Sport - jakie są akcesoria do jego uprawiania?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Akcesoria sportowe

Podejmowanie każdego rodzaju aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy jest to sport amatorski, czy wyczynowy, daje nam wiele korzyści. Czasem przydatne mogą być różnego rodzaju akcesoria. Warto wiedzieć, które z nich pomogą w uprawianiu poszczególnych dyscyplin.

Zalety płynące z uprawiania sportu są niewątpliwe: poprawia on zdrowie i kondycję, pozytywnie oddziałuje na nastrój i samopoczucie, pomaga w rozładowaniu emocji, jest kluczowy w utrzymaniu prawidłowej wagi. Aby czerpać prawdziwą przyjemność z aktywności fizycznej, warto wybrać taką dyscyplinę, w której będziemy się dobrze czuć i która będzie nam odpowiadać.

Jak wybrać rodzaj sportu?

Sport i zdrowie to właściwie synonimy. Jego dobroczynny wpływ na każdy aspekt życia jest bezdyskusyjny. Aby jednak rzeczywiście tak było, aktywność fizyczną powinniśmy dopasować nie tylko do naszych zainteresowań czy preferencji, ale także do możliwości. Trudno przejść np. z siedzącego trybu życia do wyczynowej jazdy na rowerze. Rozwijanie pasji powinno więc następować stopniowo – tak, aby uniknąć kontuzji. Sport powinien też w jakiś sposób odzwierciedlać naszą osobowość czy temperament. Są różne jego rodzaje, a liczba dyscyplin wciąż rośnie, bo pojawiają się kolejne. Spokojne osoby lepiej odnajdą się na zajęciach jogi, pilatesu czy na rowerze, a dla tych, które rozpiera energia i potrzebują więcej aktywności, lepsze będą gry zespołowe, ale też pływanie czy bieganie.

Decydując się na jakiś typ aktywności fizycznej, warto rozważyć włączenie do treningu akcesoriów. Wybór ciekawych, nowoczesnych gadżetów jest naprawdę spory. Na początku nie trzeba szaleć z wydatkami i zaopatrywać się w pełni profesjonalny sprzęt. Lepiej skupić się na tym, co może ułatwić lub umilić uprawianie ćwiczeń. A z czasem, kto wie, może hobby przekształci się w sport wyczynowy?

Odpowiedni strój kluczem do sportowego sukcesu?

Wygodny strój jest bardzo ważny. Przewiewne, lekkie ubrania zapewnią odpowiedni komfort podczas treningu. Przydadzą się legginsy lub spodnie dresowe, koszulka. Jeśli są to aktywności na zewnątrz, potrzebna będzie także kurtka, bluza i bielizna termoaktywna. Bardzo istotną sprawą są sportowe buty, które odpowiednio ustawiają i profilują stopę, minimalizując tym samym ryzyko kontuzji. A te często są wymieniane jako wady sportu. Nie musi wcale jednak do nich dojść. Wystarczy odpowiednie przygotowanie.

Wszystko, co będzie niezbędne do treningu warto wrzucić do sportowej torby. Najlepiej, jeśli ta będzie lekka, a jednocześnie pojemna. Zamiast niej można użyć także wygodnego plecaka. W nim powinien zawsze znajdować się szybkoschnący ręcznik – przyda się po zajęciach. Będzie także idealny dla osób korzystających z basenu. Czas jego schnięcia jest znacznie krótszy niż w przypadku standardowego ręcznika, co jest niezwykle praktyczne.


Przeczytaj również: Kondycja – jak o nią zadbać? Ćwiczenia i porady

Rower, nordic walking, bieganie i inne popularne formy sportu

Do najpopularniejszych obecnie form aktywności należą bieganie, jazda na rowerze, pływanie, a także marsz z kijkami. Różne sporty wymagają odmiennego sprzętu. Jakie akcesoria przydadzą się do uprawiania konkretnych dyscyplin?

Biegacze muszą zaopatrzyć się właściwie głównie w odpowiednie buty do biegania. Najlepiej wybrać takie, które są przystosowane do tej formy sportu. Powinny mieć podeszwę odpowiednią do nawierzchni, którą poruszamy się najczęściej. Oczywiście, jeśli uprawiamy zawodowy sport, przygotowanie oraz sprzęt powinny być na nieco wyższym, profesjonalnym poziomie.

Do marszu nordic walking niezbędne będą z kolei dobre, wygodne buty oraz specjalne kije – takie, które są ergonomiczne, ale także wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju podłoża. Ważne, aby rękojeść była odpowiednio wyprofilowana i pokryta warstwą gumy tak, aby nie ślizgała się w dłoni.

Pływanie w basenie wymaga posiadanie czepka i okularów pływackich. Czepek chroni włosy przed chlorem, a okularki nie przepuszczą wody i pozwolą swobodnie nurkować.

Rowerzystom wystarczy odpowiedni do pogody strój, kask zapewniający bezpieczeństwo i wygodne buty. Na dalsze wycieczki przyda się także odpowiednio wyprofilowany i lekki plecak rowerowy.

Poza niezbędnym minimum miłośnicy aktywności sportowej coraz częściej sięgają też po gadżety elektroniczne. Biegaczy i rowerzystów można zobaczyć ze słuchawkami w uszach, opaską sportową i smartwatchem na ręku.

Opaska monitorująca aktywność sprawdza puls, liczy przebyty dystans, ma także funkcję powiadamiania o nadchodzących połączeniach telefonicznych czy monitoring snu. Niektóre modele mają opcję śledzenia wszystkich aktywności w ciągu dnia, mierzenia odległości czy spalonych kalorii. Takie informacje mogą być przydatne, zwłaszcza dla osób, które myślą o sporcie poważnie i chcą na bieżąco kontrolować swoje postępy oraz efekty aktywności.

Praktycznym gadżetem, umilającym czas treningu, są także słuchawki. Specjalistyczne modele sportowe są przeznaczone typowo dla osób aktywnych – mają mocowanie nauszne, więc nie ma ryzyka, że wypadną – nawet przy bardzo intensywnych ćwiczeniach. Dobrze izolują od dźwięków otoczenia. Dodatkowo mają opcję łączenia się z telefonem komórkowym oraz możliwość prowadzenia rozmów głosowych bez konieczności sięgania po smartfona.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że sport jest bardzo ważny dla naszego zdrowia – warto znaleźć swoją dyscyplinę i się w niej realizować.


Zainteresuje Cię: Domowe ćwiczenia – co jest potrzebne do treningu?

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.