Jak odpowiednio dobrać przyrządy do ćwiczeń?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Sprzęt do ćwiczeń

Spora grupa osób preferuje ćwiczyć w domu zamiast na siłowni. Jak skompletować odpowiedni sprzęt do ćwiczeń w domu, żeby treningi były efektywne? Jak powinna wyglądać domowa siłownia i jaki jest niezbędny sprzęt?

Ćwiczenie w domu może być skuteczne w redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej i rzeźbieniu mięśni. Należy jednak zadbać o to, by taka domowa siłownia była odpowiednio wyposażona. W jakie urządzenia i przyrządy warto zainwestować?

Ile trzeba przeznaczyć na domową siłownię?

Osoby, które planują stworzyć domową siłownię, powinny się najpierw zastanowić, jaki mają na to budżet. Wbrew pozorom, nie trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy, sprzęt do ćwiczeń w domu można skompletować już za kilkaset złotych. Ci, którzy mogą pozwolić sobie na większe wydatki i są w stanie przeznaczyć kilka tysięcy złotych, mają możliwość kupienia bardziej profesjonalnych sprzętów. Jednak nawet z mniejszą sumą można zaopatrzyć się w dobre przyrządy i urządzenia, dzięki którym będzie można regularnie ćwiczyć w zaciszu domu. Można założyć, że za około 500 zł możliwe jest skompletowanie najważniejszego sprzętu. Warto zaznaczyć, że nie trzeba na początku kupować wszystkich przyrządów, ale sukcesywnie je dodawać. Tańsze przyrządy, które zmieszczą się w każdym budżecie, to m.in. ciężarki do ćwiczeń, piłka, drążek czy step do ćwiczeń. Droższe elementy to np. bieżnia, rowerek do ćwiczeń i atlas.


Zainteresuje Cię: Kompletowanie stroju na siłownię – sportowa bielizna, koszulki i spodenki

Przyrządy i urządzenia do ćwiczeń w domu

Zestaw do ćwiczeń powinien odpowiadać temu, co chce osiągnąć dana osoba na treningach w domu. Jeśli komuś zależy przede wszystkim na utracie zbędnych kilogramów, powinien skompletować do tego odpowiedni sprzęt. Osoby, które chcą się skupić głównie na rzeźbieniu mięśni, wybierają nieco inne przyrządy i maszyny do ćwiczeń.

Każdy domowy sprzęt do siłowni powinien jednak składać się z kilku podstawowych przyrządów. Hantle do ćwiczeń to jedne z najtańszych, najprostszych i jednocześnie skuteczne i uniwersalne akcesorium, które przyda się każdemu. Hantle pozwalają na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, dzięki czemu angażuje się wiele partii mięśni. Decydując się na zakup hantli, warto zdecydować się na model, który umożliwia dodawanie różnych obciążeń. Dzięki temu nie trzeba mieć hantli o różnych wagach i rozmiarach, a tylko jeden zestaw. Zaletą hantli jest też ich niewysoka cena, zmieszczą się więc w każdym budżecie. Mają one również niewielkie rozmiary, dlatego są odpowiednie dla każdego mieszkania bez względu na jego rozmiar.

Innym przyrządem, w który warto się zaopatrzyć, jest drążek do podciągania. Pozwala on na skuteczne wzmocnienie i rzeźbienie mięśni ramion. Drążek jest bardzo praktycznym akcesorium, który można umieścić na każdej futrynie. Przy wyborze tego przyrządu warto wybrać model od sprawdzonego producenta. Może być on nieco droższy, ale wtedy ma się pewność, że nie będzie on ześlizgiwać się z futryny i że szybko się nie połamie.

Piłka fitness to kolejny przyrząd, który sprawdzi się podczas domowych treningów. Na takiej piłce można wykonywać szereg ćwiczeń angażujących znaczną część mięśni. Brzuszki na piłce nie obciążają tak pleców, jak tradycyjne ćwiczenia, dlatego to akcesorium jest polecane osobom, które nie chcą przeciążać stawów ani nadwyrężać mięśni i jednocześnie zależy im na wyrzeźbieniu pięknej sylwetki. Zaletą piłki fitness jest niewielka cena, jak i możliwość schowania jej do szafy czy pod łóżko po spuszczeniu powietrza. Można ją również zabrać ze sobą na wakacje, bo zmieści się do każdej walizki.

Kolejnym przydatnym akcesorium jest mata do ćwiczeń. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych otarć i siniaków, które pojawiają się niekiedy w efekcie ćwiczenia na podłodze. Trening na macie jest też bardziej higieniczny niż w przypadku wykonywania ćwiczeń na dywanie. Na macie można rzeźbić mięśnie brzucha, pośladków, nóg czy ramion. Jeśli ktoś nie wie, jakie ćwiczenia można wykonywać, powinien skorzystać z poradników online. Na popularnych serwisach jest wiele filmów i artykułów, które szczegółowo wyjaśniają, w jaki sposób powinno się poprawnie ćwiczyć na macie.

Osoby, którym zależy na wyszczupleniu sylwetki i wzmocnieniu mięśni nóg i brzucha, powinny kupić też skakankę. Już dawno ten przyrząd nie kojarzy się jedynie z zabawką dla dzieci i jest wykorzystywany podczas treningów przez zawodowych sportowców. Skakanka jest niewielkim wydatkiem, a efekty z korzystania z niej są imponujące. Jeśli ktoś ma w domu niski sufit z żyrandolem skakanie może być nieco problematyczne, ale zawsze można wykonać rozgrzewkę i trening nawet na trawniku przed domem.

Inny przyrząd, który jest użyteczny w każdej domowej siłowni, to ławeczka do ćwiczeń. Jej koszt jest większy niż koszt zakupu hantli, piłki czy skakanki, ale inwestycja w tego typu sprzęt na pewno się opłaci. Na ławeczce można rzeźbić mięśnie brzucha, nóg, pośladków, pleców czy ramion. Ławeczka ma niewielkie rozmiary, zmieści się więc w każdym mieszkaniu.


Przeczytaj również: Kondycja – jak o nią zadbać? Ćwiczenia i porady

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.