena – nie zawsze najdroższy produkt oznacza najlepszą jakość; warto zwracać uwagę na promocje i obniżki cen;
  • walory edukacyjne – najlepszą formą nauki jest ta przez zabawę – w związku z tym dobrze jest, gdy nowa zabawka dla dziecka ma również wartość edukacyjną.


Przeczytaj również: Jakie akcesoria i zabawki dla dzieci wybrać? Inspiracje i wskazówki

Kupujesz zabawki, akcesoria, lub ubrania dla swojej pociechy? Dołącz do PAYBACK i zyskuj podczas zakupów w sklepach online!