Domowe ćwiczenia – co jest potrzebne do treningu?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Domowe ćwiczenia – co jest potrzebne do treningu?

Zdrowy styl życia staje się coraz popularniejszy. Chętnie uprawiamy sport i włączamy do codziennej rutyny różne formy aktywności fizycznej. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z ćwiczeniami, nie musimy od razu zaopatrywać się w sprzęt. Do prostych ćwiczeń w domu wystarczy niewiele.

Niezależnie od tego, czy ćwiczymy pod okiem trenera, czy samodzielnie w domu, do treningu trzeba się odpowiednio przygotować. Warto zastanowić się nad sprzętem, który może się przydać do ćwiczeń w domu i wybrać to, co będzie rzeczywiście niezbędne. Zanim jednak do tego przystąpimy musimy ułożyć sobie przemyślany plan treningu.

Przede wszystkim rozważmy, co chcemy osiągnąć dzięki treningom: czy chodzi nam po prostu o ruch, a może chcemy poćwiczyć nad konkretną partią ciała? Wolimy ćwiczenia wzmacniające czy odchudzające? W zależności od potrzeb przyda się inny sprzęt. Niektóre przyrządy mogą nam ułatwić domowy trening. Warto jednak pamiętać o tym, że ćwiczenia dla początkujących wcale nie wymagają wielu akcesoriów, nie ma więc potrzeby inwestowania dużych funduszy w przyrządy do ćwiczeń. Ćwiczenia w domu możemy też wykonywać bez sprzętu – jest on pomocny, ale na początku niekonieczny. Lepiej skupić się na podstawach.

Czego potrzebujemy do prostych domowych ćwiczeń?

Przede wszystkim zadbajmy o odpowiedni strój. Powinien być luźny i wygodny. Bawełniana koszulka, legginsy lub dresy oraz sportowe buty to absolutne minimum. Paniom przyda się także dobrze dobrany biustonosz sportowy, który jest bardzo ważny w trakcie aktywności fizycznej.

Ćwiczenia w domu łatwiej będzie nam wykonywać na specjalnej macie. Mata do ćwiczeń jest z materiału, który nie chłonie wilgoci, a antypoślizgowa powierzchnia zapewnia stabilność i bezpieczeństwo. Aby zapewnić komfort podczas ćwiczeń, powinna być odpowiednio gruba i izolować nas od twardej podłogi. Po zwinięciu mata nie zajmie dużo miejsca w domu. Warto dobrać ją do rodzaju ćwiczeń, które będą na niej wykonywane – inna sprawdzi się do pilatesu, inna do jogi, a jeszcze inna do ćwiczeń wzmacniających. Mata do jogi jest zwykle dosyć cienka i niekoniecznie sprawdzi się w przypadku innych aktywności.

Hantle, piłka i taśmy – podstawowe przyrządy do ćwiczeń w domu

Ćwiczenia z hantlami można z powodzeniem wykonywać w domu. Przeznaczone są one zarówno do treningu fitness, jak i ćwiczeń ogólnorozwojowych czy aerobiku. Hantle pomagają wykonywać skuteczne ćwiczenia na ręce w domu. Dzięki obciążeniu wzmacniamy i budujemy mięśnie lub zwiększamy intensywność treningu. Hantle mogą być powleczone winylem, dzięki czemu zwiększy się ich przyczepność.

Niedroga i przydatna jest także piłka gimnastyczna – idealna do domowego treningu. Sprawdzi się jako pomoc w ćwiczeniach na kręgosłup. Rozwija koordynację i równowagę. Dzięki piłce jesteśmy w stanie wykonać ćwiczenia rozciągające, wzmacniające czy równoważne. Zalet korzystania z piłki jest więcej – poprawia stan kręgosłupa, wzmacnia mięśnie, wspomaga odchudzanie i modelowanie sylwetki. Na piłce można wykonać skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch w domu.

Uniwersalna jest także taśma elastyczna. Umożliwia ogromną ilość ćwiczeń i ich wariacji. Pozwala się rozciągnąć, wzmocnić mięśnie pleców i ramion, wykonać ćwiczenia na mięśnie brzucha i pośladków, wyrzeźbić sylwetkę oraz spalić kalorie – a to wszystko w domu. Jest przydatna do pilatesu i jogi.

Skakanka – świetne ćwiczenie odchudzające w domu

Skakanka to nie tylko dziecięca zabawka – to świetny przyrząd do ćwiczeń w domu, zwłaszcza tych na odchudzanie. Ćwicząc ze skakanką, możemy wykonać solidny trening wytrzymałościowy i wydolnościowy (ważne dla układu krążenia i oddechowego), a także spalić sporo kalorii.

Skakanka pomaga też wzmocnić koordynację ruchową, rozgrzać i wzmocnić mięśnie. Może być sposobem na urozmaicenie treningu kardio.

Drążek – ćwiczenia na mięśnie brzucha dla mężczyzn

Drążek możemy zamontować w dowolnej futrynie, sprawdzi się więc jako pomoc w domowych ćwiczeniach. Dobry drążek rozporowy jest ciekawym urozmaiceniem programu treningowego.

Przy użyciu drążka można wykonywać podciąganie kolan do klatki piersiowej. Świetnie to napina mięśnie i stanowi doskonały domowy trening na brzuch.

Drążek do podciągania pozwala również efektywnie ćwiczyć mięśnie ramion i pleców.

Domowy trening warto skonsultować z trenerem lub fizjoterapeutą. Doświadczony specjalista oceni kondycję naszego organizmu, pomoże określić nasze potrzeby oraz dobrać zestaw ćwiczeń, doradzi także odpowiedni sprzęt. Musimy pamiętać przy każdej aktywności fizycznej o odpowiednim odżywianiu, które jest kluczowe dla zdrowia i kondycji fizycznej.


Przeczytaj również o dobrze butów sportowych.

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.