Jakie efekty daje skakanka? Jaką wybrać? Rodzaje

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Skakanka

Skakanka zazwyczaj kojarzy się z rozrywkami dla małych dziewczynek. Ten prosty przyrząd jest doskonałym narzędziem pomagającym spalić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz poprawić ogólną kondycję. Nic więc dziwnego, że ze skakanki korzystają również sportowcy.

Skakanka to niedrogie, ale bardzo skuteczne narzędzie, którym potrafi posługiwać się każdy. Już kilkuminutowe skakanie znacznie przyspiesza tętno. Szacuje się, że 30-minutowe podskakiwanie spala około 300–400 kalorii. To doskonała metoda na rozgrzewkę mięśni i stawów przed treningiem wysiłkowym. Od lat korzystają z niej zapaśnicy i bokserzy.

Zalety skakania na skakance

Każda aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu. Nawet kilkuminutowy spacer jest lepszy niż siedzenie na kanapie przed telewizorem. Jeśli za oknami pada deszcz, a najbliższa siłownia leży daleko od naszego miejsca zamieszkania, dobrym pomysłem są ćwiczenia na skakance. Podczas treningu można oglądać ulubiony serial czy słuchać muzyki. Efekty płynące z tej czynności są liczne. Poprawia ona ogólną kondycję organizmu, koordynację ruchową, gibkość ciała oraz wydolność. Skakanka to także dobry pomysł na rozgrzewkę, o czym wiedzą ci, którzy trenują sporty wymagające skoczności i szybkości. Pomaga rozgrzać staw skokowy, który jest jednym z najbardziej narażonych na urazy struktur anatomicznych zaangażowanych w ruch.

Co jeszcze daje skakanie na skakance? W związku z tym, że przy skakaniu znacznie rośnie ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza to możliwość powstawania drobnych zatorów w naczyniach. W dłuższej perspektywie maleje ryzyko zawału serca oraz wszelkich schorzeń, które związane są z układem sercowo-naczyniowym.

Ważne jest, aby wszystkie ćwiczenia wykonywać regularnie. Tylko wtedy zaobserwuje i poczuje się efekty z nich płynące. Rozpocząć można od dwóch 15-minutowych treningów w tygodniu, a z czasem zwiększyć tempo oraz ilość treningów.

Jak ćwiczyć ze skakanką?

Przed rozpoczęciem korzystania ze skakanki należy wykonać rozgrzewkę stawów dłoni oraz ramion. W tym celu trzeba spleść dłonie i wykonywać nimi dynamiczne, koliste ruchy w przód i tył. W przypadku ramion wymachy o dużym zasięgu są wystarczające. Na początku rozgrzewki tempo powinno być wolne i stopniowo rosnąć. Rozpoczęcie z największą intensywnością zwiększa ryzyko pojawienia się bólów mięśni oraz kontuzji. Podłoże, na którym się skacze, nie powinno być zbyt twarde. Rodzi to ryzyko obciążenia stawów ze względu na dość twarde lądowanie. Najlepiej wykonywać to na trawniku lub na miękkim dywanie. Jeśli już jest to wykonywane na sali treningowej lub na betonie, nie wolno zapominać o obuwiu, które amortyzuje skoki.

Aby efekty ze skakania były szybciej widoczne, a kontuzje zminimalizowane, trzeba pamiętać o odpowiedniej technice skakania. W tym celu należy zachować wyprostowaną sylwetkę, łokcie trzymać blisko ciała (lekko ugięte), a mięśnie brzucha napięte. Skoki muszą być lekkie, a opadanie na stopy delikatne. Ruszać powinny się jedynie nadgarstki i dłonie, ponieważ to one wprawiają skakankę w ruch. Jeśli opanuje się klasyczne skakanie, z czasem można wypróbować różnych kombinacji, np. ósemek.


Zainteresuje Cię: Jak odpowiednio dobrać przyrządy do ćwiczeń?

Kto nie powinien korzystać ze skakanki?

Skakanie dostępne jest praktycznie dla każdego zdrowego człowieka, w każdym wieku. Istnieją jednak pewne ograniczenia dla osób, które mają przewlekłe problemy z bolesnością stawów oraz słabą strukturą kości. Taka aktywność fizyczna może okazać się problematyczna dla osób otyłych, cierpiących na problemy z krążeniem lub mających ostrą niewydolność serca.

Rodzaje skakanek

Na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów skakanek, że każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak długość linek i rodzaj rączek. Idealna długość to taka, która sięga od stóp jej użytkownika do okolic pach. Rączki z kolei powinny dobrze leżeć w dłoni i nie powodować odcisków. Najtańsze modele skakanek dostępne są w bardzo niskiej cenie i zazwyczaj są przeznaczone dla dzieci. Jeśli przyrząd ten ma służyć codziennym treningom, warto zainwestować w nieco lepszy model. Należy do nich np. skakanka z licznikiem, który pomaga obserwować postęp treningu.

Nie mniej ważny jest materiał. Skakanki sznurkowe są dobrym pomysłem dla osób zaczynających swoje treningi z tym niewielkim przyrządem. Ich minusem jest to, że nie można na nich skakać w bardzo szybkim tempie. Znacznie szybsze są skakanki wykonane z tworzywa. Profesjonaliści powinni zaopatrzyć się w skakankę metalową lub z rzemienia. Ta pierwsza jest dość ciężka, a zatem przeznaczona dla osób zaawansowanych. Z kolei skakanka z rzemienia jest bardzo szybka, ale przypadkowe uderzenie się nią może być bolesne.


Przeczytaj również: Sport - jakie są akcesoria do jego uprawiania?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.