Jarmarki świąteczne w Polsce - gdzie są te najładniejsze?

Strona GłównaPAYBACK EkstraŚwięta ● Jarmarki świąteczne

Jarmarki świąteczne to coroczna tradycja wielu polskich miast. Przystrojone place i regionalne targi przyciągają magiczną atmosferą świąt. Aby jeszcze lepiej poczuć klimat Bożego Narodzenia, warto odwiedzić najpiękniejsze z tych jarmarków. Które targi świąteczne szczególnie warto zobaczyć?


Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, na który niecierpliwie czekamy przez cały rok. Magiczny jest również okres poprzedzający te szczególne dni. W świąteczny nastrój wprowadzają nas miejskie dekoracje, a do bajkowej krainy gwiazdek i Świętego Mikołaja zabierają jarmarki bożonarodzeniowe. To zwyczaj zapoczątkowany w XIV wieku w Niemczech. Tradycyjny Weihnachtsmarkt zawsze odbywał się na najstarszym placu miasta (na Starym Mieście). Znajdowały się tam stragany oferujące potrawy lokalnej kuchni, rękodzieło i ozdoby świąteczne. Dopełniały je liczne atrakcje, występy teatralne i muzyczne. Z czasem na jarmarku pojawiły się też lunaparki. Niemiecka tradycja targów bożonarodzeniowych szybko zyskała popularność również w innych krajach Europy, w tym w wielu polskich miastach. Współcześnie jarmarki przypominają małe miasteczka Świętego Mikołaja i oferują przybyłym turystom baśniowy świąteczny klimat. W których miastach warto odwiedzić targi bożonarodzeniowe? Najpiękniejsze spotkacie we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Olsztynie i Toruniu.

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy

Najpiękniejszy świąteczny jarmark w Polsce i jeden z piękniejszych w całej Europie. Targ zajmuje cały wrocławski rynek, plac Solny, ulicę Świdnicką i ulicę Oławską. Co roku zaskakuje turystów nowymi dekoracjami, chociaż niezmiennie jego punktem charakterystycznym jest świąteczny wiatrak. Po przekroczeniu bramy goście przenoszą się do zachwycającej przestrzeni wprowadzającej w nastrój świąt Bożego Narodzenia. Różnorodność dekoracji oraz atrakcji dla dzieci i dorosłych zapiera dech w piersiach i na długo pozostaje w pamięci. Przybyli goście mają szansę poznać „Bajkowy Lasek” wraz z jego mieszkańcami (Królewną Śnieżką, Czerwonym Kapturkiem), pokręcić się na karuzeli „Rudolf i przyjaciele”, przejść „Zimowy Labirynt”, podziwiać paradę elfów i reniferów, odkryć tajemniczą „Krainę Krasnali”, zwiedzić 3-poziomowy bajkowy domek z widokiem albo usłyszeć życzenia od Krasnala Prezentusia. Jarmark wypełniają również stragany oferujące rękodzieła zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych artystów: rzeźby, wyroby ceramiczne, dekoracje, ręcznie robione ozdoby świąteczne. Klimat świąteczny dopełnia zapach sprzedawanych grzańców i tradycyjnych wigilijnych potraw. Miłośnicy międzynarodowej kuchni mogą posmakować specjałów hiszpańskich, włoskich, węgierskich i francuskich.

Gdański jarmark świąteczny

Pełen aniołów i czekolady w różnej postaci – taki właśnie jest bożonarodzeniowy jarmark w Gdańsku. Umiejscowiony na Targu Węglowym, wita przybyłych gości świetlną bramą. Już od wejścia czuć aromat grzanego wina, wigilijnej kapusty z grzybami i czekoladowych wypieków. Odwiedzających czeka wiele ciekawych atrakcji oraz straganów oferujących odzież i piękne rękodzieło. Punktem charakterystycznym jest mierzące 50 metrów koło widokowe, z którego można podziwiać panoramę podświetlonego, świątecznego Starego Miasta. Jarmark bożonarodzeniowy, usytuowany przy urokliwych kamieniczkach, zachwyca nie tylko dekoracjami, lecz także wyjątkowym pięknem zabytkowej części Gdańska. Klimat świąt podkreślają gigantyczne ledowe bombki, drzewa i Zaczarowana Kareta, w której przybyli goście mogą zrobić sobie zdjęcie. Jedną z najpiękniejszych atrakcji gdańskiego jarmarku jest zabytkowa Karuzela Wenecka. Od niedawna na jarmarku pojawia się również olbrzymi fotel świętego Mikołaja, który doskonale wygląda na bożonarodzeniowych zdjęciach. Na zakochanych z kolei czeka pięknie ozdobiona altanka z jemiołą.

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie

Najstarszy jarmark w Polsce, który w 2008 roku został uznany przez magazyn „Times” za najpiękniejszy w Europie. Stoiska zajmują cały Rynek Główny, można na nich kupić rękodzieło, ozdoby świąteczne, zimowe ubrania oraz dania z różnych kuchni świata. Na gości czekają przede wszystkim polskie specjały: barszcz, pierogi, kapusta, pierniki. Na krakowskim jarmarku mamy okazję zjeść oryginalne oscypki sprzedawane w wersji klasycznej lub grillowanej z żurawiną. Na krakowskim targu znajdziemy też wystawców z polskich gór, m.in. z Zakopanego. Czas przybyłym gościom umilają liczne koncerty i wspólne kolędowanie. Krakowskiemu jarmarkowi brak klimatu baśni, jednak architektura tego miejsca, styl straganów i panująca atmosfera sprawiają, że w pełni zasługuje na tytuł jednego z najpiękniejszych bożonarodzeniowych targów w Polsce.


Przeczytaj również: Jak i kiedy ubrać choinkę? Praktyczne porady

Poczuj moc świątecznych oszczędności z PAYBACK!