Foremki do ciastek i pierników – metalowe, silikonowe, drewniane

Strona GłównaPAYBACK EkstraŚwięta ● Foremki do ciastek i pierników

Przygotowanie domowych wypieków wymaga nie tylko umiejętności, lecz także odpowiednich akcesoriów, np. dużych lub małych foremek do ciastek czy pierników. Te dostępne są w różnych kształtach i zostały wykonane z różnego rodzaju tworzywa. Dzięki tym formom powstają słodkości na święta i na co dzień.

Foremki do ciastek świątecznych umożliwiają przygotowanie wypieków na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Dzięki nim w zależności od potrzeb można wyczarować słodkiego renifera albo zająca. Jednak to nie wszystkie możliwości – najmłodsi ucieszą się z perspektywy zjedzenia ciastka w kształcie dinozaura, gwiazdki czy zwierzątka. W ofercie producentów znajdują się foremki do ciastek dla dzieci, silikonowe, metalowe, plastikowe, a nawet drewniane, zarówno bardzo małe, jak i duże.

Silikonowe, metalowe, drewniane – foremki do ciastek

Foremki do ciastek i pierników ułatwiają domowe wypieki. Dzięki nim dzieci uczą się też pierwszych prac w kuchni. Duże i małe, o różnych kształtach – te akcesoria sprawiają, że z łatwością można wyczarować jadalne ozdoby na choinkę, świąteczne przysmaki i smakołyki na przyjęcia dla najmłodszych. Oprócz kształtu i wielkości foremek do ciastek znaczenie ma materiał, z jakiego zostały wykonane. W dużej mierze to od tego zależy, z jaką łatwością wyjmiemy przysmak, ale również i to, w jaki sposób go przygotujemy. Od pewnego czasu dość dużą popularnością cieszą się silikonowe foremki do ciastek, w których można przygotować muffinki, babeczki, pierniki, kruche ciastka, a nawet czekoladki. Tego rodzaju foremki łatwo utrzymać w czystości, poza tym nie zajmują wiele miejsca w kuchni – wystarczy zwinąć je w rulon. Co ważne, bardzo łatwo wyjąć z nich wypieki bez uszkodzenia kształtu, dzięki czemu przygotowane słodkości pięknie się prezentują. Do innego rodzaju wypieków przydadzą się plastikowe foremki, które umożliwiają wycinanie z ciasta określonych kształtów. Takie akcesoria wykorzystywane są do pieczenia ciasteczek, a także pierników. Ponieważ plastikowe foremki nie mają bardzo ostrych krawędzi, są bezpieczne i polecane do zabawy z dziećmi. To za ich pomocą najmłodsi mogą nauczyć się wycinania ciastek i pierników. Formy z plastiku można bez problemu wyczyścić, są lekkie, łatwo dostępne i tanie. Przed zakupem warto upewnić się, czy mają odpowiednie atesty, tzn. czy zostały wykonane z materiału, który może mieć kontakt z żywnością.

Inny rodzaj stanowią metalowe i drewniane foremki do ciastek. Te pierwsze produkowane są ze stali nierdzewnej, jednak można też spotkać modele wykonane z aluminium czy miedzi. Charakteryzuje je trwałość, wytrzymałość, jak również funkcjonalność – dzięki dość ostrym krawędziom w prosty i szybki sposób wycina się pożądany kształt. Używając drewnianych foremek, można przygotować np. herbatniki. Wśród tego rodzaju akcesoriów znajdują się stemple do ciastek i wałki do herbatników. Drewniane akcesoria są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.

Foremki do ciastek – świąteczne, dinozaury, zwierzątka

Akcesoria do ciasteczek przygotowane są również z myślą o konkretnych okazjach, dlatego inne przydadzą się na święta, a jeszcze inne, gdy planuje się przyjęcie urodzinowe dziecka. Do wyboru są świąteczne foremki, dzięki którym możliwe jest wykrojenie kształtu choinki, bałwanka, renifera, zająca, czy pisanki. Zazwyczaj dostępne są całe komplety tematycznych akcesoriów do ciastek na Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Organizując przyjęcie urodzinowe pociechy albo nawet wspólną zabawę w kuchni, warto sięgnąć po foremki w kształcie dinozaurów, zwierzątek, samochodzików, serduszek, gwiazdek albo formy do ciastek na Halloween. Najmłodsi na pewno chętniej przygotują, a następnie zjedzą takie specjalne smakołyki.

Foremki wykrawacze do ciastek i foremki pełne

Formy do ciastek można podzielić na wykrawacze służące wycinaniu oraz na foremki pełne (mające dno), dzięki którym powstają ciasteczka 3D. Modele pełne pozwalają na wypiek muffinek i babeczek. Są wykonane z silikonu, papieru, a także z metalu. Bardzo znanym i lubianym smakołykiem są ciasteczka w kształcie orzeszków, których środek wypełnia krem czekoladowy lub orzechowy. Do przygotowania tego rodzaju wypieku potrzebna jest specjalna forma pozwalająca na upieczenie połówek orzeszków. Najpopularniejsze są dostępne na rynku duże blachy, dzięki którym można jednorazowo upiec większą ilość ciasteczek.

Myśląc o domowych smakołykach, warto zastanowić się nad tzw. stemplami do ciastek, które nie wykrawają kształtu, ale odciskają go na cieście. To akcesoria wykorzystywane najczęściej do dekorowania wypieków.


Przeczytaj również: Wałek do ciasta – jaki wybrać?

Poczuj moc świątecznych oszczędności z PAYBACK!