Święta za granicą: tradycje, zwyczaje, obrzędy, wyjazdy świąteczne

Strona GłównaPAYBACK EkstraŚwięta ● Święta za granicą

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z choinką, opłatkiem, wieczerzą wigilijną i pasterką. Jednak co kraj, to obyczaj. Wiele tradycji różni się od tych kultywowanych w Polsce. Jak się spędza święta za granicą? Jakie obrzędy mają nasi sąsiedzi? Czy i gdzie warto wybrać się za granicę, aby poznać ciekawe zwyczaje bożonarodzeniowe?

Pierwsze wzmianki o Bożym Narodzeniu pochodzą z okresu utworzenia rzymskiego kalendarza, z 354 roku. Początkowo były to ruchome święta przypadające na styczeń, marzec, a nawet maj. W zależności od zakątka świata Boże Narodzenie obchodzono w różnych miesiącach i dopiero później przyjęto jedną wspólną datę. Wraz z rozwojem obrzędów zrodziły się również tradycje takie jak przyozdabianie choinek, organizowanie wieczerzy oraz wręczanie prezentów. Boże Narodzenie to święto głęboko zakorzenione w historii i tradycji wielu narodów. Chociaż mają różnie sposoby celebracji, wszystkie świętują narodzenie Jezusa Chrystusa.

Tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Boże Narodzenie za granicą to doskonały sposób na poznanie nowych kultur i zwyczajów. Inne narody różni nie tylko sposób celebracji świąt, lecz także kuchnia. Co roku coraz więcej osób decyduje się na spędzenie Bożego Narodzenia poza granicami kraju. Święta w Meksyku brzmią egzotycznie, ale głównym daniem wigilijnym jest tam znany również w Polsce pieczony indyk. Mieszkańcy Danii kosztują ryżu z cynamonem i pieczonej gęsi z jabłkami. Głównym kulinarnym punktem wieczerzy jest budyń z ukrytym w środku migdałem. Temu, kto go znajdzie, przyniesie szczęście w nadchodzącym nowym roku. We Włoszech Boże Narodzenie ma bardzo mistyczny i religijny klimat. Podczas wieczerzy podawane są tradycyjne włoskie potrawy, a na deser ciasta, orzechy i migdały. Późnym wieczorem Włosi udają się na pasterkę. Prezenty rozdawane są 25 grudnia. W Australii Boże Narodzenie przypada na okres letni, dlatego świąteczne dni Australijczycy spędzają na wspólnym surfowaniu lub żeglowaniu. Wieczorem zaś zasiadają do wieczerzy wigilijnej, która organizowana jest na świeżym powietrzu. Ciekawą tradycję stanowi Carols by Candlelight, które polega na wspólnym śpiewaniu kolęd przy świecach. Wieczorki kolędowania organizowane są również w klubach i restauracjach. W Holandii święta rozpoczynają się 1 grudnia. Święty Mikołaj wyrusza wówczas statkiem z Hiszpanii do Amsterdamu i wiezie worek prezentów. Jego przybycie zwieńczone jest uroczystą wigilią, która odbywa się 5 grudnia. W Szwecji Boże Narodzenie rozpoczyna obchodzony 13 grudnia Dzień świętej Łucji. Na stole Szwedów królują dania rybne, deser ryżowy z cynamonem i tradycyjne grzane wino glögg. Po wieczerzy wigilijnej rozdawane są prezenty.

Tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii

Angielskie tradycje bożonarodzeniowe mają swój początek w VI wieku. Najważniejszym dniem dla Brytyjczyków jest 25 grudnia, który rozpoczyna się od rozpakowywania prezentów pozostawionych przez Świętego Mikołaja w nocy. Tradycyjnym posiłkiem jest nadziewany indyk, zawsze podawany w całości. Święta w Wielkiej Brytanii nie mogą odbyć się bez deseru. Po oficjalnej kolacji na stole pojawia się tradycyjne Christmas Cake (ciemne ciasto z bakaliami), Christmas pudding lub Mince Pies (babeczki z masą bakaliową). Jeden z najważniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii stanowi wspólne kolędowanie, które słychać nawet na ulicach. Nucenie kolęd jest powszechne – świąteczne piosenki można usłyszeć przez cały grudzień. Brytyjczycy nie dzielą się opłatkiem, jednak mają w swojej tradycji tzw. Christmas Crackers. To ozdobne papierowe cukierki, które są rozrywane przez dwie osoby. We wnętrzu kryją się niespodzianki w postaci słodyczy.

Niemieckie tradycje bożonarodzeniowe

Niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe zajmują w kulturze tego kraju szczególne miejsce. Przygotowania do świąt zaczynają się już 4 tygodnie wcześniej. Niemcy przywiązują do Bożego Narodzenia ogromną wagę, dlatego dekorują swoje domy i ogrody. Co tydzień w niedzielę zapalają jedną świecę zwiastującą zbliżające się święta. Wypalenie ostatniej, czwartej, oznacza nadejście Bożego Narodzenia. Popularnością cieszą się znane również w Polsce kalendarze adwentowe, które kryją w sobie słodkie niespodzianki. Bardzo ważnym elementem świąt jest choinka, której zwyczaj przyozdabiania wywodzi się właśnie z Niemiec. W wielu domach obok drzewka pojawia się drewniana szopka. Przygotowania do świąt uzupełniają organizowane w miastach jarmarki świąteczne. Największym i najpopularniejszym z nich jest Weihnachtsmarkt. Boże Narodzenie w Niemczech przypada na 25 grudnia. Wieczerzę poprzedza pasterka, która odbywa się w godzinach popołudniowych. Na stołach pojawiają się tradycyjne sałatki, pieczona kiełbasa, potrawy z grzybów i kapusty. Kulinarnym punktem wieczoru jest pieczona gęś lub kaczka. Na deser podaje się struclę drożdżową z bakaliami. Każdy z gości pod swoim talerzem znajduje symboliczny pieniążek, który ma zwiastować szczęście i dostatek w nadchodzącym nowym roku. Prezenty układane są na stole, a po ich odpakowaniu wszyscy zasiadają do wspólnego kolędowania.

Zainteresuje Cię: Co można kupić rodzicom pod choinkę?

Święta za granicą – najlepszy sposób, by poznać ciekawe tradycje bożonarodzeniowe

Jak widać, na świecie jest wiele ciekawych tradycji bożonarodzeniowych. Jednym z lepszych sposobów na ich poznanie jest wyjazd w tym okresie z całą rodziną. Z roku na rok zainteresowanie takim sposobem spędzenia świąt jest coraz większe. Tego typu wyjazd można zorganizować samodzielnie lub skorzystać ze specjalnych ofert biur podróży, które są partnerami Programu PAYBACK, takich jak np. TUI czy Itaka. Gdzie zatem warto spędzić święta za granicą? Jeżeli zależy Ci na typowo świątecznym, zimowym klimacie, dobrym kierunkiem będzie Finlandia. W końcu to tam swoją główną siedzibę ma Święty Mikołaj. Jeśli jednak należysz do osób wolących nieco cieplejszy klimat, możesz wybrać się na święta w rejon basenu Morza Śródziemnego. Ciekawe tradycje Hiszpanii, Włoch czy Grecji na pewno cię zachwycą i sprawią, że wyjazd będzie niezapomniany.

Najważniejsze informacje w artykule

  • Jakie są najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach?
  • Jak święta obchodzone są w Wielkiej Brytanii?
  • Jakie są tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech?
  • Gdzie warto wyjechać na czas świąt Bożego Narodzenia?

Poczuj moc świątecznych oszczędności z PAYBACK!