Jak spędzać święta Bożego Narodzenia? Jak się do nich przygotować

Strona GłównaPAYBACK EkstraŚwięta ● Jak przeżyć święta?

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres. Magiczną atmosferę może jednak zepsuć wiele: duże wydatki, niesnaski z rodziną i samotność. Bardzo często świąteczny czas nie wygląda tak jak w reklamach. Dla wielu osób to przykry obowiązek. Jak dobrze przeżyć święta Bożego Narodzenia?

W polskiej tradycji święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, poświęcony rodzinie. Towarzyszy mu nie tylko podniosła atmosfera, lecz także przygotowywanie posiłków, kupowanie prezentów, robienie pięknych dekoracji i – pomimo zmęczenia – radość. Presja doskonałości wywierana przez znajomych i reklamy sprawia, że często czujemy zniechęcenie na samą myśl o zbliżających się świętach. Jak nie dać się zwariować i pozostać sobą w tym szczególnym okresie?

Przygotowania do świąt

Dekoracje to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Liczne ozdoby pojawiają się w pomieszczeniach, są stawiane na stole, wieszane na oknach i drzwiach. Chęć zapełnienia nimi wnętrz wiąże się z dużymi wydatkami, ale kontynuowanie tradycji nie zawsze idzie w parze z naszymi możliwościami. Jak temu zaradzić? Warto stworzyć przestrzeń, która wpisuje się w nasz gust. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak my widzimy święta i jakie mają dla nas znaczenie? Nie musimy tworzyć dekoracji takich jak w reklamach czy filmach. Święta Bożego Narodzenia powinno się przeżywać przede wszystkim w zgodzie ze sobą. Jeśli więc marzysz o szalonych i nietypowych dekoracjach, to je stwórz. Część osób rezygnuje z przystrajania choinki, stawiając na naturalność. To doskonały i oryginalny pomysł. Nie trzeba też inwestować w nową zastawę stołową tylko po to, by spełnić oczekiwania rodziny. Postawmy na minimalizm i klasykę.

Bardzo ważną kwestią jest również podejście do zakupów i gotowania. Zgodnie z polską tradycją im więcej przygotuje się jedzenia, tym lepiej. Niestety zazwyczaj ten wiąże się z wyrzucaniem ogromnej ilości produktów, których nie jesteśmy w stanie zjeść podczas świąt. Warto postawić na racjonalne porcje. W wielu domach odchodzi się od tradycji przygotowania 12 potraw. Ze zwyczaju rezygnują zwłaszcza osoby, które święta spędzają w bardzo małym gronie, a zjedzenie wielu dań jest po prostu niemożliwe. Święta Bożego Narodzenia stały się wyścigiem komercyjnych pomysłów i zachowań. Warto wyłamać się z tych ram i spędzić wyjątkowy czas, który – nawet odbiegając od ogólnie przyjętych norm – może być piękny i magiczny.


Przeczytaj również: Jakie gadżety świąteczne są najbardziej popularne?

Jak przetrwać święta z rodziną?

Wspólne, rodzinne święta to we współczesnym, pędzącym świecie przywilej. Nie wszyscy jednak cieszą się na myśl o spotkaniach z bliskimi. Często jest to spowodowane nieporozumieniami oraz różnicami pokoleniowymi, które mogą prowadzić do kłótni. Jak więc przetrwać czas z dawno niewidzianą rodziną i przeżyć niewygodne pytania? Skupmy się na rzeczach małych i celebracji wyjątkowych dni. Bezpiecznym rozwiązaniem jest postawienie na tematy neutralne. Nie możemy dać się sprowokować ciekawej cioci lub nietaktownym kuzynom. Wigilia i bożonarodzeniowy obiad to nie jest dobry czas na wyrażanie swoich poglądów i wyjaśnianie trudnych tematów. Wykorzystajmy ten moment na cieszenie się ze spotkania. Napiętą atmosferę można spróbować załagodzić rodzinnym oglądaniem filmów lub kolędowaniem. Ostatecznym rozwiązaniem jest powrót do domu tuż po kolacji.


Zainteresuje Cię: Jak ozdobić stół wigilijny?

Jak przeżyć samotnie święta?

Przed tobą święta w pojedynkę? Wcale nie muszą oznaczać poczucia samotności i smutku. Wykorzystaj ten czas, by skupić się wyłącznie na sobie i doceń plusy tej sytuacji. Masz wiele możliwości, by spędzić świąteczny okres aktywnie lub leniwie.

  • Postaw na aktywność – podaruj sobie codzienne długie spacery. Ubierz się ciepło i wyrusz w poszukiwaniu jeszcze nieznanych miejsc. Jeśli kochasz sport, wyjdź na zewnątrz pobiegać. Godzinny jogging w mroźny dzień zadziała pobudzająco i energetycznie. Po powrocie koniecznie weź aromatyczną, gorącą kąpiel. Możesz również poruszać się w domu – zorganizuj sesję aerobiku, gimnastyki lub jogi. Trenera zastąpi YouTube ze swoją ogromną bazą filmów instruktorskich.
  • Wyjedź nad morze lub w góry – wykorzystaj kilka wolnych dni na dodatkowy urlop i spędź ten czas w wyjątkowym otoczeniu. Polskie góry zimą to widok, którego nie sposób zapomnieć. Na szlakach na pewno spotkasz niejednego samotnika zdobywającego zimowe szczyty. Morze zimą? To nietypowy, ale świetny pomysł. Odkryj piękno Bałtyku w mroźne dni i poczuj rześkie powietrze. Spacer plażą z Gdańska do Gdyni brzmi jak plan idealny!
  • Nadrób książkowe i filmowe zaległości – podaruj sobie dni błogiego lenistwa i przeczytaj pozycje, na które przez ostatnie miesiące brakowało ci czasu. Ugotuj swoje ulubione danie i zrób maraton filmowy.


Przeczytaj również: Najpiękniejsze życzenia świąteczne – jak je napisać?

Poczuj moc świątecznych oszczędności z PAYBACK!