Jaka powinna być piłka do siatkówki?

Strona GłównaPAYBACK EkstraSport ● Piłka siatkowa

Siatkówka jest zaliczana do najpopularniejszych gier zespołowych. Również w naszym kraju wiele osób decyduje się na uprawianie tego sportu. Trzeba jednak wiedzieć, że do sprawnej gry potrzebna jest dobrze dobrana piłka do siatkówki.

Jak się okazuje, piłka musi być dopasowana przede wszystkim do miejsca, w jakim odbywają się rozgrywki. Warto też pamiętać, że takie parametry jak materiał wykończeniowy, ciśnienie czy rozmiar piłki mają znaczenie dla komfortu gry. Jaki zatem model wybrać? Czy taką samą piłką można grać na plaży i w hali? Co jeszcze warto wiedzieć przed wybraniem piłki do siatkówki?

Jakie są oficjalne wymagania wobec piłki do gry w siatkę?

Siatkówka to gra, która ma stosunkowo krótką historię. Po raz pierwszy mecz piłki siatkowej odbył się w 1895 roku w Massachusetts. Ta dyscyplina sportu zyskiwała coraz więcej zwolenników, przez co już w 1947 roku powołana do życia została Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB), a dwa lata później zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Na całym świecie panują ujednolicone zasady gry, które dotyczą również wyglądu piłki do gry w siatkówkę.

Używane na oficjalnych imprezach sportowych piłki siatkowe muszą być zgodne z wytycznymi opracowanymi przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. Muszą mieć obwód w granicach 65–67 cm oraz wagę od 260 do 280 g. Wytyczne określają również ciśnienie wewnątrz piłki – ma ono wynosić od 0,30 do 0,325 kg/cm2. Do gry wybierane są modele wykonane ze skóry (naturalnej lub sztucznej). Wewnątrz nich musi znajdować się dętka, która wypełniona jest powietrzem pod ciśnieniem. Jeżeli na zawodach ma być używana piłka, której parametry odbiegają od powyższych wytycznych, musi to być wcześniej zgłoszone i zatwierdzone przez FIVB.

Z czasem zaczęły powstawać różne odmiany siatkówki, wśród których największą popularnością cieszy się piłka siatkowa plażowa (od 1996 r. jest zaliczana do dyscyplin olimpijskich). Piłka do siatkówki plażowej różni się nieco od wersji klasycznej – przede wszystkim ma mniejsze ciśnienie (od 0,175 do 0,225 kg/cm2).
Warto zaznaczyć, że w lidze kobiecej wykorzystywane są nieco mniejsze modele niż w lidze męskiej.

Jakie są rodzaje piłek do siatkówki?

Piłki wykorzystywane w tej dyscyplinie sportowej dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są piłki do gry w siatkówkę halową, przeznaczone do rozgrywek, które odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach. Drugi rodzaj to piłki do gry na zewnątrz. W tej grupie mieści się także piłka do siatkówki plażowej. Należy pamiętać, że na zewnątrz mogą być rozgrywane mecze siatkówki według klasycznych zasad. Modele do gry na zewnątrz zazwyczaj wykonane są ze skóry syntetycznej, z uwagi na to, że naturalna skóra po zmoczeniu może stracić swoje parametry i nie nadawać się do dalszej gry. Dodatkowo piłki przeznaczone do gry na zewnątrz zazwyczaj są cięższe od tych do gry w pomieszczeniach zamkniętych. Z reguły mają też lekko chropowatą powierzchnię. Piłki do siatkówki mogą występować w różnych rozmiarach. Najczęściej stosowane są modele o rozmiarze 5 (zarówno w przypadku siatkówki halowej, jak i plażowej). Piłki dla dzieci również dostępne są w rozmiarze 5, ale mają mniejsze ciśnienie niż te przeznaczone dla dorosłych (ok. 0,1–0,15 kg/cm2).

Zainteresuje Cię: Jak odpowiednio dobrać przyrządy do ćwiczeń?

Czym charakteryzuje się piłka do siatkówki?

Piłka siatkarska składa się z pęcherza i pokrycia. Pokrycie wykonywane jest ze skóry naturalnej lub syntetycznej i składa się z 8, 10 albo 18 paneli, które mogą być zszywane, klejone lub zgrzewane ze sobą. Ilość paneli zależy od projektu i nie ma znaczenia dla jakości gry. Pęcherze w piłkach do siatkówki wykonywane są z butylu lub lateksu. Do profesjonalnych rozgrywek zalecane są te pierwsze, z uwagi na to, że są wytrzymalsze. Te wykonane z lateksu są lżejsze i zalecane do piłek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Pęcherz często pokrywa się warstwą tkaniny – bawełny lub nylonu, co ma na celu polepszenie amortyzacji piłki w czasie, gdy jest odbijana.

Piłka do siatkówki – ile może ona kosztować?

Częstym pytaniem, które pada w związku z zakupem piłki do siatkówki, jest to, z jakimi kosztami wiąże się zakup danego modelu. Jak się okazuje, po wpisaniu hasła „piłka siatkowa – cena” otrzymuje się wyniki o dość szerokim zakresie cenowym. Najtańsze piłki, których jakość pozwala na w miarę komfortową grę, kosztują ok. 50 zł. Najdroższe mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Cena piłki zależy przede wszystkim od materiałów, z jakich została wykonana, a także od tego, czy jest to piłka certyfikowana przez FIVB.

Przeczytaj również: Czym są rękawki siatkarskie? Jakie wybrać? Rodzaje

Jeśli na trening to tylko z PAYBACK! Kupuj niezbędny sprzęt oraz akcesoria do ćwiczeń i zbieraj punkty za zakupy online.