Czym jest twister? Jakie daje efekty? Jakie ma zalety?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Twister

Twister to bardzo popularny sprzęt fitness dostępny w wielu siłowniach, z którego można również korzystać w domu. Ćwiczenia na twisterze pomagają wyszczuplić talię, uda i pośladki, dlatego tak chętnie wybierają go kobiety.

Regularne ćwiczenia z wykorzystaniem twistera pomagają w wyrzeźbieniu pięknej sylwetki. Dzięki budowie tego urządzenia możliwe jest skupienie się na newralgicznych obszarach, z których trudno jest pozbyć się dodatkowych centymetrów, zwłaszcza paniom. Twister pomaga spalić zbędną tkankę tłuszczową i wyrzeźbić mięśnie na brzuchu, pośladkach i udach. Czy taki sprzęt jest kosztowny? Ile kosztuje twister?

Twister – rodzaje urządzenia

Twister został stworzony do tego, by móc ćwiczyć przede wszystkim mięśnie brzucha, pośladków i ud. Urządzenie jest zbudowane z obrotowego talerza, który porusza się pod wpływem ruchu mięśni. Na rynku można znaleźć też twistery wyposażone w drążki czy specjalne linki. Najpopularniejsze rodzaje twisterów to:

  • twister podstawowy – to rodzaj twistera o najprostszej budowie i najniższej cenie – można go kupić już za ok. 20 zł w sklepach sportowych. Ma niewielkie rozmiary i wagę, dlatego nie zajmuje wiele miejsca. Służy przede wszystkim do ćwiczenia mięśni brzucha;
  • twister z linkami – ten rodzaj urządzenia oprócz wysmuklenia talii i rzeźbienia mięśni nóg pozwala pracować nad mięśniami ramion dzięki specjalnym linkom. Jednym z modeli posiadających linki jest Twister Wild Twist V Spokey, który dodatkowo ma antypoślizgową powierzchnię;
  • twister z drążkiem – ten rodzaj twistera najczęściej można spotkać na siłowniach i w klubach fitness. Do podstawy przyczepiony jest specjalny drążek z uchwytem, dzięki czemu łatwiej jest zachować równowagę podczas ćwiczeń i wykonywać je bardziej precyzyjnie. Minusem tego profesjonalnego rodzaju twistera jest to, że zajmuje więcej miejsca i jest drogi w porównaniu z innymi modelami.

Ćwiczenia i masaż stóp

Wiele modeli twistera posiada też na obrotowym talerzu specjalne wypustki masujące. Dzięki temu podczas ćwiczeń można jednocześnie wykonać masaż stóp, który wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia: usprawnia krążenie, relaksuje, może również pomóc w zwalczaniu bólu głowy i stawów. Ćwiczenia na twisterze to więc nie tylko rzeźbienie sylwetki, ale też dbanie o dobre samopoczucie. Podczas wyboru odpowiedniego modelu z wypustkami należy zwrócić uwagę, czy są one wykonane z trwałego, ale niezbyt twardego materiału.

Największe zalety twistera

Korzystanie z twistera ma wiele zalet, a wśród najważniejszych można wymienić takie jak:

  • niewielka waga i rozmiary – łatwo go przenosić, nie zajmuje dużo miejsca w domu, można go schować pod łóżkiem;
  • ćwiczenia na twisterze są bezpieczne i mogą je wykonywać praktycznie wszyscy;
  • można ćwiczyć podczas oglądania telewizji czy czytania wiadomości na tablecie;
  • działa na obszary, z których ciężko jest się pozbyć dodatkowych centymetrów;
  • modele ze specjalnymi wypustkami dodatkowo relaksują i usprawniają krążenie;
  • koszt twistera nie jest duży, jego zakup nie uszczupli więc domowego budżetu.

Przeczytaj również: Dopasuj muzykę do aktywności fizycznej

Jak ćwiczyć na twisterze?

Ćwiczenia na twisterze nie są skomplikowane i już po kilku minutach można opanować technikę korzystania z tego urządzenia. Najpierw należy stanąć pewnie na talerzu obrotowym i delikatnie ugiąć nogi w kolanach. Należy przy tym dbać o to, żeby kolana nie wychodziły przed linię stóp. Następnie można zacząć skręcać biodra raz w lewo, raz w prawo. Można zwiększać lub zmniejszać szybkość obrotów, nie można jednak zapominać, żeby wykonywać precyzyjnie pełne skręty talii. Górna część ciała powinna pozostać w bezruchu. Dzięki temu rzeźbi się mięśnie skośne brzucha, pośladków i ud. W zależności od stopnia zaawansowania można wykonywać skręty w krótszych lub dłuższych seriach. Osoby początkujące mogą zacząć od wykonywania ćwiczeń przez 15 minut, by przy każdym następnym treningu nieznacznie zwiększać czas ćwiczeń o kilka minut.

Jeśli ćwiczy się na modelu bez drążka, należy zadbać o to, by zachować równowagę, opierając np. ręce o ścianę czy szafę. Odległość powinna wynosić tyle, żeby być w stanie zachować wyprostowaną postawę. W przypadku modeli ze specjalnymi, elastycznymi linkami należy wykorzystać je do jednoczesnego wzmacniania mięśni ramion. Jakie efekty daje twister? Już po ok. 3 tygodniach regularnych ćwiczeń mięśnie brzucha są bardziej widoczne, a tkanka tłuszczowa zredukowana.

Jedną z wad twistera dla niektórych osób może być monotonność ćwiczeń. Można sobie z tym jednak łatwo poradzić poprzez słuchanie ulubionej muzyki czy oglądanie serialu lub filmu w trakcie treningu. Wiele zabieganych osób chwali sobie, że może jednocześnie obejrzeć coś w telewizji i ćwiczyć.

Zainteresuje Cię: Jak odpowiednio dobrać przyrządy do ćwiczeń?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.