Black Friday to najlepszy dzień w roku na zakupy

Strona GłównaPAYBACK EkstraCiekawostki ● Black Friday

Black Friday, czyli Czarny Piątek, przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ta tradycja rozwija się od lat. W pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia rozpoczyna się tam sezon wyprzedaży w sklepach, które przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie.

W USA Black Friday (po polsku Czarny Piątek) wypada w ostatni piątek listopada. Obecnie ta data jest znana niemal na całym świecie, ponieważ Black Friday przyjął się również w innych krajach. Sklepy oferują wówczas swoje produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Dlaczego Black Friday wypada właśnie tego dnia? Po celebrowanym przez Amerykanów Święcie Dziękczynienia rozpoczyna się bowiem sezon przedświątecznych zakupów. W ostatni czwartek listopada amerykańskie rodziny jedzą wspólnie faszerowanego indyka podczas świątecznej kolacji, a już dzień później gotowi są na rekordowe wyprzedaże z okazji Black Friday, które przygotowały dla nich sieci handlowe. Efekt to 200 milionów osób szturmujących sklepy tego dnia. Przeciętnie każdy Amerykanin wydaje wówczas po 400 dolarów.

Black Friday – trochę historii

Powstało wiele teorii na temat Black Friday, kiedy wypada i skąd w ogóle wzięła się nazwa Czarny Piątek. Ten dzień w amerykańskiej tradycji ma upamiętniać wydarzenie, do którego doszło w 1621 roku. Biali przybysze z Europy ugościli wówczas rdzennych mieszkańców nowego kontynentu. Miała to być pojednawcza uczta, jednak zakończyła się brutalnym rozlewem krwi. Taka jest oficjalna historia Black Friday, ale istnieje więcej teorii na temat tego, skąd wziął się Czarny Piątek. Jedna z anegdot pochodzi z lat 50. XX wieku. Wtedy to Amerykanie, przejedzeni czwartkową, świąteczną kolacją, masowo dzwonili w piątek rano do pracy, tłumacząc nieobecność nagłą chorobą. Dzięki temu mogli przedłużyć sobie czas wolny do czterech dni, jednak dla pracodawców to musiał być Czarny Piątek. Inna teoria dotyczy zapisów księgowych. Jeśli przedsiębiorca miał wysokie obroty i zarobił dużo pieniędzy, wynik wpisywano czarnym tuszem do ksiąg rachunkowych. Inna, całkiem prawdopodobna teoria mówi też o genezie Black Friday w kontekście slangu policyjnego. Stróże prawa są podobno tak zapracowani i sfrustrowani tłumem ludzi owładniętych „gorączką zakupów”, że ochrzcili ten listopadowy dzień mianem Czarnego Piątku. Podobnych historii na temat tego, kiedy jest Black Friday i skąd się wzięła ta nazwa, powstało wiele. Trudno zweryfikować wiarygodność anegdot, ale wiadomo, że dzień oficjalnego rozpoczęcia przedświątecznego sezonu zakupowego w Stanach Zjednoczonych wiąże się z ogromnymi promocjami, przecenami i bardzo atrakcyjnymi ofertami organizowanymi przez liczne sklepy. Dowodem na to mogą być relacje telewizyjne i internetowe z USA. Pokazują one, że sklepy są dosłownie szturmowane przez klientów. Niejednokrotnie dochodzi między nimi do walki o przecenione towary. Choć inne kraje nie obchodzą Święta Dziękczynienia, przejęły tradycję Black Friday. Dlatego Czarny Piątek ma coraz większy wpływ także na oferty, które przygotowują polscy sprzedawcy. Promocje w Black Friday organizują również sklepy, które są Partnerami PAYBACK. Oznacza to, że zakupy tego dnia są podwójnie atrakcyjne. Po pierwsze, możesz skorzystać z obniżki cen i kupić znacznie taniej artykuły, na które polowałeś od dłuższego czasu. Po drugie, dzięki zakupom u Partnerów otrzymujesz punkty PAYBACK, które następnie możesz wymienić na atrakcyjne nagrody na naszej stronie internetowej. Punkty można zbierać w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Pełna lista partnerów dostępna jest na stronie www.payback.pl.

Zobacz również: czym jest Singles Day i kiedy się go obchodzi? >>

Black Friday – kiedy wypada ten dzień?


Czarny Piątek stanowi w kulturze USA trwałą tradycję. W Polsce obecny jest od kilku lat i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W Black Friday promocje stają się coraz większe i ciekawsze. To dzień, który rozrósł się do rozmiarów Black Week, bo oprócz Czarnego Piątku sklepy organizują przeceny również w kolejnych dniach, aż do Cyber Monday. Opłaca się wówczas kupić prezenty na Gwiazdkę, bo przeceny sięgają nawet 70 procent pierwotnej kwoty. Dodatkowo sklepy czynne są o wiele dłużej. Wśród przecenionych artykułów znajduje się m.in. sprzęt AGD, komputery, laptopy, telewizory, tablety oraz konsole do gier. Zadowoleni są wszyscy – i klienci, i sklepy. Ci pierwsi dlatego, że oszczędzają dużo pieniędzy na produktach, które mieli na oku od dłuższego czasu. Podczas promocji Black Friday mogą sobie pozwolić na zakup i wydając mniej, przygotowują prezenty na Gwiazdkę. A właściciele sklepów cieszą się, bo wyniki sprzedaży tego dnia stają się coraz lepsze. Krótko mówiąc, Czarny Piątek opłaca się wszystkim. Sklepy prześcigają się w wymyślaniu coraz atrakcyjniejszych ofert. Klienci przebierają w produktach i kupują te, których szukali, ale w cenach nieosiągalnych w inne dni roku.


Zainteresuje Cię: Jak być oszczędnym i wydawać mniej pieniędzy?

Czarny Piątek, czyli Black Friday i nie tylko


Oferty sklepów stacjonarnych oraz internetowych w Czarny Piątek to nie jest zwykłe „wietrzenie magazynów”, jak często sprzedawcy nazywają przeceny mniej popularnych produktów. To duże obniżki i promocje wysokiej jakości towarów. Także w sklepach, które są Partnerami PAYBACK, trafisz na wyśmienite okazje i kupić towar w dobrych cenach. Co więcej, dokonując transakcji, zbierasz punkty PAYBACK, za które później możesz otrzymać atrakcyjne nagrody. Wiele osób wstrzymuje się z decyzjami zakupowymi do Black Friday. Powód jest prozaiczny – istnieje wtedy duża szansa na zaoszczędzenie pieniędzy. Czarny Piątek zrobił się bardzo popularny wśród klientów, więc tego dnia produkty znikają z półek w mgnieniu oka. I to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. By jeszcze bardziej uatrakcyjnić ofertę świąteczną, oprócz obniżki cen sprzedawcy oferują liczne dodatkowe atrakcje. Mogą to być zestawy łączone typu 2w1 lub bezpłatne próbki dodawane do luksusowych kosmetyków. Sklepy internetowe w Czarny Piątek mają najczęściej bezpłatną dostawę towarów.

Zarejestruj swoją kartę PAYBACK i oszczędzaj na zakupach online i w sklepach stacjonarnych