Lista zakupów na święta – jak planować zakupy i nie wydać fortuny w Boże Narodzenie?

Strona GłównaPAYBACK EkstraŚwięta ● Lista zakupów na święta

26.11.2019

Zakupy świąteczne to jedno z najważniejszych zadań przed Bożym Narodzeniem. Aby kupić wszystko, co potrzebne i nie stracić fortuny, zrób listę. Powinny się na niej znaleźć nie tylko prezenty, lecz także niezbędne produkty do przygotowania wieczerzy wigilijnej. Sprawdź, jak zaplanować udane zakupy, by wydać rozsądną kwotę. Kiedy najkorzystniej kupować świąteczne upominki przez internet?

Kiedy najkorzystniej robić zakupy świąteczne?

Jeśli planujesz kupić prezenty pod choinkę, zacznij już pod koniec listopada – to właśnie wtedy, w ostatni piątek miesiąca wypada Black Friday, czyli święto obniżek i wyprzedaży, podczas którego możesz kupić wiele wartościowych rzeczy nawet o 70% taniej. Czarny Piątek zazwyczaj trwa cały weekend (czasami nawet tydzień!), a jego zwieńczeniem jest Cyber Monday, czyli następujący po nim tzw. Cyfrowy Poniedziałek, który upływa pod znakiem doskonałych okazji cenowych w sklepach online. To świetna okazja, by podczas jednych zakupów zdobyć prezenty dla bliskich i nie wydać przy tym fortuny. W przedświątecznym okresie największym zainteresowaniem cieszy się elektronika, drobne i duże AGD, oferta telefonów komórkowych, tabletów i smartfonów, choć ogromne powodzenie mają także sklepy z kosmetykami, ubraniami, książkami i dodatkami do domu. Co ważne, wyprzedaże obejmują również najnowsze kolekcje, które jeszcze na początku listopada były sprzedawane w cenach regularnych.

Lista zakupów świątecznych – co powinno się na niej znaleźć?

Jeśli zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na świątecznych zakupach, zrób najpierw listę zakupową. Dzięki niej oszacujesz wydatki i unikniesz spontanicznych decyzji, które mogą bardzo źle wpłynąć na kondycję domowego budżetu. Pamiętaj, że zakupy świąteczne to nie tylko prezenty, lecz także żywność i dekoracje.

Zakupy spożywcze
Zakupy spożywcze są niezbędne, by przygotować wigilijną kolację, upiec ciasta i przyrządzić inne potrawy, które uprzyjemnią kilkudniowe świętowanie. Zacznij od zaplanowania menu i na tej podstawie zrób listę niezbędnych produktów. Te z długim terminem ważności możesz kupić wcześniej, ale zakup warzyw, owoców czy ryb zaplanuj na kilka dni przed świętami. Żeby uniknąć kolejek, kupuj online – np. w internetowym sklepie Lidl, gdzie za zakupy możesz zgarniać punkty PAYBACK!

Prezenty
Listę prezentów świątecznych zrób z odpowiednim wyprzedzeniem, np. w listopadzie, aby uniknąć nietrafionych wyborów i wydatków, jakie się z nimi wiążą. Realizuj ją sukcesywnie, by nie obciążać zbytnio grudniowego budżetu.
Sprawdź, jakie są najlepsze pomysły na upominki dla dzieci i zobacz propozycje prezentów dla rodziców na święta.

Dekoracje
Świąteczne dekoracje to nie tylko choinka, lecz także ozdobne tekstylia – obrusy, poduszki, narzuty na kanapę i inne miłe akcenty w postaci serwetek, stroików, lampionów czy pluszowych reniferów, które będą doskonałym dodatkiem do dziecięcego pokoju. Sprawdź, jakie oferty artykułów dekoracyjnych przygotował jeden z naszych partnerów, sklep Home&You i zbieraj punkty PAYBACK!

Jak zrobić listę zakupów na święta?

Lista zakupów może mieć tradycyjną formę – spisz ją na kartce lub w notesie. Jednak w tym celu możesz również wykorzystać aplikację mobilną PAYBACK, która umożliwia sporządzenie listy w formie elektronicznej. Dzięki temu będziesz mieć ją zawsze przy sobie. W dodatku w dowolnym momencie możesz udostępnić taką listę bliskiej osobie i na bieżąco odznaczać produkty, które już udało ci się kupić. Niezbędne produkty podziel na trzy sekcje: „Żywność”, „Prezenty” i „Dekoracje”. Na tej podstawie zaplanuj też wizyty w galeriach handlowych. Zaznacz produkty, które można kupić przez internet bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach. Na samym początku określ też budżet, który możesz przeznaczyć na przedświąteczne zakupy.

Jak zaplanować świąteczne zakupy, by zaoszczędzić?

Czy wiesz, że statystyczny Polak wydaje na święta ponad 1400 zł? Takie sumy pojawiają się w corocznych raportach Związku Banków Polskich pt. „Świąteczny portfel Polaków. Czy stać nas na święta?”. Aby zmniejszyć tę kwotę:

  • korzystaj z promocji organizowanych z okazji Black Friday i Cyber Monday;
  • jeśli zbierasz punkty PAYBACK, wymieniaj je na tańsze zakupy spożywcze w internetowym sklepie Lidl;
  • kupuj prezenty przez internet i korzystaj z oferty partnerów Programu PAYBACK, wśród których znajdziesz ponad 250 znanych i cenionych marek. Każda transakcja to dodatkowe punkty – możesz wymienić je na atrakcyjną nagrodę rzeczową lub voucher, który będzie doskonałym prezentem na święta dla bliskiej osoby;
  • przeglądaj gazetki promocyjne i analizuj ceny. Dowiedz się, które sklepy mają najkorzystniejsze okazje cenowe;
  • nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę, aby uniknąć pośpiechu i chaosu;
  • ustal budżet świąteczny i trzymaj się go.

Czy warto robić zakupy świąteczne przez internet?

Z najnowszego raportu „E-commerce w Polsce 2023”* sporządzonego na zlecenie Gemius Polska wynika, że Polacy coraz częściej i chętniej kupują online. Przez internet robi zakupy już 79% z nas. Na liście najczęściej nabywanych upominków według badania Mobile Institute przeprowadzonego dla Allegro znalazły się: kosmetyki, słodycze, perfumy, ubrania, książki i e-booki. W okresie przedświątecznym wiele sklepów internetowych oferuje nie tylko promocje, lecz także przygotowuje bardzo atrakcyjne oferty produktów łączonych, z których możesz przygotować gotowe prezenty pod choinkę. Jeśli zdecydujesz się na świąteczne zakupy w internecie, weź pod uwagę czas wysyłki, który przed Bożym Narodzeniem może się nieco wydłużyć. Zamów swoją paczkę z odpowiednim wyprzedzeniem.

* https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/id-79-internautow-kupuje-online-raport-e-commerce-w-polsce-2023-juz-dostepny.html

Najważniejsze informacje w artykule

  • Co powinno znaleźć się na liście produktów świątecznych i dlaczego warto zrobić taką listę w aplikacji mobilnej PAYBACK?
  • Kiedy kupować żywność, prezenty i dekoracje na święta, by było taniej?
  • Jak zaplanować świąteczne zakupy z kartą PAYBACK?
  • Czy warto robić zakupy świąteczne online i na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli wybierasz e-sklepy?

Poczuj moc świątecznych oszczędności z PAYBACK!