Ozdoby świąteczne diy – stwórz własne ozdoby

Strona GłównaPAYBACK EkstraŚwięta ● Świąteczne DIY

DIY na święta, czyli sposób na oryginalne i jedyne w swoim rodzaju rękodzieła. To doskonały pomysł na własnoręcznie wykonane dekoracje, a także upominki pod choinkę. Prezent DIY na święta Bożego Narodzenia na długo zapadnie w pamięć i oczaruje osobę, której go podarujesz.

Sprzątanie, zakupy i gotowanie to ważne elementy bożonarodzeniowych przygotowań. Nie zapomnij jednak o tym, co w dużej mierze buduje magiczną atmosferę świąt, czyli o dekoracjach! Znajdź chwilę i w gronie najbliższych przygotuj ozdoby na choinkę i okna. DIY to doskonały pretekst, by wspólnie stworzyć niepowtarzalne dekoracje świąteczne. Jeśli rękodzieło to coś, w czym czujesz się pewnie, postaraj się wykonać upominki DIY, To oryginalny pomysł, który na długo pozostanie w pamięci obdarowanym.

DIY na święta: pomysł na oryginalny lampion i wazon

Ta zabawa ucieszy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wspólnie macie szansę dać nowe życie rzeczom, których już nie używacie. To tzw. trend zero waste, polegający na generowaniu jak najmniejszej liczby odpadów. Nie wyrzucaj przedmiotów, które mogą stać się piękną ozdobą parapetu lub stołu. Minimalistyczne dekoracje to od kilku lat jeden z trendów świątecznych. Z niepotrzebnego słoika stwórz klimatyczny lampion. Umyty i oczyszczony z etykiety zwiąż w najwęższym miejscu kokardą albo sznurkiem jutowym. I voilà! Wazon lub pojemnik na słodycze gotowy! Możesz też wykorzystać paski szarego papieru, koronki, klej z brokatem, a nawet resztki lakierów do paznokci. W naczyniu umieść suche lub żywe gałązki sosnowe i ozdób je nawleczonymi na sznureczki suszonymi pomarańczami i jabłkami.

Choinka w stylu DIY

Uroczo będą wyglądać lekkie wisiorki wykonane z kawałków muliny i nanizanych na nią okrągłych cekinów. Na zakończoną supełkiem ozdobną nitkę możesz również nawlec trzy różnej wielkości białe koła wycięte z kartonu, tworząc w ten sposób ekologiczną choinkę. W poświęconej ozdobom choinkowym przedwojennej książce Marii Gerson-Dąbrowskiej znajdziesz wiele pomysłów na niewielkie, delikatne ozdoby inspirowane polskim folklorem. Warto wykonać choć jedną z nich, by podtrzymać tradycje naszych babć, które tworzyły prawdziwe cuda z kolorowego papieru, piórek i wydmuszek. Prostą i piękną bożonarodzeniową zawieszką będzie ozdoba pochodząca z regionu kujawskiego, zwana pawim oczkiem. Jak ją wykonać? Wytnij z kolorowego papieru po dwa koła o następujących średnicach: 6½ cm, 5 cm, 3½ cm, 2⅓ cm, 1¼ cm. Sklej ze sobą dwa największe z nich, umieszczając pomiędzy nimi zawieszkę z muliny. Następnie przyklej pozostałe koła, brzegami stykając je z zawieszką, kolejno od największego do najmniejszego. Sztywny papier posłużyć może także jako materiał do wykonania choinki. Wystarczy, że wytniesz z niego cztery identyczne szablony iglastego drzewka, zachowując idealną symetrię jego dwóch części. Następnie zegnij pod kątem 90 stopni każdą wycinankę, złóż je do siebie spiczastymi końcami i sklej przylegającymi ramionami. Malutkie choinki wykonasz także ze spinaczy biurowych owiniętych sznureczkiem lub muliną. Z wielobarwnego makaronu i sznurka jutowego przygotujesz ekologiczny łańcuch choinkowy, a z odrobiny waty, wstążeczki i skrawków materiału uszyjesz urocze choinki, gwiazdki i serduszka, którymi możesz przystroić okna i drzwi. Skropione odrobiną olejku sosnowego, wyczarują we wnętrzach prawdziwą świąteczną atmosferę.

Jak wykonać kulę śnieżną metodą DIY?

Przyklej na zakrętce słoika figurkę Świętego Mikołaja (wykonaną np. z modeliny) i np. szyszkę. Do środka naczynia nasyp soli lub sztucznego śniegu, wlej wodę i dodaj kilka kropel gliceryny. Zakręć szczelnie słoik i postaw go na nakrętce, uzyskując własnoręcznie wykonaną kulę śnieżną. Jeśli dysponujesz szczelnym słoikiem i wodoodpornym klejem, sól zastąp brokatem lub drobnymi cekinami i dolej wody. Karnawałowa kula wodna gotowa!


Przeczytaj również: Jak i kiedy ubrać choinkę? Praktyczne porady

Poczuj moc świątecznych oszczędności z PAYBACK!